Перейти до змісту
"Газпром" зможе відсудити $3 млрд. У "Нафтогазі" пояснили, чому пропозиція анбандлінгу Гройсмана неприйнятна

За словами Юрія Вітренка, наслідком обрання цієї моделі стане програш Росії в Стокгольмському арбітражі.

Виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко розкритикував ухвалену у липні 2016 року модель анбандлінга компанії, на якій наполягає прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Про це він написав на своїй сторінці в Facebook.

"Прес-служба Камбіну повідомила, що прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час засідання Координаційної ради з питань проведення реформ у паливно-енергетичному комплексі сказав, що уряд України наполягає і вимагає від НАК "Нафтогаз України" ухвалити і реалізувати необхідні рішення, які дозволять завершити процес анбандлінгу державної компанії до кінця поточного року за моделлю, ухваленою ще у липні 2016 року. Прем’єр-міністр також зазначив, що модель анбандлінгу OU (ownership unbundling) – найбільш прийнятна", - нагадав він.

За словами Вітренка, він не знає критеріїв такої "прийнятності".

"Але я можу відповідально стверджувати, що ми надали вповноваженим представникам Кабміну висновки юристів і експертів, з якими ми виграли у Стокгольмському арбітражі проти "Газпрому", що наслідком вибору саме цієї моделі анбандлінгу може бути програш "Газпрому" у новому арбітражі, який вже ініціював "Газпром", приблизно 3 мільярдів доларів замість того, щоб виграти у "Газпрому" 11-14 мільярдів доларів", - наголосив він.

Також виконавчий директор "Нафтогазу" запевнив, що представникам Кабміну детально пояснили, чому так станеться і чому потрібно обрати іншу модель анбандлінгу, як це дозволяє зробити європейське та українське законодавство, - ISO (незалежний системний оператор).

"За обома моделями від 2020 року оператор газотранспортної системи України буде повністю відокремлений від "Нафтогазу". Тому питання лише в тому, навіщо руйнувати юридичну позицію "Нафтогазу" в новому арбітражі проти "Газпрому", наслідком якого буде втрата для України 3 мільярдів доларів замість виграшу понад 11 мільярдів доларів", - обурився Вітренко.

Водночас він зазначив, що це значно послабить переговорну позицію української сторони на тристоронніх переговорах щодо транзиту газу після 2019 року.

"Для "Газпрому" знімається реальна загроза, що якщо транзиту не буде після 2019 року, арбітраж присудить доплатити 11-14 мільярдів доларів як наслідок включення до бази витрат прискореної амортизації та знецінення української газотранспортної системи під час  перегляду тарифу за 2018-2019 роки", - уточнив виконавчий директор "Нафтогазу".

Окрім цього Вітренко спростував заяву Гройсмана про відсутність перепон, передусім юридичного характеру, які могли б затримувати анбандлінг "Нафтогазу України" за визначеною моделлю.

"Наскільки мені відомо, останній лист від Європейської Комісії свідчить фактично про протилежне. Хтось бачив якесь підтвердження того, що Світовий Банк та голови представництв міжнародних фінансових організацій підтримали пропозицію прем'єр-міністра щодо анбандлінгу?"- додав він, запевнивши, що у разі реалізації цієї моделі "Газпром" зможе вимагати в арбітражі перегляд українського транзитного тарифу у бік зменшення, і саме тому "Нафтогаз" буде змушений повернути "Газпрому" 3 мільярди доларів.

Як подарувати Газпрому 3 мільярди доларів замість того, щоб отримати понад 11 мільярдів доларів від Газпрому....

Опубликовано Юрий Витренко Пятница, 17 мая 2019 г.

Зазначимо, раніше ТСН.ua пояснив різницю між двома моделями, за якими Україна може здійснити анбандлінг. Більше читайте про це за посиланням.

Нагадаємо, на початку травня Росія почала переговори з Україною щодо подовження транзиту газу. На думку очільника "Нафтогазу", "Газпром" не встигне побудувати і запустити обхідні газопроводи до кінця дії контракту, водночас, на відміну від 2009 року, Росія не може перекрити Україні газ.

На останніх переговорах у Брюсселі в січні Україна та Росія під пильним наглядом Європейської комісії намагались домовитися про новий контракт — на транзит газу до Європи. Чинний контракт спливає 31 грудня 2019 року. Без нового договору Україна ризикує вже наступного року втратити три мільярди доларів, які заробляє на перекачуванні блакитного палива з Росії в ЄС. 

Детальніше про перспективи збереження транзиту газа Україною читайте в інтерв'ю Коболєва за посиланням.

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин