"Газпром" не платитиме за транзит Білоруссю

Мінськ запропонував Росії звільнити від податків транзит газу по території Білорусі на п'ять років.

Президент Білорусі Олександр Лукашенко запропонував Росії відмовитися від будівництва газопроводу Nord Stream на користь другої вітки газопроводу Ямал-Європа, яка проходить через Білорусь. Натомість Мінськ запропонував Росії звільнити від податків транзит газу по території Білорусі на п'ять років.

Про це пише газета "Коммерсант".

На думку Лукашенка, Росія щорічно втрачатиме два мільярди доларів, "прокачуючи нафту по обхідному шляху".

Видання пише, що повернення Росії до проекту будівництва другої вітки Ямал-Європа дозволить "Газпрому" заощадити на транзиті до 1,46 мільярда доларів. У конці березня 2007 року замглави правління "Газпрому" Андрій Круглов сказав, що проект другої вітки трубопроводу Ямал-Європа може бути включений в інвестпрограму 2008 року, проте він туди не потрапив.

По першій вітці трубопроводу Ямал-Європа зараз прокачується близько 33 мільярди кубометрів газу в рік. Будівництво другої вітки трубопроводу такої ж потужності не було розпочато. Зате Росія вирішила почати будівництво трубопроводу Nord Stream, потужністю 27,5 мільярда кубометрів на рік. Вартість другої вітки трубопроводу Ямал-Європа оцінюється в 2,5 мільярда доларів, а Nord Stream - в 7-12 мільярдів доларів. Але Nord Stream дасть "Газпрому" незалежність від країн, через які йде транзит газу до Європи - України і Білорусі.

Видання "Время новостей" відзначає, що свій виступ Лукашенко зробив після звістки про те, що ціна на газ на 2008 рік для Мінська складе 67 відсотків від європейської ціни, згідно раніше укладеному контракту. Таким чином, спроба Мінська поторговуватися з "Газпромом", для чого 11 жовтня до Москви приїжджала спеціальна делегація, не вдалася.

Газета "Ведомости" нагадує, що 31 грудня 2006 року Білорусь згодилася на нову формулу розрахунку газових цін. У 2007 році вона складе 100 доларів за тисячу кубометрів газу, в 2008 році - 67 відсотків від середньоєвропейської ціни без транспортних витрат, в 2009 році - 80 відсотків, 2010 - 90 відсотків, а з 2011 року - 100 процентний перехід на європейський рівень ціни. Аналітики вважають, що в 2008 році ціна газу для Білорусі складе 168 доларів за тисячу кубометрів.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: