Гроші було вигідніше класти на депозити в гривнях, ніж у доларах – заступник голови НБУ

Гроші було вигідніше класти на депозити в гривнях, ніж у доларах – заступник голови НБУ

Фото: УНІАН

Чітких прогнозів щодо нацвалюти цього року в Нацбанку не дають.

Протягом 2017 року в Україні було вигідніше тримати заощадження на депозитах у гривнях, ніж у доларах. Адже відсотки в нацвалюті були майже в п'ять разів вищі, ніж у доларах.

Про це в інтерв'ю "Сегодня" розповів заступник голови Нацбанку Дмитро Сологуб.

"Я розумію, що людей хвилює курс долара, тому що багато хто розглядає його як спосіб зберегти заощадження. Але хочу звернути увагу ось на що. Якщо людина рік тому купила долар по 27,2 гривні, тримала його вдома під подушкою і продала би його зараз, вона розбагатіла б усього на кілька відсотків. Якщо тверезо оцінювати цифри, гривня девальвувала за рік всього на 3%. А ось якби вона не купувала долари, а поклала гривні на депозит, вона заробила би за цей же період 14%", - зазначає Сологуб.

Він наголошує, що "кожна людина вільна сама приймати рішення, в якій валюті зберігати свої кошти. Але я як людина, яка багато років займається фінансовими питаннями, кажу своїм знайомим, сусідам, що минулого року було вигідніше вкладати в гривню, ніж у долар".

Чимало українців побоюються чергової фінансової кризи й тому тримають заощадження у валюті.

"Часто чую у відповідь: так, поки було стабільно, а через рік буде знову велика девальвація? Так краще вже я все-таки посиджу в доларі. І ось це – відображення тієї ситуації, яка спостерігалася в Україні останні 10-15 років. Криза, все зупинилося. Потім почала зростати, але економічна політика знову направлена на короткострокові цілі. В результаті – нова фінансова криза. І, як каже один мій знайомий, білка зайшла на чергове коло. Тому наше завдання сьогодні – забезпечити консистентну політику, щоб Україна могла хоча б 5-10 років прожити без великих криз. Це дуже сильно змінить і ставлення людей до гривні, і довіру до банківської системи. Інвестори розумітимуть, що вони можуть щось планувати тут на 10 років наперед. Люди знову почнуть активно відкривати гривневі депозити. І це ключове завдання, яке ми повинні виконати найближчим часом", - сказав заступник голови НБУ.

Курс долара залежатиме від багатьох факторів – зростання української економіки, світових тенденцій, отримання Україною чергових траншів кредиту від МВФ. Водночас регулятор продовжуватиме валютну політику плавучого курсу і в разі необхідності виходитиме на міжбанк з інтервенціями. Для цього є майже 19 млрд доларів міжнародних резервів.

"Обмінний курс є лише однією зі складових економічної ситуації в країні. Причому навіть не головною. Хоча люди гіпертрофують його значення, вважаючи його головним. Не треба підміняти поняття ціни товарів, які ви купуєте щодня, ціною однієї валюти, нехай навіть найважливішої для економіки країни. Якби рішення про введення плаваючого курсу було прийнято раніше, ще 2008-го або 2009 року, девальвація у нас була б набагато плавнішою. А коли щось довго тримають, а потім відпускають, ефект – як від перетиснутої пружини, яка "вистрілює". У таких випадках завжди трапляються певні перекоси, дисбаланси. Це доводять приклади багатьох країн", - сказав Сологуб.

У кінцевому рахунку курс валют визначається станом економіки.

"Але в короткостроковому періоді на нього завжди впливає психологічний ефект. І ось та політика, яку зараз проводить Національний банк України, спрямована на те, щоб курсові коливання відповідали фундаментальним параметрам української економіки, експорту-імпорту. А то, що ми бачимо на валютному ринку, це в тому числі і психологічний фактор", - зазначив Сологуб.

Нагадаємо, у держбюджеті на 2017 рік закладали долар по 27,2 грн. У держбюджеті-2018 заклали курс 29,3 грн за долар.

Уряд озвучив такі валютні прогнози: обмінний курс гривні (в середньому за рік) 2018-го року становитиме 29,3 грн за долар, 2019-го року - 30,5 грн за долар, 2020-го року - 31 грн за долар.

Історичні антирекорди гривні відносно іноземних валют в офіційних курсах НБУ: долар США 26 лютого 2015-го сягнув найвищого показника в 30,01 грн, євро встановив свій рекорд 26 січня 2018 року - 35,66 грн.

Повʼязані теми:

Наступна публікація