Експерт: банкам вигідно не підвищувати кредитні відсотки

Принаймні, такі дії підвищать довіру до фінансових установ. А це дуже важливо в умовах кризи.

Українські банки не повинні в односторонньому порядку змінювати умови угод з клієнтами, зокрема підвищувати відсотки за кредитами.

Про це ТСН.ua сказав директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин, коментуючи рішення Верховної ради заборонити банкам в односторонньому порядку змінювати умови договорів по вкладах і кредитах.

На думку експерта, рішення ВР теоретично повинно сприяти вирішенню конфліктів між банками і людьми, які брали в них кредити. "Теоретично це крок у нормальному напрямку. Тому що будь-яка угода носить двосторонній характер. І навряд чи можна вважати нормальним, що один з її учасників самостійно змінює умови, швидше всього явно не на користь іншої сторони. Навіть не потрібно було спеціального закону, це має бути нормальною діловою практикою", - впевнений економіст.

З іншого ж боку, проблеми у виконанні закону можуть виникнути в разі, якщо зміни відсотків передбачалися кредитною угодою. Юрчишин зазначив, що в останні роки, за сприятливішої фінансової ситуації, практика односторонньої зміни угод не була розповсюджена в Україні. Втім, сьогодні буде важко відслідковувати ситуацію навколо цієї проблеми.

"Зараз моніторинг виконання (законів - ТСН.ua) вкрай слабкий. Ми бачимо багато недоречностей, суперечностей у валютній, кредитній сферах. Можуть бути проблеми (з виконанням рішення ВР -ТСН.ua)", - вважає Юрчишин.

На його думку, дія закону не повинна розповсюджуватися на банківські угоди, укладені до ухвалення документа. "Все, що відміняється чи змінюється заднім числом, несе негарний присмак. Незалежно від того, на чию це користь. Умови мають бути зрозумілі на початку. В нас дуже багато речей, які змінюються заднім числом", - зазначив експерт.

"З іншого боку, якщо мова йде про угоди, це двосторонній процес. Головне, щоб банківські працівники, коли складається угода, чітко акцентували увагу клієнтів на специфіці. Якщо це є, не бачу проблем, якщо клієнт згоден, щоб відбувалися зміни", - також наголосив економіст.

"Але навіть в таких випадках ділова етика могла би сприяти тому, щоб клієнта попереджали. Щоб відбувалися зміни не заднім числом, а на партнерських умовах. Від цього виграли б усі. І підвищення довіри (до банків - ТСН.ua), і взаєморозуміння (було би - ТСН.ua). Багато є питань, проблем, але зміна законів, угод заднім числом - недобрий приклад для формування системи держуправління чи взаємодії між фінансовими агентами", - додав економіст.

Нагадаємо, рішення про заборону банкам в односторонньому порядку змінювати угоди з клієнтами Рада ухвалила сьогодні. Воно спричинене великими проблемами, які в українців викликала виплата кредитів після підвищення курсу долара.

Раніше Міністерство фінансів виступало з ініціативою дозволити повертати кредити за старим курсом долара - 5,05 гривні. Сьогодні долар на міжбанківському валютному ринку сягнув позначки у 7,9 гривні.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: