Газ для України коштуватиме 200 доларів?

Уже наступного року ціна на газ для України може скласти 200 доларів за тисячу кубів, і все через Туркменістан.

Ціна на газ для України в 2008 році може досягти 200 доларів за тисячу кубометрів, якщо Туркменістан підвищить експортну ціну на газ на 30 відсотків, повідомляє українське видання "Экономические известия" у понеділок.

Газопровід
Lenta.ru
Джерело в НАК "Нафтогаз" припускає, що підвищення ціни може бути реакцією на ситуацію в українському парламенті
Туркменістан на переговорах з російською стороною у п'ятницю поставив питання про необхідність підвищення закупівельної ціни газу як мінімум на 30 відсотків уже в 2008 році. За словами голови правління "Газпрому" Олексія Міллера, російський монополіст поки не дав туркменам остаточної відповіді і взяв паузу до наступного тижня.

"Традиційно основним ринком для туркменського газу є Україна, при цьому її потреби в імпортному газі навіть вищі, ніж обсяги поставок туркменського газу за контрактом з "Газпромом", а ціни в рази нижчі, ніж у Європі. Очевидно, що адаптація української економіки до європейського рівня цін вимагає часу. І нам потрібно оцінити наслідки зростання ціни туркменського газу," - приводить видання слова Міллера.

Джерело "Экономических известий", близьке до газових переговорів у Москві, заявило, що "якщо це відбудеться (підвищення Туркменістаном експортної ціни на свій газ на 30 відсотків) - це буде повний кінець".

"Тому що газ для України тепер не коштуватиме 160 доларів за жодних обставин. Його ціна буде близька до 200 доларів," - сказав він.

За словами джерела, "якщо туркмени продаватимуть Росії газ на 30 відсотків дорожче (зараз Москва купує у Ашхабаду газ по 100 доларів за тисячу кубометрів), того самого можуть захотіти і казахи, і узбеки, чий газ також частково надходить до України".

Іншому джерелу видання в НАК "Нафтогаз України" важко пояснити, чим викликане рішення Туркменістану напередодні завершення українсько-російських переговорів про поставки газу в 2008 році.

"Очевидно, на вищому рівні відбувся якийсь збій, можливо, це реакція "Газпрому" на те, що зараз відбувається в українському парламенті," - сказало джерело.

Директор енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимир Саприкін не виключає, що скандал, пов'язаний з арештом рахунків "Нафтогаза" минулого четверга, через який були перервані газові переговори, пов'язаний з тим, що про ціну в 160 доларів Україна вже не домовиться.

Експерт вважає, що урядовці вирішили зняти з себе відповідальність за можливий провал переговорів, залишивши цю долю новому уряду.

"У "Газпрому" є контракт із туркменами про ціну в 100 доларів за тисячу кубометрів до 2009 року. Це говорить про те, що росіяни можуть звернутися до будь-якого міжнародного суду та виграти його. Швидше за все, вони цього робити не будуть. У них є інший інтерес: повернути туркмен у свій проект Прикаспійського газопроводу (Туркменістан-Казахстан-Росія), щоб вони відмовилися від проекту Транскаспійського газопроводу (Туркменістан - Каспійське море - Азербайджан - Грузія - Туреччина) за участі європейських компаній, який у перспективі можна з'єднати з майбутнім газопроводом Nabucco," - додав експерт.

За словами Саприкіна, "Газпром" зацікавлений вирішити свої питання з туркменами, хай і за рахунок підвищення ціни на газ для України.

"Подібний сценарій був прогнозований давно," - резюмував експерт.

У вересні 2006 року в рамках робочого візиту делегації ВАТ "Газпром" до Туркменістану була визначена ціна та обсяги поставки газу в 2007-2009 роках - 50 мільярдів кубометрів на рік по 100 доларів за тисячу кубів. Сторони також домовилися про принципи коригування умов поставки газу на наступний трирічний період.

Поставки туркменського газу здійснюються через систему транзитних газопроводів "Середня Азія - Центр", що проходять через території Узбекистану, Казахстану й Росії. Відповідно до міжурядових угод, "Газпром" забезпечує транзит туркменського газу по території Росії на Україну. Крім того, "Газпром" виконує функції оператора транзиту туркменського газу по території Узбекистану й Казахстану.

ВідеоГаз для України може подорожчати

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: