Глибинка чекає від Тимошенко бюджетної революції

Влада міст і містечок, сільські і селищні голови з нетерпінням чекають обіцяної урядом бюджетної реформи.

Влада міст і сіл потирає руки в очікуванні грошей. Прем'єр пообіцяла, що податок на землю, транспортний та екологічний збори - залишаться в місцевих бюджетах, і станеться це вже наступного року. Щоправда, виникає запитання: а що буде з великою кількістю населених пунктів, що виживають лише завдяки дотаціям із центрального бюджету?

В український глибинці криза не почалась. Тут вона просто ніколи не закінчувалась. Те, що всі гроші залишаються в Києві та обласних центрах видно неозброєним оком. Влада міст і містечок, сільські і селищні голови з нетерпінням чекають обіцяної урядом бюджетної реформи.

Так, Ворзель, курортне містечко під Києвом, свої кращі часи пережило ще в радянському минулому. Ніби і гроші заробляються. Але потім ідуть собі кудись до скарбниць батьківщини, звідки вже не повертаються.

"Із 100 тисяч грошей, що ми заробляємо, 75% у нас забирає держава, залишається у нас 25%. Ми у підпорядкуванні міста Ірпеня, місто Ірпінь у нас забирає ще 25 із тих, що у нас залишаються 25-ти. Із 100 тисяч гривень я у себе в бюджеті залишаю близько 20 тисяч гривень", - скаржиться селищний голова смт Ворзель Сергій Кухарський.

Місцеву школу мали б фінансувати з Ірпеня, але останні 20 років там про це не згадували - своїх, ірпінських, проблем повно. Тому, розповідає ворзельський голова, забрали школу в комунальну власність. І шукають спонсорів - одні на вікна гроші дадуть, інші - на підлогу.

Пошук меценатів та інвесторів - головна функція селищного голови. Ще, каже, треба вміти з областю домовлятись, тоді дадуть субвенцію. І в міністерстві і в регіонах все, так би мовити, на особистих контактах. Найкращий ефект досягається, якщо особисто зацікавити чиновника, що розподіляє гроші. От якби ж все сталось, як уряд обіцяє, мріє селищний голова. Бюджет містечка зріс би разів у 5. Усе б розквітло, і на поклон ні до кого ходити не треба. От тільки як воно все буде поки що мало хто розуміє. У Мінфіні креслять плани, проте повну карту бюджетних змін обіцяють, коли парламент з основними змінами погодиться.

"Ці питання і пропозиції мають бути затверджені ВР. Якщо вони ВР будуть затверджені, ми тоді, як Мінфін, який відповідає за балансування бюджету в цілому, будемо давати пропозиції щодо джерел, способів, та механізмів балансування", - пояснює виконуючий обов'язки міністра фінансів Ігор Уманський.

Зараз гроші ділять на 700 місцевих бюджетів, а в разі реформи доведеться планувати бюджети 10-ти тисяч територіальних одиниць. З них меншість гроші заробляє, а більшість - так звані депресивні регіони - живиться за рахунок донорів. Як бути з ними - неясно.

"Зрозуміло, донори говорять про те, що дайте нам гроші ми будемо жити краще. І в цьому сенсі вони абсолютно праві. Але з іншого боку ясно, що держава не може піти на це, і хай, хто що заробив живе в межах своїх можливостей", - коментує ситуацію директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський.

Можна дискутувати як зробити бюджетні потоки ефективними, але те, що реформи зачекались - жодних сумнівів, кажуть експерти. Не перший уряд обіцяє бюджетну революцію, от тільки чи не завадять і цього разу чергові вибори?

Читайте також:

В уряді запевняють, що не відбирали у Черновецького грошей

Дніпропетровськ не буде платити податки, якщо йому не дадуть Євро-2012

Тимошенко відзвітувала про чергове перевиконання плану

Ющенко: за три місяці українська економіка обвалилася на 20%

ВідеоВ очікуванні бюджетної революції

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: