Головне про пенсійну реформу. Чого чекати нинішнім та майбутнім пенсіонерам

Головне про пенсійну реформу. Чого чекати нинішнім та майбутнім пенсіонерам

Фото: УНІАН

В Україні заднім числом перерахують виплати майже 9 мільйонам пенсіонерів.

Українським пенсіонерам заднім числом, від 1 жовтня, підвищать виплати на 200-1000 грн.

Це випливає з урядового законопроекту, який ухвалила Верховна Рада. Щоправда, документ ще не набрав чинності, бо його не підписав президент.

В уряді обіцяють, що перерахунок зроблять автоматично (звертатися до Пенсійного фонду людям не потрібно) протягом двох-трьох днів і надбавки виплатять у жовтні. Тим, хто вже отримав пенсії за жовтень, зроблять доплати. Перерахунок стосуватиметься 9 млн пенсіонерів.

З цього місяця буде встановлено справедливу пенсійну систему, - Володимир Гройсман

З цього місяця буде встановлено справедливу пенсійну систему, - Володимир Гройсман

ОСУЧАСНЕННЯ ПЕНСІЙ ВІД 1 ЖОВТНЯ 2017 РОКУ

Від 1 жовтня в Україні осучаснять (підвищать) пенсії. Мінімальна пенсія відтепер становить 1452 грн – для тих, у кого достатньо стажу (була – 1312 грн). Мінімальна пенсія для тих, у кого не вистачає стажу, зросла від 949 грн до 1373 грн.

У середньому пенсії зростуть на 700 грн. Універсального калькулятора, з допомогою якого можна було б самостійно визначити суму надбавки, немає. Розмір виплат кожному визначатимуть індивідуально, враховуючи розмір зарплати та стаж.

Чому потрібне осучаснення? Бо люди, які пропрацювали однакову кількість років в одній галузі, але вийшли на пенсію в різні роки, отримують різні пенсії, розміри яких можуть відрізнятися втричі. Скажімо, шахтар зі страховим стажем 46 років вийшов на пенсію 2008-го – отримує 3311,87 грн. А інший шахтар із таким самим страховим стажем вийшов на пенсію 2016-го – і отримує 8446,21 грн. Така велика різниця через те, що пенсія українців залежить від трьох показників: зарплати працівника, стажу та показника середньої зарплати в Україні, який застосовується під час обчислення пенсії. Середня зарплата зростає з кожним роком, тому пенсії українців повинні осучаснюватись. Проте востаннє таке осучаснення відбулося 2012-го, а застосували тоді середній показник зарплати в Україні взагалі за 2007 рік – 1197,91 грн. За останні роки показник середньої зарплати зріс утричі, а пенсії зросли мінімально. Нині дві третини виплат навіть не досягають розміру прожиткового мінімуму.

Тож будуть перераховані та осучаснені всі раніше призначені пенсії за єдиними правилами обрахунку пенсії, незалежно від того, у якому році була призначена пенсія за матеріалами пенсійних справ, запевняють у Міністерстві соціальної політики. За основу братимуть єдиний для всіх показник середньої зарплати за останні три роки (2014-2016) у розмірі 3764,4 грн. Також враховуватимуть показник прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян, встановленого держбюджетом на 1 грудня 2017 року збільшеного на 79 грн (1373 грн + 79 грн = 1452 грн), замість такого показника станом на 1 жовтня 2017-го (1312 грн). До прожиткового мінімуму прив'язаний розмір мінімальної пенсії.

Журналісти ТСН дослідили, які можливості надасть українцям пенсійна реформа

Журналісти ТСН дослідили, які можливості надасть українцям пенсійна реформа

ІНДЕКСАЦІЯ ПЕНСІЙ 2019 РОКУ Й НАДАЛІ

На майбутнє передбачили автоматичний перерахунок пенсій з урахуванням зростання середньої зарплати та показника інфляції.

У 2019-2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50% показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50% показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Щорічна (опосередкована) індексація пенсій від 2021 року відбуватиметься шляхом збільшення (перерахунку) середньої зарплати, з якої обчислено пенсію, на 50% зростання середньої зарплати за три попередні роки та на 50% зростання індексу споживчих цін за попередній рік.

ВИПЛАТИ ПЕНСІОНЕРАМ, ЯКІ ПРАЦЮЮТЬ

Від 1 жовтня 2017-го пенсіонери, які працюють, будуть отримувати 100% пенсії. Раніше держава не доплачувала таким особам 15%.

Із зарплат пенсіонерів, які працюють, продовжуватимуть вираховувати внески до Пенсійного фонду та податки.

ЗАМІСТЬ ПІДВИЩЕННЯ ПЕНСІЙНОГО ВІКУ – ЗРОСТАННЯ ВИМОГ ДО СТРАХОВОГО СТАЖУ

Офіційно пенсійний вік не підвищили і за необхідного страхового стажу можна буде йти на пенсію в 60 років. Проте змінили вимоги до самого страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію. Нині він становить 15 років. Від наступного року його будуть поступово збільшувати і розділять пенсіонерів на три категорії – 60, 63 та 65 років. Чим старша людина – тим менші вимоги до страхового стажу. "Не пощастило" нинішній молоді, яка йтиме на пенсію після 2028-го – тоді страховий стаж для всіх становитиме 35 років і більше.

Скажімо, від січня 2018 року виходити на пенсію матимуть право ті, хто досяг 60-річного віку і відпрацював та сплачував внески 25 і більше років. Із 15-річним стажем наступного року матимуть право на пенсію лише ті, хто досяг 63-річного віку і вище. 15 років стажу ще збережуть 2019-го, але лише для людей, які старші 65 років.

Для тих, у кого не вистачатиме страхового стажу, можна буде вийти на пенсію пізніше або докупити в держави необхідні роки страхового стажу. Сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок, помножений на коефіцієнт 2. Тобто один рік обійдеться приблизно в 16,8 тис. грн, два роки – в 25,3 тис. грн.

Ті, хто недостатньо довго працював чи працював на себе і не сплачував страхових внесків, матимуть право виходити на пенсію за віком у 65 років. Вимогу для страхового стажу залишили на рівні 15 років. Таким чином хочуть змусити платити добровільно внески тим, хто приховує свої нелегальні доходи, заробітчанам за кордоном. Передбачається можливість одноразової сплати страхових внесків.

Важливий нюанс: до цього під час обрахунку страхового стажу застосовували коефіцієнт 1,35. Це впливало на розмір пенсії. Відтепер же коефіцієнт становитиме 1 – тобто, що заробили, те й отримають. Це нововведення пояснюють тим, що в майбутньому автоматично підвищуватимуть (індексуватимуть) пенсії.

ДОСТРОКОВИЙ ВИХІД НА ПЕНСІЮ

Зберігається право на достроковий вихід на пенсію для:

- матерів, які виховали 5 дітей або інвалідів з дитинства (у 50 років);

- військових – учасників бойових дій (55 років);

- ліліпутів та диспропорційних карликів (40/45 років);

- артистів (за наявності вислуги від 20 до 35 років);

- журналістів, у разі поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання службових обов’язків у місцях надзвичайних подій;

- чорнобильців (зі зниженням пенсійного віку).

РОЗМІР ВИПЛАТ ЖІНКАМ, ЯКІ ВИЙШЛИ НА ПЕНСІЮ ДОСТРОКОВО

Скасовується зменшення розміру пенсії жінкам, які скористались правом дострокового виходу на пенсію після досягнення 55 років. Розмір пенсії їм буде виплачуватись у повному розмірі після досягнення ними віку, який перевищує пенсійний на кількість місяців дострокового виходу на пенсію.

ТИМЧАСОВА ДЕРЖАВНА СОЦІАЛЬНА ДОПОМОГА

Тимчасову державну соціальну допомогу від 1 січня 2018-го до 31 грудня 2020-го призначатимуть особам, які не працюють, що досягли встановленого пенсійного віку, мають страховий стаж не менше 15 років, але не набули права на пенсійну виплату – на період до набуття права на пенсію за віком, у розмірі прожиткового мінімуму, для осіб які втратили працездатність.

ПЕНСІЇ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯМ ТА ІНШИМ КАТЕГОРІЯМ

Уряд до 1 листопада 2017-го підготує окремий законопроект про осучаснення пенсій військовим. Після того, як цей документ ухвалить Верховна Рада, протягом наступного півроку уряд підготує законопроекти про:

- запровадження професійної пенсійної системи (для окремих категорій професій, які нині мають пільгові статуси);

- порядку одержання сум пенсій, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав у зв’язку із перебуванням на тимчасово неконтрольованій державною владою України території.

СКАСУВАЛИ СПЕЦІАЛЬНІ ПЕНСІЇ

Від 1 січня 2018 року в Україні будуть скасовані спеціальні пенсії для депутатів, держслужбовців, прокурорів, працівників дипломатичної служби, наукових працівників.

Для прикладу: 10,8 млн пенсіонерів (із 11,9 млн наявних) станом на 1 січня цього року отримували в середньому по 1725 грн. У той же час 112 тисяч пенсіонерів-держслужбовців отримували в середньому по 3385 грн, двом дипломатам виплачували по 9 тис. грн, 1,4 тисячі працівників Нацбанку - по 6,5 тис. грн, 61,1 тисячі науковців - по 3,7 тис. грн, 960 нардепам - по 15,1 тис. грн, майже 5,4 тисячі прокурорів - по 9,4 тис. грн, 69 урядовцям - по 15,1 тис. грн.

ДЕ МОЖНА ДІЗНАТИСЯ ПРО СВІЙ СТРАХОВИЙ СТАЖ ТА СВОЮ МАЙБУТНЮ ПЕНСІЮ

Дізнатися всі дані про себе можна на сайті Пенсійного фонду. Але щоб створити особистий електронний кабінет, потрібен або особистий електронний підпис, або письмова заява до Пенсійного фонду. Із собою обов’язково мати паспорт та оригінал ідентифікаційного коду. Картка про обов’язкове соціальне страхування вже не потрібна, бо її не використовують, адже є електронний ресурс. Про це йдеться в сюжеті Ольги Кошеленко в програмі ТСН.19:30.

Журналіст ТСН спробувала дізнатись розмір пенсії, яку буде отримувати через 20 років

Журналіст ТСН спробувала дізнатись розмір пенсії, яку буде отримувати через 20 років

Після реєстрації письмової заяви видають спеціальний код для створення персонального кабінету на сайті. У персональному кабінеті можна бачити всю інформацію, яка є, страхові внески від 2000 року та дивитися свій стаж.

Також у Пенсійному фонді можна отримати довідку, в якій вказана вся трудова біографія - у вимірі пенсійних відрахувань. Тобто можна побачити, хто з роботодавців робив відрахування до Фонду, хто ні, хто робив це із мінімальної зарплати. У Пенсійному фонді радять із такими або судитися, або змиритися.

Експерт у пенсійних справах Маріанна Онуфрик говорить, що судитися з роботодавцями через замалі відрахування до Пенсійного фонду немає сенсу, це нервові, але невиграшні справи. Краще подбати, щоб у майбутньому була офіційна зарплата з постійними відрахуваннями до Пенсійного фонду і, відповідно, зростав страховий стаж - це усе, що вплине на майбутню пенсію. Якщо, звичайно, доти все 100 разів не зміниться. Маріанна радить стежити за цими цифрами на сайті Фонду.

"У нас були в законодавстві такі умови, які дозволяли сплачувати третину від мінімального внеску і таким чином один місяць стажу зараховувався, коли людина працювала три місяці", - говорить член громадської ради при Пенсійному фонді Маріанна Онуфрик.

Ще одна ексклюзивна можливість - накопичувати через приватні пенсійні фонди. Тоді на заслуженій пенсії можна отримувати гроші з кількох джерел. Звісно, якщо недержавний пенсійний фонд вас переживе.

Повʼязані теми:

Наступна публікація