Хто і чим торгує з ОРДЛО: серед засновників 600 фірм зі спецдозволами зустрічаються цікаві прізвища

Дата публікації
Хто і чим торгує з ОРДЛО: серед засновників 600 фірм зі спецдозволами зустрічаються цікаві прізвища

Facebook/Штаб блокади торгівлі з окупантами

Офіційно Україна не має торгівлі з "ДНР" і "ЛНР", але насправді вона йде повним ходом.

Українські чиновники не визнають комерційні відносини з бойовиками, тоді як понад 600 підприємств мають спеціальні дозволи на торгівлю з окупованими територіями Донбасу. Серед власників фірм, які отримали цей привілей від СБУ та Державної фіскальної служби, є бойовики ОРДЛО, колишні депутати Партії регіонів, нинішні народні депутати України та громадяни Росії, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Здебільшого в ОРДЛО Україна возила ліс-кругляк і будівельні матеріали, а вивозила звідти вугілля та метал. Левова частка фірм – це великі підприємства із замкненим циклом, перереєстровані на контрольованій території. В Україні вони платять зарплату працівникам, а в захоплених терористами районах здійснюють свою господарську діяльність.

В Україні 603 підприємства торгують з неконтрольованими територіями

В Україні 603 підприємства торгують з неконтрольованими територіями

"Звичайно, частина наших співробітників знаходиться на неконтрольованій території. Але розрахунки відбуваються всередині країни", - пояснює директор із питань комунікацій НЕК "Укренерго" Михайло Бно-Айріян. У компанії пояснюють: якщо щось ламається в енергосистемі, то запчастини довозять на контрольовану територію. А як вони звідти потрапляють на той бік – ніби й гадки не мають. "Далі співробітники здійснюють своїми силами, своїми резервами переміщення цих товарів і запчастин. Жодних відносин із бойовиками "Укренерго" не здійснює апріорі", - кажуть енергетики.

Колишній голова Донецької області Сергій Тарута запевняє, що бойовики не чіпають підприємства, у яких є спецдозвіл на торгівлю. "Не фришують. Вони просто до цих підприємств не підходять, тому що ці підприємства знаходяться в списку Мінска", - пояснює він. Але з власних джерел ТСН відомо, що за розмитнення товарів на території, яку контролюють сепаратисти, їхня так звана митниця забирає 5% від вартості товару. Оскільки напряму бойовикам не платять, то знаходять контрагентів, які мають рахунки по обидва боки лінії зіткнення, а "податок" бойовиків закладають у вартість товару – і вже контрагент розраховується з ними на неконтрольованій урядом території.

Ринат Ахметов, який найбільше зацікавлений у торгівлі з ОРДЛО, не відповів на запит журналістів. Так само його проігнорували і топ-менеджери ДТЕК та інші бізнесмени, які мають великі шахти в Донецьку. Іще складніше з маленькими фірмочками, які отримали спецдозволи на торгівлю. Половина з них зареєстровані за адресами масових реєстрацій підприємств, тобто в них немає навіть власних офісів. "Це можуть бути якісь фірми на один день. Просто якщо вони з коротким строком життя, і вони якимось чином отримують дозволи СБУ", - дивується експерт Андрій Герус. Імена засновників деяких із таких підприємств цікаві – наприклад, повністю збіглися дані керівника київської фірми "Меранті-плюс", що возить у Донецьк ліс, та "прокурора" так званої "ДНР". Однак сам сепаратист наявність бізнесу в Києві заперечує.

Інша цікавинка – фірма "Агрус ЛТД", яка має в засновниках громадянина Російської Федерації. А приватне підприємство "Підшипникзбут" заснували діти колишнього депутата-регіонала Бориса Дейча, який залишився в окупованому Криму. Тоді як торговий дім "Агрінол" має в засновниках родичів депутата від "Волі Народу" Олександра Пономарьова. За якою процедурою і на яких підставах видавалися ці та інші дозволи – ані в СБУ, ані в ДФС розповісти не схотіли. Інформаційні запити журналістів просто проігноровані.

Кореспондент ТСН Ольга Василевська

Наступна публікація