Грошей немає, та ви тримайтеся: чи отримають через бюджетну кризу українці пенсії та зарплати
Джерела із Державного казначейства повідомляють: відомство вже два тижні працює в режимі так званої картотеки.

Держава призупинила фінансування деяких статей бюджету, а на отримання допомоги від МВФ цього року вже можна не сподіватись. За даними ексзаступника міністра економіки Павла Кухти, на сьогодні уряд вже заборгував майже 9,5 мільярдів гривень поточних витрат. З них третина - так звані захищені статті бюджету, фінансувати які обов'язково.
Про те, що відбувається у державній скарбниці, кому зупинили фінансування та чи існує загроза невиплат зарплат бюджетникам, 24 листопада йдеться у сюжеті ТСН 19:30.
Джерела із Державного казначейства повідомляють: відомство вже два тижні працює в режимі так званої картотеки: щовечора підраховують залишки та фактично вручну розподіляють, кому дати гроші, а кому — ні. Ексзаступник міністра економіки Павло Кухта, який оприлюднив цю інформацію, вважає: кризу спровокували, погодившись на непідйомний дефіцит бюджету, покривати який розраховували запозиченнями.
"Це серйозно. Це буде серйозна проблема до наступного року. Додатково все ускладнюється тим, що у нас назріває явно повний локдаун. Локдаун потребує нормальної підтримки бізнесу. Підтримка бізнесу коштує, якщо дуже проста програма — це 20 млрд гривень на місяць. Я сподіваюсь, не буде такого, що людям не заплатять зарплати і пенсії. Але коли режим картотеки, вони вибирають, які видатки фінансувати, вже може бути все, що завгодно", — зазначає Кухта.
В пріоритеті наразі зарплати бюджетникам, пенсії, соціальні виплати, обслуговування боргів. У владі офіційно запевняють: ситуація складна, але керована. Неофіційно — гарячково шукають вихід. Щоби покрити касовий розрив, Мінфін намагається позичити гроші всередині Україні. Ситуацію може ускладнити запровадження локдауну щонайменше на три тижні. Президент вже анонсував програму допомоги малому бізнесу загалом на 10 мільярдів гривень.
"Якщо ви ФОП і змушені закрити свою кав'ярню, або найманий працівник і вас звільняють – ви зможете отримати компенсацію – 8000 грн. Потрібно зайти в "Дію", ввести короткі дані й номер банківської карти. Після перевірки даних, протягом декількох днів гроші будуть перераховані на карту", — зазначив він.
Гроші на це планують взяти з рештків "коронавірусного" фонду, каже радник президента з економічних питань Олег Устенко.
Надії на допомогу від МВФ, ЄС та Світового банку не виправдались. Конституційна криза та гальмування реформ, насамперед, антикорупційних, змусили кредиторів взяти тайм-аут. Ексміністр економіки Тимофій Милованов, нещодавно призначений радником голови Офісу президента, каже прямо: цього року траншу від МВФ можна вже не чекати. Хороша новина у тому, що переговори відбуваються і гроші можуть дати на початку наступного року.
"Єдиний вихід, який я бачу зараз: це виконати умови МВФ, вони не важкі, порівняно з тим, що Україна виконувала раніше. Раніше це було підвищення тарифів — це важко, непопулярно. Тут, фактично, це перезапуск ВРП, це судова реформа, перенабір вищих судових органів, це відновити роботу антикорупційної інфраструктури, електронне декларування, НАЗК і так далі. І подати більш-менш нормальний, узгоджений з МВФ проєкт бюджету-2021 до другого читання у ВР", — зазначив він.
У новий рік Україна увійде з величезною дірою у державних фінансах. Економісти кажуть: буде тяжко. Та сподіваються, що бюджет-2021 вийде більш реалістичним, локдаун — м'якшим, а допомога малому бізнесу дозволить його зберегти.
Авторка: Марія Васильєва.