Гривня міцнішає: чому це ризиковано для економіки і який курс валют прогнозують експерти до кінця року

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Станом на 14:00 1 серпня, за показниками Нацбанку, долар коштує 25,02 грн.

В Україні за останні кілька тижнів стрімко зміцнилася національна валюта. Станом на 14:00 1 серпня, за даними Нацбанку, долар коштує 25,02 грн. Це найнижчий показник за останні три роки. 

Це зростання обумовлено перш за все великими обсягами державних облігацій, які іноземці активно скуповують останнім часом.

ТСН.ua зібрав думки провідних експертів про всіх передумови такого зміцнення гривні, а також прогнози про подальші зміні курсу національної валюти до долара.

Надлишок валюти

Тільки цього вівторка було продано облігацій внутрішньої державної позики на 17 млрд гривень. Тобто іноземці купили папери більш ніж на 500 млн доларів, які і викликали дисбаланс на валютному ринку. Головний ризик, який зараз вбачають економісти, - гроші з відсотками потрібно буде повертати, хоча у Мінфіні й заспокоююють: ОВДП були випущені строком на п'ять та 10 років.

Водночас Національний банк викуповує надлишок доларів, збільшуючи резерви рекордними темпами, іноді скуповуючи з ринку по кілька сотень мільйонів доларів в день. Тільки у липні Нацбанк поповнив резерви на міжбанку на 1,3 млрд доларів. Від початку року ця сума складає 2,7 млрд доларів. Втім, у Мінфіні вважають, що Нацбанку потрібно купувати ще більше.

"Купувати валюту для поповнення резервів і таким чином згладжувати коливання - завдання НБУ. Тут ми тільки свою позицію можемо виказувати, що ми регулярно і робимо", - стверджує міністерка фінансів Оксана Маркарова.

Її позицію підтримує і інвестиційний банкір Сергій Фурса. "Це стратегія [купування надлишку доларів], НБУ їй неухильно дотримується і це викликає повагу. З іншого боку, стратегія покликана не заважати економічно обгрунтованій зміні курсу, тобто не перекручувати температуру економіки. Але, як ми бачимо, такий візит іноземців сам по собі є вже спотворенням цієї самої температури. І щоб не спотворювати її ще сильніше, Нацбанку можна було б встати як стіна на певному рівні і викуповувати по ньому всі зайві долари", - написав банкір у фейсбуці.

Облікова ставка

Ще один інвестбанкір та економіст Тарас Козак своєю чергою звертає увагу, що НБУ до того ж і занадто повільно знижує облікову ставку - всього на 1% з початку року, і за базовим сценарієм знизить ще на 1,5-2% до кінця року. 

"З мого крісла виглядає, що Нацбанк дує на воду. Адже політичні ризики (рік виборів) не реалізувалися, МВФ досить прихильно дивиться на нову владу в Україні, інфляція вища за цільовий показник здебільшого із-за адміністративних рішень, на які ставка не має впливу... Так, є і інші причини чому банки ігнорують реальний сектор, і ці причини поза межами впливу НБУ, та все ж таки швидше зниження облікової ставки стало би економіці на користь, а інфляції би не дуже зашкодило", - зазначає економіст.

Фурса каже, що у зміцнення гривні є свої переваги. "Політикам приємно, людям дешевше імпорт і путівки в Туреччину. Але це в короткостроковій перспективі", - стверджує він.

Відео Нацбанк припиняє друкувати паперові гроші номіналом від 1 до 10 гривень

Металеві - одну та дві гривні - українці вже, напевно, встигли потримати у руках. На черзі - поява монет номіналом п’ять та десять гривень. Наскільки зручна для людей така заміна - у сюжеті.

Нацбанк припиняє друкувати паперові гроші номіналом від 1 до 10 гривень

Водночас банкір попереджає, що коли іноземці припинять купівлю ОВДП - це може бути ще один шок. "Та й за час надмірно сильної гривні в країну зайде ще більше імпорту, експортери отримають удар під дих і після того, як гаряча пора пройде, удар відчують всі. А що погано для економіки завжди погано закінчується і для звичайних людей", - підсумував він.

Яким буде курс гривні

В коментарі ТСН.ua глава підрозділу з корпоративного аналізу компанії ICU Олександр Мартиненко спрогнозував, що до кінця року іноземці можуть вкласти в ОВДП ще $2-3 млрд і у цьому випадку гривня продовжить своє зміцнення.

"Усередині ж країни збільшиться попит на валюту у імпортерів. Крім того, восени можуть посилитися очікування зниження гривні як у бізнесу, так і у населення", - каже він.

За словами експерта, таким чином, тиск на національну валюту посилиться, і до кінця року можна буде побачити повернення курсу в районі 27 грн/дол.

В останні роки долар традиційно дешевшає влітку, а потім восени стрімко дорожчає. Це, зокрема, видно з інфографіки ТСН.ua щодо офіційних курсів валют від Нацбанку за останні роки:

Залиште свій коментар

Вибір редакції