Естонія і Литва відберуть у "Газпрому" свої газопроводи

Естонія розробляє законопроект про розділення національної газової компанії Eesti Gaas, яка на 47 відсотків належить "Газпрому" і "Ітері", на транспортну і торговельну складову.

"Газпром" може втратити газотранспортні активи в Прибалтиці, країни якої сподіваються створити конкуренцію на своїх газових ринках та знизити ціни на газ. Естонія розробляє законопроект про розділення національної газової компанії Eesti Gaas, яка на 47 відсотків належить "Газпрому" і "Ітері", на транспортну і торговельну складову. Аналогічне рішення готує Литва, частиною газотранспортної системи якої також володіє російський концерн.

Міністерство економіки і департамент з конкуренції Естонії розробляють законопроект про розділення компанії Eesti Gaas. Таку можливість передбачає прийнятий в 2009 році Третій енергопакеті ЄС. У вересні законопроект буде розглянутий у парламенті.

Третій енергопакет ЄС передбачає три варіанти відчуження газопроводів - націоналізація, створення незалежного оператора для управління газопроводами, поступка естонському уряду золотої акції Eesti Gaas з правом вето.

Eesti Gaas є монополістом з транспортування та розподілу, а також продажу російського газу в Естонії. Акціонерами Eesti Gaas є "Газпром" (37 відсотків акцій), E. ON Ruhrgas AG (33,66 відсотка), Fortum (17,72 відсотка), Itera Latvija (9,85 відсотка) і міноритарії.

Уряд Литви в липні розглянув законопроект про аналогічний поділі національного газового концерну Lietuvos dujos на два підприємства не пізніше березня 2012 року. Акціонерами Lietuvos dujos є E. ON Ruhrgas International (38,9 відсотка), "Газпром" (37,1 відсотка) і уряд Литви (17,7 відсотка).

Зараз країни Прибалтики платять за російський газ найвищі ціни в ЄС. Естонія закуповувала паливо в Росії першому кварталі в 318,2 долара за тисячу кубометрів. При цьому "Газпром" продавав газ до Європи в середньому по 265-270 доларів за аналогічний обсяг. Ціна природного газу в Литві на 100-150 доларів вище цін на газ у Західній Європі.

Читайте також:

Україна запропонувала Росії альтернативу "Південному потоку"

Росія відхрестилася від причетності до газових схем RosUkrEnergo

"Газпром" придбає активи компанії BP

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: