Голова Ради НБУ "розклав по поличках", чим загрожує економіці України посилення агресії Росії

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

В частині України запровадили воєнний стан на місяць.

Запровадження воєнного стану в десяти областях України на 30 днів не матиме значного негативного впливу на економіку України. Проте за наявності відповідних зовнішньополітичних факторів, а також можливого продовження дії воєнного стану можуть знизитися темпи економічного зростання наступного року.

Такий прогноз голови Ради Національного банку України Богдана Данилишина.

Нині банківська система забезпечує повнофункціональний та безперебійний режим роботи.

"Ліквідність банківського сектору перебуває на рівні, що здатний повністю забезпечити своєчасне виконання зобов’язань перед клієнтами та вкладниками банківських установ. Прибуток банків за 10 місяців 2018 року зріс до 15,0 млрд грн. За жовтень прибуток становить майже 4 млрд грн", - уточнив Данилишин.

Нинішнє знецінення гривні та здорожчання валюти в Нацбанку пояснюють впливом ситуативних факторів та панікою населення.

"Це все носить тимчасовий характер. Національний банк уважно стежить за станом та тенденціями валютного ринку й готовий, за необхідності, до проведення валютних інтервенцій з метою недопущення різких чи надмірних коливань курсу гривні. Наразі обсяг міжнародних резервів НБУ сягає 17,8 млрд дол. США. Інфляційні ризики перебувають у прямій залежності від ситуації на валютному ринку", - пояснив Данилишин.

2019 року Україна повинна здійснити значні виплати за зовнішнім державним боргом. Відповідно без нових кредитів Києву не обійтися.

"Міжнародний валютний фонд вважає, що підстави для обмеження попередньо визначених обсягів співпраці з Україною відсутні. Україна своєчасно та в повному обсязі виконує свої зобов’язання. До кінця поточного року очікується отримання траншу кредиту від МВФ в сумі від 1,5 млрд доларів та 0,5 млрд євро макрофінансової допомоги від ЄС (набуло чинності законодавче рішення Європарламенту та Ради ЄС про надання Україні Четвертої програми макрофінансової допомоги ЄС в обсязі 1 млрд євро", - зазначив голова Ради НБУ.

Також вчасно ухвалили держбюджет та основні засади грошово-кредитної політики на 2019 рік і середньострокову перспективу, що "є запорукою стабільності розвитку економіки, соціального захисту громадян і збалансованого функціонування банківської системи".

На запити ЗМІ, надаю свій особистий експертний коментар Стосовно впливу воєнного стану на економіку України ...

Опубліковано Богданом Данилишиним Середа, 28 листопад 2018 р.

Основні ризики, що стосуються перспектив економічного зростання України:

1.Ускладнення зовнішньо-політичної ситуації та ненульова вірогідність подальших інцидентів військового характеру можуть знизити рівень інвестиційної привабливості України. Тому потрібно здійснювати консультації та роз’яснення з метою виключення перегляду інвестиційних планів вітчизняних компаній та іноземних інвесторів стосовно реалізації проектів в Україні.

2. Імовірне збереження високої вартості зовнішніх запозичень (за необхідності їхнього залучення) внаслідок компенсації позитивного впливу від досягнення домовленостей щодо нової програми співпраці з МВФ негативним впливом від загострення зовнішньо-політичної ситуації.

3. Логістичні складнощі під час експорту, що можуть виникнути в разі блокування Росією комерційного судноплавства в українській частині Азовського моря. Це стосується морських портів у Бердянську та Маріуполі. Так, за січень-жовтень цього року через порт "Маріуполь" було експортовано 3,6 млн тонн продукції чорної металургії (що становить 2/3 загального обсягу перевалки цього порту), через порт "Бердянськ" - 0,82 млн тонн сільськогосподарської продукції (що становить 1/3 загального обсягу перевалки цього порту). Можливості перевезення цієї продукції залізничним транспортом в інші порти існують, проте потребують часу на налагодження постачання в морські порти Миколаєва, Одеси й Херсона та додаткових одиниць рухомого складу (локомотиви, вагони, напіввагони). Також у разі переорієнтування логістики збільшаться витрати експортерів.

4. Вірогідне підвищення "градусу напруженості" у відносинах з Росією може привести до введення з її боку додаткових обмежень на імпорт українських товарів, також виникнуть ризики стосовно постачання до України енергетичних ресурсів (автомобільне пальне, вугілля та ядерне паливо) російського походження.

5. Проведення приватизації може стати малоймовірним (внаслідок зниження попиту на українські активи через високі зовнішньо-політичні ризики) та несвоєчасним (через падіння цін на об’єкти, що підлягають приватизації).

Данилишин наголошує, що "додержання стійких високих темпів економічного зростання стримується не лише конфліктом з Росією. Великою мірою воно стримується недостатніми темпами структурної перебудови економіки України, збереженням її аграрно-сировинної орієнтації, домінуванням в структурі експорту продукції з низькою доданою вартістю, а в структурі імпорту – енергоносіїв, заміщення яких було б можливим в разі більш ретельних зусиль зі збільшення власного видобутку газу та нафти, високою енерго- та матеріаломісткістю виробництва. На подоланні цих проблем, а також на створенні умов для активізації внутрішніх інвестицій, необхідно сконцентрувати зусилля економічного блоку уряду з метою забезпечення сталого та якісного економічного зростання й підвищення добробуту населення України".

ВідеоНацбанк намагається не допустити падіння гривні через воєнний стан

Керівництво НБУ обговорило ситуацію з керівниками 40 банків, і ті підтвердили готовність, як і раніше, забезпечувати проведення платежів, інкасацій та поповнення банкоматів. ТСН перевірила столичні обмінники - ажіотажу навколо них немає. Але національна валюта незначно втратила в ціні.

Нацбанк намагається не допустити падіння гривні через воєнний стан

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції