"Газпром" і RosUkrEnergo ліквідують конкуренцію

За допомоги "RosUkrEnergo" російський "Газпром" може ліквідувати конкуренцію на ринку спотових газових контрактів.

"RosUkrEnergo" (RUE) і "Газпром експорт" готують контракт, по якому "Газпром" зможе продавати в ЄС по спотових контрактах до 4 млрд. кубометрів газу на рік, купуючи його на кордоні України і ЄС. Таким чином, "Газпром", якому належить половина RUE, ліквідовує конкуренцію на ринку найприбутковіших, хоча і високоризикових спотових контрактів.

"Газпром" залишиться на ньому провідним гравцем, а RUE зможе заробити до 500 млн. доларів. Проте незабаром конкурентом "Газпрому" на ринку ЄС може стати його партнер по RUE Дмитро Фірташ, чиї структури цікавляться покупкою угорської Fogaz, пише "Коммерсант-Україна". 

Як повідомив заступник голови правління "Газпрому" Олександр Мєдвєдєв, очолюване ним ТОВ "Газпром експорт" підпише з RUE (50% належить "Газпрому", 45% - Дмитру Фірташу) угоду про покупку газу з українських підземних газосховищ (ПСГ). 

"Ми підготували досить цікаву угоду з RUE, яка дозволяє оптимізувати постачання на експорт в режимі пікових навантажень, - розповів пан Мєдвєдєв. - Суть угоди в тому, що українські ПСГ можуть балансувати заявки між вихідними і будніми днями".

Прес-секретар RosUkrEnergo Андрій Кнутов уточнив, що "переговори продовжуються, сторони погоджують деталі майбутнього документа в частині термінів дії, ціни та обсягів газу".

Джерело, близьке до переговорів, розповіло, що мова йде про покупку 4 млрд. кубометрів газу, які належать RUE і зберігаються в українських ПСГ. "Ціна газу буде ринковою, зіставною з середньоєвропейськими цінами "Газпрому", - підтвердив ще один співбесідник, знайомий з ходом переговорів. 

Відзначимо, що зараз "Газпром" реалізовує газ по 250-260 доларів за тисячу кубометрів, тоді як ціни на спотових ринках Німеччини взимку досягали 500 доларів за той же об'єм, а у Великобританії злітали до 1,5 тис доларів. 

Дмитро Фірташ
УНІАН
Дмитро Фірташ. (Фото: УНІАН)

"Для RUE операція дуже вигідна, оскільки компанія купувала газ набагато дешевше", - говорить джерело в газових колах України. Третю частину від 4 млрд кубометрів RUE купила у "Газпрому" по 160 доларів за тисячу кубометрів, ще третина - в Середній Азії по 95 доларів і що залишилася - по 130. Таким чином, продавши тільки цей об'єм газу по 250 доларів за тисячу кубометрів, RUE зможе виручити як мінімум 500,5 млн доларів.

До кінця року галузеві експерти прогнозують зростання цін на експортні контракти "Газпрому" до 270-290 доларів за тисячу кубометрів. І оскільки спотовий ринок особливо актуальний в осінньо-зимовий період, то прибуток RUE може вирости на третину.

На думку учасників ринку, уклавши з RUE угоду про підйом газу з ПСГ України, щоб компенсувати коливання споживання при пікових навантаженнях, "Газпром" позбавить швейцарського трейдера можливості працювати на спотовому ринку Євросоюзу. "Між "Газпром експортом" і RUE на ринках Східної Європи останнім часом спостерігається певна конкуренція.

RUE часто пропонує кінцевим споживачам газ на 7-10 доларів дешевше на кожній тисячі кубометрів, ніж "Газпром експорт", - говорить Янош Петефі з компанії Magyar GT (займається оптовими постачаннями газу до Угорщини). - Укладення даної угоди усуває вплив RUE на найбільш високодоходний сегмент ринку - спотовий". 

"В принципі, подібні ситуації мали місце і раніше, - розповідає гендиректор української газотрейдингової компанії "Олгаз-інвест" Юрій Коровін.- Свого часу "Газпром" постійно звинувачував "Нафтогаз", що експортував газ до Угорщини, в демпінгових цінах і вимагав погоджувати експортні ціни по спотових контрактах".

Проте найближчим часом між "Газпромом" і RUE знову може виникнути конфлікт інтересів в ЄС. Міський муніципалітет Будапешта розглядає можливість продажу 50%+1 акція газорозподільної компанії Fogaz. Про це вчора повідомило угорське агентство MTI, уточнивши, що до компанії "виявили помітну цікавість російські інвестори".

Fogaz продає газ в Будапешті і області 806 тис. домашнім господарствам і підприємствам. У 2006 році прибуток компанії від реалізації 2,45 млрд. кубометрів досягла 990 млн. доларів. В Угорщині минулого року було продано 14 млрд. кубометрів газу, з яких 8,8 млрд кубометрів припало на постачання "Газпрому", 1,9 млрд - RUE, 3,3 млрд - німецькою E. On.

У прес-службі уряду Будапешту вчора не змогли назвати терміни конкурсу і суму, яку розраховують виручити від продажу активу. Але джерело в одній з газових компаній Угорщини уточнило, що влада міста давно обговорює можливість продажу пакету. А інше джерело, близьке до Group DF (Австрія, належить Дмитру Фірташу), підтвердило, що вона зацікавлена в покупці цього активу (група вже працює на угорському газовому ринку через компанію Emfesz).

Галузеві експерти вважають, що конкуренція між "Газпромом" і Group DF, принаймні, в Східній і Центральній Європі посилюватиметься. Валерій Нестеров з "Трійки Діалог" звертає увагу, що "Газпром" поки не може широко проникнути на ринок Угорщини, оскільки буксуються переговори з E. On про покупку активів в країні. 

Максим Шєїн з "Брокеркредитсервісу" вважає, що Дмитро Фірташ відстоюватиме в регіоні свої інтереси, незважаючи на партнерство з "Газпромом".

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: