Гірше гривні - тільки ісландська крона

Гривня перебуває у лідерах з девальвації серед національних валют. За три останні місяці вона знецінилася на 37,8%.

За ступенем девальвації гривню трохи випереджає лише ісландська крона, яка девальвувала на 41,2%. А сама Ісландія після оголошення себе банкротом потрапила в список держав, що розвиваються.

Основною причиною стрімкого падіння курсу гривні Нацбанк вважає негативне сальдо зовнішньоторговельного балансу України, яке за 10 місяців цього року становила 6,5% від ВВП. Такої думки притримується і директор міжнародної аналітичної групи Fitch Ratings Ендрю Кохун. За його словами, через різке падіння цін на метал у світі Україна позбулася великої суми валютних надходжень.

Проте багато експертів дотримуються іншої думки. Вони вважають, що курс гривні спекулятивно занижений, і винять в цьому Нацбанк. Як приклад вони наводять дані щодо Латвії, де негативне сальдо в 2008 році досягло 20% від ВВП. Проте лат практично не знецінився.

На думку аналітика інвестиційної компанії "Сократ" Михайла Сальникова, ще одна з основних причин девальвації гривні — паніка на валютному ринку.

"Для підтримки ліквідності банків Нацбанк робить гривневі вливання. Отримавши гроші, банки тут же йдуть на міжбанк і купують за них долари", — вважає Сальников.

На думку експерта, це відбувається тому, що у фінустанов немає впевненості в стабільності гривні в майбутньому, "існують девальваційні очікування".

Крім того, свій вплив на курс зробила політика Нацбанку, коли регулятор перестав підтримувати гривню вливаннями із золотовалютних резервів. Таке рішення Нацбанк ухвалив в рамках домовленості про надання стабкредиту МВФ. Річ у тому, що для отримання наступного кредитного траншу міжнародні резерви НБУ до кінця грудня повинні бути не менше 26,7 млрд. дол.

Така політика НБУ викликала паніку на валютному ринку. Як наслідок — банки втратили упевненість у підтримці валютного курсу Нацбанком і вирішили перечекати нестабільний період з доларом "в кишенях".

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: