Ілля Народицький: Котеджних містечок, в яких триває будівництво, залишилися одиниці

Керівник проекту котеджний комплекс "Олімпік-Рark" Ілля Народицький розповів про останні тенденції на ринку заміської нерухомості.

Криза на ринку нерухомості триває. Реальної активізації на ньому учасники ринку та експерти очікують не раніше весни 2010 р., після завершення виборів і стабілізації валютного курсу. Однак деякі сегменти ринку, зокрема котеджного будівництва сьогодні демонструють перші ознаки пожвавлення. Про динаміку ринку заміської нерухомості та перспективи його розвитку найближчим часом, розповів керівник проекту котеджний комплекс "Олімпік-Рark" Ілля Народицький.

- Пройшов рік кризи, яка сьогодні загальна ситуація на ринку котеджного будівництва?

- Ринок нерухомості в цілому просто "ліг", у тому числі це стосується й сегмента заміських котеджів, якому доводиться, можливо, ще важче, ніж ринку квартир. Справа в тому, що будівництво котеджних селищ вимагає значних інвестицій на створення інженерної інфраструктури. Щоб прокласти в містечку всі види сучасних комунікацій, необхідно витратити 2000-2500 дол. на сотку землі, що для середнього селища складе близько 20 млн. дол. Сьогодні це величезні кошти, тому під Києвом залишилося не більше 3-5 котеджних містечок, в яких реально триває будівництво. Містечка, які вже побудовані, перебувають в очікуванні активізації так званого "відкладеного попиту". Ми зараз добудовуємо "Олімпік-Park", тому що переконані, що "відкладений попит" у наступному році дасть відчутне пожвавлення продажів. Проте ми розуміємо, що попит в найближчі роки буде значно нижчим, ніж у 2007-2008 роках. Тому котеджні селища, будівництво яких заморожене або перебуває в низькій стадії готовності, у найближчі 2-3 роки не розвиватимуться.

- Які ж обсяги цього попиту з огляду на те, що в українців сьогодні знаходиться за деякими даними більше 30 мільярдів доларів, які вони забрали з банківського сектору?

- Насправді, ніхто кошти людей не рахував, а крім того в банківському секторі спостерігається повернення депозитів. Звичайно, кошти сьогодні перетікають від невеликих банків з високими відсотками за депозитами, у великі європейські банки. Якщо говорити про ринок заміської нерухомості, то головний тривожний сигнал для нього - загальне збіднення українців. Той середній клас, про який так багато говорили в останні роки, сьогодні перебуває на межі зникнення. А середній клас - це ж основний споживач заміських котеджів. У Європі, наприклад, до 20% населення проживає в котеджних селищах, і в основному це люди з середнього класу. Тому я не думаю, що той ажіотажний попит на рівні 25-30 котеджів на місяць, який ми спостерігали на прикладі нашого містечка, повернеться в найближчі роки. Принаймні, в короткостроковій перспективі. Але сегмент заміської нерухомості залишився. Жити за містом, було і буде престижно, це загальносвітова тенденція й кризи нездатні її змінити. Але людей, які можуть це собі дозволити стало значно менше. Адже крім купівлі котеджу, його необхідно ще опалювати й утримувати, що є дорогим задоволенням.

- Чи відповідає дійсності інформація про певне пожвавлення ринку котеджного будівництва і в чому воно проявляється?

- Пожвавлення ринку, на мою думку, перебільшено. Однак з початком осені ми дійсно спостерігаємо певне підвищення активності: збільшилася кількість дзвінків і відвідувань містечка потенційними клієнтами. У жовтні у нас відбулося чотири продажі, що є дуже непоганим досягненням для того етапу, який сьогодні переживає ринок. З іншого боку, особливих позитивних змін у попиті чекати до наступної весни не варто. Зима завжди була депресивною для заміської нерухомості, а особливо після Нового року, коли спостерігалося зменшення кількості угод по всій Україні. Вважаю, що поточна зима буде особливо невеселою, всі інвестори будуть чекати результатів виборів і динаміки на валютному ринку. Для всіх сьогодні це є головним питанням.

- Чи очікується дефіцит заміського житла, з огляду на масове "заморожування" об'єктів і зупинку забудовниками зведення котеджних містечок через кризу?

- Я думаю, що реального дефіциту не буде. Сьогодні все житло, у тому числі й котеджі, продаються з мінімальною прибутковістю або навіть за собівартістю. Але з іншого боку плавно, з підвищенням попиту, буде підніматися і ціна на об'єкти нерухомості. Адже девелопери, як і будь-який бізнес, все-таки орієнтовані на отримання прибутку. Сьогодні вони працюють для того, щоб хоч якось поповнювати оборотні кошти і вкладати їх у розвиток проекту. Але прибуток - це кінцева мета будь-якого інвестора і тому ціни на нерухомість будуть рости. Я, наприклад, твердо переконаний, що з весни 2010 року почнеться зростання цін. Однак, на відміну від минулих років, він буде дуже-дуже плавним: можливо на рівні 1-2 відсотків на місяць, а можливо і не більше 5 відсотків за весь рік. Думаю, що після певної корекції, середні ціни закріпляться на позначці 1100-1200 дол. за кв.м. котеджу в сегменті бізнес-клас, включаючи вартість ділянки землі площею 15 соток.

- Чи можлива поява в Україні на ринку котеджних містечок конкуренції з боку нових гравців, які впроваджують нові технології за доступними цінами. Наприклад, будівництво котеджів за так званою "канадською технологією"?

- Я б вважав за краще б не вживати поняття "нові технології". Їх не було в Україні через відсутність попиту. Ці технології полягають у наднизькій собівартості будівництва. Але здешевити будівництво можна завжди, наприклад, використовуючи каркасну збірку. Тоді один квадратний метра житла обходиться в межах 400 доларів. З оздоблювальними роботами це коштуватиме орієнтовно 450 доларів за 1 квадратний метр. Таким чином, на невеликому такий котедж для споживача буде коштувати 70-80 тис. дол Але високий попит на таке житло, не дивлячись на кризу, ми не спостерігаємо. Людина, яка їде жити за місто, все ж таки обирає більш якісний будинок, а не дачний варіант будинку. Котеджі побудовані за новими технологіями мають право на існування, але наша компанія це напрям поки тільки вивчає.

- Наскільки сьогодні змінюються вимоги покупців до котеджних домівок?

- По-перше, люди стали цікавитися будинками меншої площі. Насправді така тенденція спостерігається не тільки в нашому містечку. Якщо проаналізувати ринок, то з початку кризи практично зник попит на котеджі, площею більше 700 кв.м. Люди враховують, що окрім зведення будинку, його ще треба й обслуговувати. Тому сьогодні основний попит це котеджі площею 200-250 кв. м. По-друге, сьогодні люди в першу чергу вибирають котеджні містечка з розвиненою інфраструктурою.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: