Експерти: мізерні прибутки НБУ призведуть до інфляції

Прибуток НБУ цього року не зможе перекрити витрат на фінансування Євро-2012. Експерти прогнозують інфляцію і девальвацію гривні.

Прибуток Нацбанку цього року складе всього 600 млн грн. Таким чином, перераховані до держбюджету 9,8 млрд грн. на фінансування підготовки до чемпіонату Євро-2012 будуть емісійними.

10 вересня Рада Нацбанку схвалила пропозиції правління НБУ за прогнозом прибутку в 2009 році.

"На 1 вересня різниця між доходами і витратами НБУ склала 672 млн грн. Враховуючи високі ризики в IV кварталі через кризу, ми схвалили прогноз перевищення доходів над витратами НБУ – близько 600 млн грн. цього року", - заявив глава ради Нацбанку Петро Порошенко.

Він пояснив, що скорочення сталося через необхідність резервування кошти під кредити, взяті урядом в 1993-1996 роках на суму 1,1 млрд дол.

За словами Порошенка, НБУ сформував 60% резервів під дані позики, але найближчим часом ця заборгованість може бути оформлена коштовними паперами, після чого необхідність в резервуванні відпаде. Прогнозний прибуток центробанку в 2010 році – 4 млрд грн.

Затверджені цифри означають, що НБУ не зможе виконати ветований президентом закон, який зобов'язав центробанк перерахувати цього року авансовими платежами до держбюджету 9,8 млрд грн свого прибутку на фінансування Євро-2012.

"Верховна рада має право встановлювати такі норми, і, якщо закон буде ухвалений, Нацбанк його виконуватиме. У держбюджеті вказуються прогнозні показники, а Нацбанк перерахує кошти до бюджету, виходячи з реалій", - заявив глава ради НБУ.

"Я не коментуватиму той факт, що в разі прийняття такої редакції ми можемо змінити позицію по фінансуванню Фонду гарантування вкладів физосіб і фінансуванню забезпечення ліквідності банківської системи. Якщо прибуток Нацбанку за I півріччя або за три квартали буде вилучений, то в 2010 році будуть збитки. Нацбанк повинен буде отримати ці гроші з бюджету", - додав він.

Депутати, що входять в пораду НБУ, не дивлячись на визнання факт відсутності в Нацбанку прибутку, продовжують підтримувати ідею фінансування Євро-2012 – вже фактично за рахунок емісійних 9,8 млрд грн.

"Зараз всі банки звертаються в НБУ за реструктуризацією рефінансування, - говорить член ради НБУ, депутат Партії регіонів Василь Горбаль. – Але закон проголосований, і це була воля декількох політичних партій".

За словами члена поради НБУ, депутата БЮТ Юрія Полунєєва, рада не остаточно схвалила прогноз: "Це дані на 1 липня. Якщо питання боргу уряду перед НБУ буде знято, то прибуток буде не 600 млн грн, а більше 5 млрд грн. Проекти, які фінансуватиме НБУ, дуже важливі для України".

Емісія такого великого об'єму засобів загрожує інфляцією і девальвацією гривни. "10 млрд грн. начебто і невелика сума. Але в умовах високої волатільності ринку будь-які гроші будуть переведені в іноземну валюту і понизять вартість гривні. Крім того, будь-яка емісія породжує інфляцію", - говорить начальник відділу аналізу фінансових ринків ІНГ Банк Україна Олександр Печеріцин.

Нагадаємо також, що Петро Порошенко назвав посилення гривні, яке спостерігається в останні дні, наслідком правильних дій центрального банку.

Також він заявив, що рада Нацбанку очікує інфляцію у 2010 році на рівні 12% (грудень до грудня), а середньорічну інфляцію - на рівні 12,4%.

Читайте також:

Порошенко спростував можливість переведення вкладів у гривню

Порошенко запевняє у правильності дій команди Стельмаха

НБУ відмовився прогнозувати, скільки долар коштуватиме через рік

Першого заступника голови НБУ викликали на допит

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: