Економісти розповіли, що найбільше подорожчає у 2015 році та які товари можуть зникнути з ринку

Дата публікації
Економісти розповіли, що найбільше подорожчає у 2015 році та які товари можуть зникнути з ринку

На думку експертів, купівельна спроможність українців падає, тож ціни не будуть зростати до захмарних величин.

Українській економіці у 2015 році не прогнозують злетів, а скоріше навпаки. На думку експертів Світового банку, на Україну чекає подальше економічне падіння, щоправда, воно все ж таки буде меншим, ніж минулого року (на 2,3% прогнозують у поточному році проти 8,2% у 2014-му).

Так само має уповільнитися інфляція. За прогнозами голови НБУ Валерії Гонтарєвої, вона встановиться на рівні 17-18%. Тож витрати українців все одно невпинно збільшуватимуться.

ТСН.ua поцікавився в експертів, вартість яких товарів та послуг зростатиме у першу чергу, а ціни на які ще можуть утриматися в умовах складної економічної ситуації. Також економісти розповіли, чому виробники не будуть підвищувати ціни нескінченно.

Андрій Новак / УНІАН
Голова Комітету економістів України Андрій Новак:

- Девальвація гривні, яка відбулася у 2014 році, розпочала ланцюгову реакцію по всій економіці України, ланцюгову реакцію зростання цін. Звичайно, що спочатку після девальвації дорожчають імпортні товари, потім послуги, а потім і вітчизняні товари. І саме в такому порядку буде відбуватися зростання цін у разі подальшої девальвації гривні.

На подорожчання вітчизняних товарів впливає подорожчання собівартості, перш за все пального, яке у нас переважно імпортне. На ринку дві третини пального імпортне. По-друге, дорожчають імпортні складові обладнання та матеріали, які використовуються у виробництві вітчизняних товарів.

Щодо продуктів харчування, то зараз помітно, що всі імпортні продукти різко зросли у ціні, навіть овочева група, особливо у зимовий період. Помідори, огірки значно зросли у ціні, тому що ми їх завозимо, на жаль. А вітчизняні продукти (цибуля, морква, буряк, картопля) мають менше зростання в ціні, хоча також подорожчали, тому що зростання цін на пальне підвищує їхню собівартість. А через те, що купівельна спроможність українців різко знизилася у 2014 році, то зростання не настільки велике, як могло би бути.

Борис Кушнірук / Униан

Економіст Борис Кушнірук:

- На зростання цін впливатимуть кілька факторів. Перший фактор - це курсовий. Якщо зростатиме іноземна валюта, то всі товари, які мають імпортну складову, дорожчатимуть. Зрозуміло, що вони не будуть дорожчати на такий самий відсоток, наскільки відбудеться знецінення валюти, тому що далеко не завжди імпортери зможуть собі дозволити перекласти це на кінцеву ціну.

Водночас деякі товари з імпортною складовою настільки подорожчають, що будуть зникати з ринку, тому що не буде можливості поставляти їх чи виробляти в Україні. Наприклад, ліки. Також ми дуже залежимо від нафтопродуктів. Ми довели свою нафтопереробну галузь до тієї межі, що фактично усе закуповуємо.

Є товари, які можуть дорожчати внаслідок некоректної грошово-кредитної політики Національного банку. Тобто якщо НБУ буде й далі погоджуватися з урядом в його некоректних інфляційних діях, фінансуючи дефіцит уряду, друкуючи гроші і збільшуючи суттєво грошову масу, то це буде тиснути як на монетарну ситуацію (кількість грошей в обігу, готівки, буде більше, що буде призводити до зростання цін), так і на курс, що потім теж буде опосередковано тиснути на ціни.

