Гривню визнали найбільш залежною від настроїв населення валютою в Європі

За даними експертів, найбільше на платіжний баланс України з початку кризи вплинула покупка населенням іноземної валюти.

Аналітики Ерсте Банку проаналізували джерела і причини відпливу капіталу, які спровокували девальвацію гривні, і дійшли висновку, що гривня є найбільш залежною від настроїв населення валютою в країнах Центральної і Східної Європи.

"За останні декілька років фіксованого режиму валютного курсу, обмінний курс гривні не викликав особливого інтересу як з боку громадськості в Україні, так і з боку іноземних інвесторів. Тепер, після девальвації гривні і впровадження більш гнучкого обмінного курсу, ця тема стала однією з найбільш обговорюваних у суспільстві і пресі", - йдеться у звіті аналітиків.

За даними експертів, наразі експорт та імпорт поступово зростають, сальдо поточного рахунку коливається близько нуля, і тому можна сказати, що найбільші відпливи капіталу, пов'язані з економічними відносинами, залишилися позаду.

Проте все ще існує значна частина фінансових потоків, які є результатом зміни настроїв населення. Аналітики впевнені - покупка іноземної валюти мала найбільший вплив на платіжний баланс України з початку кризи.

"Україна відчула найзначніший відплив капіталу серед країн Центральної і Східної Європи (як відносно до ВВП, так і до валютних резервів). Не маючи надмірного дефіциту торгового балансу, Україна все ж таки скоротила його попри падіння експорту. Дефіцит поточного рахунку скоротився до 1,7% від ВВП в 2009 році, в порівнянні з дефіцитом в 6,7% ВВП в 2008 році", - зазначили в Ерсте Банку.

"Імпорт скоротився більше ніж експорт в результаті девальвації національної валюти і значного скорочення доходів населення. З початку кризи валютні резерви України скоротилися найбільше в порівнянні з країнами Центральної і Східної Європи. Не враховуючи кредит МВФ, валютні резерви скоротилися на 61% станом на кінець 2009 року в порівнянні з піковим обсягом в серпні 2008 перед банкрутством Lehman Brothers", - визначено у звіті.

За словами фінансистів, одночасна покупка іноземної готівкової валюти і зняття грошей з депозитів дали ефект значного зменшення валютних резервів за практично незмінної кількості гривні в обігу.

НБУ був змушений надати великі обсяги кредитних ресурсів комерційним банкам і уряду. Причому реальна участь уряду в нещодавно емітованих грошових знаках з економічної точки зору більша, ніж показує офіційна статистика.

Це пов'язано з тим, що частину кредитів НБУ видавав державним банкам, які у свою чергу, в основному використовували їх для фінансування державної компанії "Нафтогаз України", фінансовий дефіцит якої досяг 2,6% ВВП в 2009 році (за оцінками програми МВФ).

Значний рівень тіньової економіки і недовіра до державних установ призвели до руйнівного ефекту для фінансової системи і обмінного курсу гривні.

Залежність курсу гривні від настроїв населення тільки зросла, оскільки кількість гривні в обігу залишилася майже незмінною, попри значно нижчі рівні валютних резервів. Наразі, резюмували аналітики, гривня є найбільш залежною від настроїв населення у порівнянні з іншими валютами Європи.

Читайте також:

З банківських карток українців украли 13 мільйонів гривень

Україна стала світовим лідером за темпами зростання фондового ринку

Найбільшою проблемою України назвали внутрішній борг

НБУ визначив вартість гривні на найближчий час

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: