"Газпром" хоче оштрафувати Україну на 530 млн. доларів

На Україні може відбитися газова війна Росії з Туркменією. Щоб компенсувати власні збитки, "Газпром" готовий виставити штрафні санкції "Нафтогазу".

Російський монополіст "Газпром" пред'явив НАК "Нафтогаз України" штрафні санкції за недобір газу в березні, які можуть скласти 530 мільйонів доларів.

Офіційне повідомлення про санкції Москва направила Києву минулого тижня, повідомляють українські ЗМІ з посиланням на джерела в "Газпромі".

За підрахунками "Комерсант-УкраЇна", у першому кварталі "Нафтогаз" купив у "Газпрому" вдвічі менше передбачених контрактом обсягів – 2,5 млрд. кубометрів газу, причому в березні відбір склав близько 0,95 млрд. кубометрів при плані 2 млрд. кубометрів. У контракті між компаніями передбачений штраф на рівні 150% вартості невибраного обсягу газу в жовтні-березні, і 300% – в інший час.

Таким чином, штрафні санкції за недобір газу в березні можуть скласти 530 млн. доларів, вважають експерти.

Офіційно сторони можливість санкцій не коментують. Але ще на початку березня російський прем'єр Володимир Путін заявляв, що "Газпром" не вимагатиме від України штраф за недобраний газ. "Не можна добивати партнерів", - казав він.

А заступник глави "Газпрому" Валерій Голубєв зазначав, що у "Нафтогаза" немає коштів на оплату штрафів, тому їх пред'явлення буде марним. Втім, за його словами, рішення з цього питання ухвалюватиметься "залежно від конкретних умов".

На думку експертів, наразі на Україні відбилася газова війна Росії з Туркменією. Нагадаємо, в ніч на 9 квітня сталася аварія на газогоні, який перекачує паливо з Туркменії до Росії через Узбекистан і Казахстан. В результаті було припинено постачання туркменського газу до Росії. Причиною аварії, швидше за все, став надмірний тиск газу в трубі – через те, що "Газпром" на 90% скоротив споживання туркменського газу, попередивши про це Туркменію і країни-транзитери всього за добу.

Якщо Туркменія доб'ється відновлення постачань газу в колишньому обсязі, "Газпром" буде вимушений виставити Україні штрафи, відзначає заступник директора науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев.

"Очевидно, що аварія на газогоні сталася дуже вчасно. Якраз тоді, коли "Газпром" опинився у важкому стані, йому треба купувати туркменський газ, який нікому не потрібний. Якщо російська монополія зможе скористатися ситуацією, Україна не заплатить жодних штрафних санкцій. Якщо переможе Туркменія, швидше за все, всі збитки "Газпром" перекладе на "Нафтогаз", - прогнозує аналітик.

Читайте також:

Україна вдвічі скоротила транзит російського газу до Європи

Путін пробачив Україні штрафи за недобір газу

Туркменія звинуватила "Газпром" у підриві газогону

Україна вчасно розрахувалася з "Газпромом" за березневий газ

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: