"Газпром" і Україна підписали угоду

Україна почала погашати борг за газ. Усю суму необхідно сплатити до 1 листопада.

Бойко стверждує, що 929-мільйонний борг України не стосується

Міністр палива і енергетики України Юрій Бойко заявляє, що сума боргу російському ВАТ "Газпром" у розмірі 929 млн. дол. нібито за поставлений в Україну газ до України відношення не має.

Юрій Бойко
УНІАН
У Москві Юрій Бойко домовився, що Україна сплатить "Газпрому" борг до 1 листопада.
Як передає кореспондент УНІАН, про це Ю.Бойко заявив журналістам, коментуючи заяву прем`єр-міністра РФ Віктора Зубкова про те, що 929 млн. дол. боргу "Газпрому" будуть погашені за рахунок власних оборотних коштів "УкрГаз-Енерго" і НАК "Нафтогаз Україна".

Бойко уточнив, що "РосУкрЕнерго", крім того, що продає газ "Газпрому" СП "УкрГаз-Енерго" і "Нафтогазу України" для реалізації на внутрішньому ринку України, також веде інші види діяльності. Зокрема, виплачує дивіденди і т.д.

Міністр відзначив, що "РосУкрЕнерго" не розрахувався за поставлений газ на, приблизно, 1,3 млрд. доларів, а за ціною 156 дол. за 1 тис. кубометрів, це, за словами Бойка, складає приблизно, 8 млрд. кубометрів.

Кажучи про суму, названу Зубковим, Бойко відзначив: "Це інші відносини "РосУкрЕнерго" і "Газпрому", і до України не відносяться. Це стосується виплати дивідендів і т. д."

За словами Юрія Бойка, 8 млрд. кубометрів газу підуть в рахунок погашення боргу.

"Це означає, що 4 млрд. з 32-х піде на експорт, як було заплановано "РосУкрЕнерго", а 4 млрд. буде реалізовано за тією ж ціною, за якою реалізує СП "УкрГаз-Енерго" і "Нафтогаз Україна" на внутрішньому ринку. Тобто, газовий баланс нашої країни не постраждає. Він буде виконаний в повному обсязі."

Угода "Газпрома" та України

"Газпром" і Міністерство палива та енергетики України підписали угоду по врегулюванню боргу за газ.

Про це повідомляє "Газпром".

"В угоді підтверджений обсяг заборгованості й визначена схема, яка передбачає погашення боргу до 1 листопада", - йдеться в повідомленні газового холдингу.

Угода між суб'єктами господарювання про врегулювання заборгованості за поставлений до України в поточному році газ підписана за підсумками робочої зустрічі глави "Газпрому" Олексія Міллера і міністра палива й енергетики України Юрія Бойка у понеділок.

Як повідомив РИА Новости виконавчий директор RosUkrEnergo Костянтин Чуйченко, "перший платіж від "Укргаз-Енерго" в рамках підписаної угоди на суму 200 мільйонів доларів повинен поступити на рахунок RosUkrEnergo до 22 жовтня".

"Підписана угода дозволяє нам (RosUkrEnergo), в разі порушення українською стороною термінів погашення існуючої заборгованості, зменшити подачу природного газу, пропорційно неоплаченій сумі, в період після 1 листопаду", - додав він.

Україна вже сплачує борг

Пізніше офіційний представник RosUkrEnergo Андрій Кнутов повідомив про те, що його компанія ще минулого тижня отримала від "Укргаз-Енерго" 100 мільйонів доларів.

Він наголосив, що цей транш переказано ще до підписання угоди про врегулювання газової заборгованості. Ця сума вже не обумовлюється в підписаному сьогодні, 9 жовтня, договорі.

За словами Кнутова, до переказу цього траншу сума заборгованості ”Укргаз-Енерго” перед RosUkrEnergo перевищувала 1 мільярд доларів, зараз вона (з урахуванням платежу) менша від мільярду.

Суму боргу RosUkrEnergo перед ”Газпромом” він не назвав, а також відмовився коментувати, з чого складається обсяг заборгованості України за газ на рівні 1,3 мільярда доларів, озвучений російським холдингом раніше.

Зубков: Україна винна 2 мільярди

Питання газового боргу України, який, за словами керівника російського уряду, складає 2 мільярди доларів, обоговорили на зустрічі в Москві й прем'єри двох країн Віктор Янукович і Віктор Зубков.

За їх словами, Україна та Росія домовилися про механізм погашення боргу за газ.

Зубков, зокрема, зазначив, що заборгованість українських компаній за імпортний газ становила близько 2 мільярдів доларів, і сторони вже узгодили механізм погашення цього боргу до 1 листопада.

"Змушений звернути вашу увагу на проблему з утворенням і зростанням заборгованості українських компаній за поставлений газ. З початку поточного року сума боргу перед "Газпромом" становила близько 2 мільярдів доларів на рівні господарюючих суб'єктів: RosUkrEnergo, "Укргаз-Енерго" і "Нафтогазу України", - сказав Зубков.

Він зазначив, що 8 жовтня на рівні господарюючих суб'єктів завершено переговори про механізм погашення заборгованості. Зі слів російського прем'єра заборгованість за поставлений в 2007 році газ на суму 1,2 мільярда доларів буде погашена за рахунок реалізації "Газпромекспорту" газу, який належить RosUkrEnergo і знаходиться в підземних газових сховищах в Україні.

"Газпромекспорт" стає власником відповідних обсягів газу і у свою чергу направляє їх насамперед споживачам в Україні, а також на виконання експортних контрактів", - сказав Зубков. Він додав, що частина заборгованості, яка залишилася, на суму 929 мільйонів доларів буде погашена за рахунок власних і позикових коштів "Укргаз-Енерго" і "Нафтогазу України".

Янукович-Зубков
УНІАН
Прем'єри України й Росії Віктор Янукович і Віктор Зубков визначили схему погашення українського боргу за газ.
"Ці цифри зафіксовані в підписаних господарюючими суб'єктами домовленостях про врегулювання заборгованості. Відповідно до угоди українські компанії до 1 листопада 2007 року повинні повністю розрахуватися з боргами за газ", - наголосив Зубков, додавши, що російська сторона розраховує на забезпечення контролю цих домовленостей з боку української влади.

У свою чергу Янукович підтвердив, що сторони домовилися про механізм, який дозволить урегулювати питання заборгованості.

Путін: Україна винна 1,3 мільярда

Врегулювання газової проблеми прем'єр України обговорив і з президентом Росії Володимиром Путіним, із яким зустрівся в його резиденції в підмосковному Ново-Огарьово.

Янукович зазначив, що у вівторок були підписані угоди про врегулювання цього питання. Український прем'єр підкреслив, що мова йде про заборгованість, яка виникла між господарюючими суб'єктами, і зазначив, що держава повинна сприяти тому, щоб дотримувалася дисципліна розрахунків між господарюючими суб'єктами.

"Знайдено механізм вирішення так званого боргу. Ми вважаємо, що це відбулося в результаті того, що в нас є повна довіра й розуміння того, як потрібно будувати наші відносини", - сказав Янукович.

Путін зазначив, що він дуже радий, що це питання вирішено на рівні компаній і уряду.

"Для нас було несподівано зовсім, що нагромадився такий великий борг - один мільярд триста мільйонів (доларів)", - сказав Путін, цифри, оприлюднені яким, відрізняються від 2 мільярждів, названих прем'єром Зубковим.

Путін також висловив задоволення тим, що сторони знайшли спосіб урегулювати це питання. З його слів, суть урегулювання газового боргу зводиться до того, що російський "Газпром" стає власником установленого обсягу газу, що перебуває зараз у підземних сховищах України.

"Ми повинні з вами розуміти, і я хочу, щоб українські колеги знали про це, що газ, що є, буде спрямовано насамперед на потреби українських споживачів. Я б просив так налаштовувати всі урядові структури й господарюючі суб'єкти. Це буде вже не газ, що надходить по трубі за графіком з Росії, а газ, що піднімається з українських підземних сховищ", - сказав Путін.

БЮТ хоче повну інформацію про газ

Ситуацію з газовим боргом вже прокоментували деякі українські політичні сили. Зокрема, БЮТ виступив із вимогою негайно оприлюднити інформацію щодо заборгованості України перед РФ, вжити усіх заходів, щоб зупинити зростання боргу та отримати реальну ціну на газ на наступний 2008 рік.

Про це йдеться у заяві першого заступника лідера БЮТ Олександра Турчинова.

"Сьогодні вже остаточно зрозуміло, що Віктор Янукович, який ішов на парламентські вибори 2006 року під популістським гаслом дружби з Росією та дешевого газу від "Газпрому", цілком і повністю провалив енергетичну політику. Заборгованість України перед Російською Федерацією, за оцінками російського уряду, складає 2 мільярди доларів. Це при тому, що до приходу Януковича в уряд Україна не мала боргу. Саме за час правління Януковича тіньові посередники отримали повний контроль над енергетичним ринком, а опоненти України отримали додаткові підстави для лобіювання будівництва міжнародних газогонів в обхід України", - йдеться в заяві.

"Країна стоїть на порозі опалювального сезону, а уряд не контролює ситуацію в енергетичній галузі і не має жодних пропозицій щодо впорядкування стану справ. За такої бездарної політики країна може напередодні зими взагалі залишитися без енергоресурсів", - звертає увагу Турчинов.

За його словами, "для того, щоб критична ситуація в сфері газопостачання не стала незворотною, ми вимагаємо негайно оприлюднити інформацію щодо заборгованості України перед Російською Федерацією, вжити всіх заходів, щоб зупинити зростання боргу, отримати реальну ціну на газ на наступний 2008 рік. Новий професійний уряд, який прийде на зміну Януковичу, впорядкує ситуацію, але вже сьогодні необхідно мати всю необхідну інформацію щоб оцінити масштаби "господарювання” кланів в газовій сфері".

Окрім того, заявляє Турчинов, "зважаючи на те, що критична ситуація склалася в газовій сфері саме через криміналізацію управління галузі, ми пропонуємо скликати спеціальне засідання Ради національної безпеки та оборони для того, щоб розглянути це питання та сформувати пропозиції для подолання кризи".

Юлія Тимошенко
УНІАН
БЮТ вимагає інформацію про газову проблему.
Нагадаємо, "Газпром" 2 жовтня заявив, що скоротить поставки природного газу до України в разі непогашення у жовтні заборгованості в розмірі більше 1,3 мільярда доларів. Уряд України, в свою чергу, спростував інформацію про борг України перед Росією, заявивши, що борг не є державним, а його сума перебільшена.

3 жовтня міністр палива й енергетики Юрій Бойко у Москві домовився про продовження терміну погашення боргу до 1 листопада поточного року.

Бойко також заявив, що насправді йдеться про борг не України, а посередників - "РосУкрЕнерго" і "УкрГазЕнерго", спільного підприємства, створеного "РосУкрЕнерго" і НАК "Нафтогаз України".

ВідеоУкраїна має 3 тижні на сплату газового боргу

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: