Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Газова війна Росії проти України. Що стоїть за гучними погрозами "Газпрому"

Росіяни намагаються зіпсувати імідж Києва в ЄС.

Російський "Газпром" двічі програв українському "Нафтогазу" у Стокгольмському арбітражі наприкінці грудня і в останній день лютого.

"Арбітри по суті розглядають справу "по справедливості". Довіра до Стокгольмського арбітражу і виконання його рішень – це є один з головних каменів європейської комерційної правової системи. Якщо Стокгольм сказав, всі пішли робити", - зазначив ТСН.Тиждень Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики.

Ще в грудні минулого року Стокгольм сказав, що Україна не має платити за газ Росії за грабіжницькою формулою і зменшив борг за паливо з 56 мільярдів доларів до двох мільярдів. Проте цього тижня нове рішення арбітрів узагалі перевернуло все з ніг на голову. Суд зобов’язав російський "Газпром" віддати чотири мільярди за те, що не додав транзитного газу, відмінусувавши борг, росіяни тепер мають сплатити близько двох з половиною мільярдів доларів українському "Нафтогазу". "Не те, щоб нас пронесло, але ми всі маємо зрозуміти, що ми зараз були б на колінах і зараз би там домовлялись, не знаю, про що: територію їм віддавати, якісь політичні поступки робити", - вважає Юрій Вітренко, комерційний директор НАК “Нафтогаз”. 

"Нафтогаз" підрахував, у разі програшу цієї справи кожна українська родина могла втратити 146 тисяч гривень за рік. Натомість зараз кожен сімейний бюджет може поповнитися на 5 тисяч.

Проте такий програш розізлив Росію. За рішенням того ж арбітражу, Росія знову отримала шанс на відвертий шантаж України. Справа в тому, що до кінця 2019 року, поки діє контракт, "Нафтогаз" мусить купувати у "Газпрому" чотири мільярди кубометрів на рік. Російський монополіст повинен забезпечити ці поставки. Ба більше, "Нафтогаз" навіть сплатив перші 127 мільйонів доларів за виставленими "Газпромом" рахунками, виконуючи наказ арбітражу. Однак, у Москві вочевидь вирішили нагадати тим, хто забув: газ – це не бізнес, а політична зброя.

"Відмовили в останній момент, тобто, штучно створюючи ситуацію, для того, щоб у нас виникли проблеми, - сказав Сергій Перелома, перший заступник голови правління НАК "Нафтогаз".

У Москві робили ставку на те, що Україна, не отримавши газ, стане відбирати його з транзитної труби. Так вже було 2009 року під час другої газової війни. Тоді Росія прикрутила вентиль і Україна, щоб не замерзнути і уникнути техногенних катастроф на безперервних підприємствах брала газ, призначений європейцям. За хитрим планом Україна вчергове мала сісти в калюжу, а "Газпром" приїхати в Європу на білому коні і з пропозицією гріти європейців в обхід проблемної країни. "Головними аргументами росіян весь цей час для європейців були: велика фінансова пропозиція, яку вони зробили, а з іншого боку вони кажуть: "Дивіться, українці ненадійні партнери. Не вірте українцям. Ми росіяни - класні і круті. Ми зробимо так, що будемо напряму без української ГТС газ постачати. Тому є велика боротьба навколо "Північного потоку-2". Для них - це політичний проект. Їм принципово залишити Україну без транзиту газу", - додав Харченко.

Однак втрачати транзит Україні ані зараз, ані потім вкрай невигідно. За транспортування газу до країн Європи Україна отримує майже три мільярди доларів. За ці гроші фінансується уся українська медицина та освіта. "Ми розуміли, що вони хочуть, щоб ми потрапили у пастку і не знали, що робити в цій ситуації, тому ми були підготовлені. Не те, що ми хотіли виглядати жертвою і самі це спровокували. Ні. Вони самі це зробили, але зараз ми доводимо світу, що ми надійні", - заявив Юрій Вітренко.

Щоб у домівках українців при лютих морозах було тепло, потрібно 200 мільйонів кубометрів газу, з яких 57 млн кубів йде з власного видобутку і десь 17 млн купується за кордоном. Цього разу газ мав прийти зі сходу, але росіяни відмовили Україні. Попри значні запаси, технічно діставати газ з підземних сховищ - це досить повільна процедура. Максимум можна підняти 115 млн кубів. Відтак, не вистачало 10 млн кубів. При цьому Росія зменшила тиск у трубах, щоб тиснути і на європейців. "В Європі виходять газети, де кажуть: Україна - самопожертва, люди відмовляються від газу. Україна закриває школи і дитячі садки, але при цьому забезпечує транзит", - розповів Вітренко.

Слід зазначити, що купівля газу в Європі, де ціни різко підскочили через морози, дуже дорога. Усі витрати "Нафтогаз" буде підраховувати, щоб виставити Москві новий рахунок. У компанії говорять, що це ніяк на тарифах для українців не позначиться, тому що вартість зафіксована урядом. 

"Ризики вони залишаються. Реально нас провокують на якісь війни газові. Тиск залишається зменшеним на кордоні. Українці мають бути свідомі у всьому", - повідомив Юрій Вітренко.

Європейська Комісія, яка має спостерігати за безперебійністю систем газопостачання, цього разу прислала своїх операторів для моніторингу. Судячи з усього, зараз Україна і Росія будуть домовлятися, як відшкодовувати збитки: грошима чи товаром. Але заяви північного сусіда про розрив контрактів свідчать - ніякого газового примирення Україні чекати не варто. При цьому шансів одномоментно розірвати контракт "Газпром" немає. Для цього потрібен щонайменше місяць на розгляд українською стороною, а також мінімум півтора року в арбітражному суді, де "Газпром" буде судитися. 

Україна має час, щоб вирішити питання: де брати газ і не стати жертвою Росії.

Ірина Прокоф’єва

ВідеоРозірванням договору з "Нафтогазом" Москва довела, що здатна грати проти себе

"Газпром" заявив, що збирається розірвати контракт із "Нафтогазом" на постачання та транзит газу. Всі зайві витрати в "Нафтогазі" збираються ретельно перелічити і виставити рахунок Москві. Поки що продавати свій газ Росії ніде.

Розірванням договору з "Нафтогазом" Москва довела, що здатна грати проти себе

Залиште свій коментар

Вибір редакції