Є ще такі фактори як фіксовані ціни, які регулюються державою: ціни на транспортні перевезення, комунальні послуги. Вони повністю залежать від політики уряду. Я є прихильником відмови від політики подвійних-потрійних цін на енергоносії, тобто оптова ціна має бути однакова. Цього ж вимагає і МВФ. І якщо уряд піде на це, то це призведе до зростання ціни на комунальні тарифи. Якщо йдеться про газ, то тут буде значне зростання: ціна на газ може бути збільшена і в 5-8 разів, і навіть у 9-10 разів. Але це доведеться робити, тому що значно вигідніше потім дотувати, надавати цільові субсидії, ніж створювати декілька різних цін, провокуючи неефективне використання, зловживання, шахрайство навколо цього тощо.

Якщо говорити про товари, які найменше подорожчають, то це продукти харчування. Більшість із них у нас прості, які вирощуються в Україні. Вони, безперечно, теж мають можливість подорожчати, враховуючи імпортну складову (транспортні перевезення), але в той же час ціни на них залежатимуть не тільки від інфляційних подій, а й від врожаю. Буде кращий врожай - буде менше зростання, і вони навіть можуть подешевшати.

Василь Юрчишин / УНІАН
Директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин:

- Основним чинником на наступний рік, який буде впливати на вартість товарів, це купівельна спроможність населення. На жаль, вона суттєво зменшується через законсервовані мінімальні соціальні стандарти: мінімальна пенсія, мінімальна зарплата, прожитковий мінімум. Також вводяться досить жорсткі обмеження на зростання середньої зарплати, тому що загалом посилюється тиск на бізнес. Тобто доходи населення, а відтак купівельна спроможність населення буде вкрай обмежена. А це також обмежуватиме зростання цін: ціни не можуть розкручуватися нескінченно саме тому, що не буде купівельної спроможності.

Є два загальні положення, які впливатимуть на характер цін. Перше - це девальвація. Сьогодні ризики подальшої девальвації залишаються високими. Насамперед тому, що Центральний банк (НБУ, -ред.) вважає, що його політика, яка проводиться, жодних відношень не має до кризових явищ. А це означає, що жодна з монетарних причин девальваційного тиску на обмінний курс не знята. Тобто девальвація, ослаблення гривні, призводять до здорожчання імпортних товарів і, на жаль, здорожчання вітчизняних товарів, тому що ціни мають таку характеристику, що вони не люблять знижуватися, але легко люблять підвищуватися. Навіть якщо не буде великого впливу на вартість українських товарів, все одно при зростанні вартості імпортних товарів, вони також матимуть тенденцію до зростання.

І ще один загальний чинник - це вартість житлово-комунальних послуг, на які буде вийматися значна частина ресурсів у населення. Це ще один чинник зменшення сукупного попиту. Разом з тим це може впливати на ті ж самі ціни, бо кожен виробник намагатиметься компенсувати певні свої втрати.

Ціни не можуть розкручуватися нескінченно саме тому, що не буде купівельної спроможності

Василь Юрчишин

Що стосується окремих груп товарів, то є сподівання, що зараз наш аграрний сектор вийшов на певний рівень стійкості - це видно за останнім урожаєм. Це надає можливість припускати, що і в поточному році ми не будемо мати великих проблем. А це означає, що продукти харчування, продукти обробної промисловості, які так чи інакше пов'язані з аграрний сектором, все ж таки матимуть тенденцію до стійкості. Тому, якщо можна казати, що вартість житлово-комунальних послуг буде суттєво зростати у цьому році, то вартість продуктів харчування якщо і буде зростати, то значно менше порівняно із житлово-комунальними послугами.

До речі, у 2014 році при загальній інфляції на рівні 25% продукти харчування виросли теж десь на 25%, а житлово-комунальні послуги зросли десь на третину (приблизно на 33%). Я думаю, що у 2015 році розподіл буде приблизно такий самий. Тільки все таки хочеться сподіватися, що вартість продуктів харчування не так швидко буде зростати, а як раз вартість житлово-комунальних послуг може буде вищою.

Фінансові експерти не радять купувати валюту в кризові часи

Фінансові експерти не радять купувати валюту в кризові часи

Наступна публікація