Газ для населення може здорожчати в півтора разу - топ-менеджер "Нафтогазу"

Дата публікації
Газ для населення може здорожчати в півтора разу - топ-менеджер "Нафтогазу"

УНІАН

Ціни можуть зрости вже від 1 квітня.

Через півтора місяця, від 1 квітня, газ для населення в Україні може зрости на 40%. Тобто нині кубометр коштує 6,879 грн, а буде близько 9,6 грн. Якщо ж навесні він не здорожчає, то ціни восени за певних умов та обставин можуть підвищити вже щонайменше на 47% від нинішнього рівня – до 10,1 грн за кубометр.

Про це в матеріалі для "Нового времени" написав головний комерційний директор Групи "Нафтогазу України" Юрій Вітренко.

"Треба вже зараз починати публічну і чесну дискусію про те, чого очікувати з 1 квітня - дати обіцяної МВФ лібералізації ціноутворення на газ для потреб населення. Якщо не буде продовжено державне регулювання цін для потреб населення, так звані спеціальні обов'язки, то виходячи з поточних цін на газ на європейських ринках, курсу гривні та інших факторів, можна очікувати, що ціни на газ для потреб населення зростуть на 40%", - зазначив Вітренко.

Він зазначив, що якщо від 1 квітня запустять процес лібералізації ціноутворення, то до того часу облгази і теплопостачальні підприємства повинні будуть погасити прострочену заборгованість у сумі 58 млрд грн, а також перейти на режим передоплати. А це майже нереально.

"Нафтогаз" не може продавати газ компаніям, які не розраховуються за газ, у яких активів "два столи і старий комп'ютер". Для співробітників "Нафтогазу", які підпишуть такий договір - прямий шлях до прокуратури. Особливо враховуючи високий ризик "схем" на рівні цих компаній. Якщо держрегулювання подовжать, з чим ще повинен погодитися МВФ, оскільки в меморандумі уряд обіцяв МВФ, що спеціальні обов'язки вводилися тільки до 1 квітня, то тоді підвищення цін можливо вдасться відкласти до жовтня", - уточнив Вітренко.

У "Нафтогазі" сподіваються, що до осені вже буде рішення Стокгольмського арбітражу щодо взаємних газових позовів України та Росії.

"До цього часу, як ми розраховуємо, Стокгольмський арбітраж задовольнить наші позовні вимоги до "Газпрому", і ми буде імпортувати газ за ціною "хаб мінус". Тоді можна очікувати, що оптова ціна для потреб населення знизиться вдвічі порівняно з поточною ціною, а не підвищиться. Якщо до 1 жовтня не буде позитивного рішення в арбітражі, і якщо використовувати поточні форвардні ціни на газ з постачанням взимку 16/17 року, а інші параметри залишити незмінними, то можна очікувати, що підвищення оптових цін на газ для потреб населення становитиме як мінімум 47%", - уточнив Вітренко.

У "Нафтогазі" сподіваються на позитивне рішення арбітражу, що дозволить не підвищувати ціни для населення.

"Правда, треба враховувати можливу зміну структури кінцевої ціни на газ для населення. Зараз у цю ціну входять і тарифи на транспортування газу. Облгази хочуть поміняти тариф на розподіл газу. Замість того, щоб плата за транспортування газу магістральними і розподільними мережами включалася в ціну газу, яку сплачує населення, вони хочуть, щоб їм платили окремо так звану абонплату, тобто плату за те, що споживач підключений до газопостачання, незалежно від того, скільки газу він споживає. Прагнення облгазів очевидне – стабільно отримувати більше доходів. Тому можна очікувати, що населення загалом буде платити більше облгазам у разі переходу на новий тариф. Залежатиме це від рішення регулятора – він визначатиме новий тариф, а шлях до цього відкриє скасування постанови Кабміну про спеціальні обов'язки або зміна Кабміном структури кінцевої ціни на газ для населення у разі продовження спеціальних обов'язків", - зазначив Вітренко.

Нагадаємо, від 1 березня 2017 року в Україні зростуть тарифи на електроенергію для населення.

Українці все частіше беруть "теплі" кредити

Українці все частіше беруть "теплі" кредити

Дмитро Корчак розповів про "теплі" кредити

Дмитро Корчак розповів про "теплі" кредити

Наступна публікація