Інфляція може швидко "з’їсти" березневе підвищення пенсій і монетизацію субсидій

Інфляція може швидко "з’їсти" березневе підвищення пенсій і монетизацію субсидій

Фото: УНІАН

В уряді досі не пояснили, за рахунок чого в бюджеті з’являться додаткові гроші.

З 1 березня в Україні почне діяти монетизація субсидій, одночасно з якою зросте розмір пенсій. Перерахунок виплат уже спричинив аншлаг у пенсійному фонді, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

У Кабміні вирішили збільшити пенсії не на 17%, як обіцяли раніше, а радикально. "Реально те, про що сьогодні говорили. Це було на рівні 4 тисяч", - заявив віце-прем’єр-міністр Геннадій Зубко.

Уряд планує підвищити пенсії українців і монетизувати субсидії з початку березня

Уряд планує підвищити пенсії українців і монетизувати субсидії з початку березня

Нині в Україні 11,5 мільйонів пенсіонерів, у середньому пенсія становить 2645 гривень. Щоби збільшити її до 4000, необхідно додатково десь узяти 1365 гривень на кожного пенсіонера. Тобто  щомісяця влада має десь роздобути 15,5 млрд гривень. Де знайти такі гроші? Нібито частину коштів буде узято з додаткових надходжень з розмитнення євроблях – це десь 5 мільярдів щомісяця. "Відповідно, будь-які плюшки, як ви кажете, вони можуть бути тільки за рахунок додаткових доходів, які уряд може згенерувати, отримати в тій чи іншій сфері. Але це доходи мають бути пов’язані з певними податками, як наприклад, податок на євробляхи", - пояснив директор департаменту монетарної політики НБУ Сергій Ніколайчук.

Але окрім грошей від євроблях, ще потрібно буде десь узяти 10 мільярдів гривень. Експерти побоюються, що НБУ може ввімкнути друкарський верстат. "Уряд тут у дуже скрутному становищі. Він не може просто так підвищувати пенсії без позичань нових чи емісій. Можна і надрукувати кошти. Чим більше він друкує, тим більша інфляція, яка з’їдає оцю надбавку", - пояснив колишній заступник голови НБУ Олександр Савченко. Але в самому Нацбанку запевняють, що маніпуляції з грошовим верстатом неможливі. "Якщо це будуть кошти, отримані за рахунок додатково розміщених цінних паперів, то це буде регенерувати додатковий дефіцит. То вже буде протирічити і закону України про бюджет на 2019 рік, і, відповідно, домовленостям з Міжнародним валютним фондом", - каже Ніколайчук.

Ще одне благо, яке задумали у Кабміні напередодні виборів – монетизація субсидій. "Готівкова форма передбачає те, що вже починаючи з березня місяця, одержувачі субсидій за лютий цю субсидію отримують готівкою. Ті, хто отримують пенсії, отримають її разом із пенсіями, ті, хто не одержують пенсії, тобто є не пенсіонерами, одержать її через Ощадбанк. Тобто механізм абсолютно простий. Держава надає соціальну підтримку готівкою", - розповів генеральний директор директорату сім’ї та соціальної підтримки населення Мінсоцполітики Віталій Музиченко. В уряді обіцяють, що кожен отримувач субсидій зможе половину грошей забрати готівкою, якщо почне економити енергоресурси: "Людина, маючи кошти, отримуючи 50-60% економії після впровадження, має можливість ці кошти зекономити, а ще й потім ці кошти залишати".

Усього держава на рік передбачила на це 55 мільярдів гривень. Очікується, що в березні і квітні, які стануть пілотними, держава направить населенню по 6 мільярдів гривень. У країні субсидії отримують 4 мільйони сімей, тобто кожному прийдеться десь по 1500 гривень щомісяця. Якщо родина буде економити, то зможе наприкінці опалювального сезону забрати половину з цих грошей собі. Це означатиме, що на ринку з’явиться 2,5 мільярда гривень, за які кожний зможе собі щось придбати. Тобто в населення щомісяця на руках буде з’являтися додатково 20 млрд гривень. Новина нібито добра, але досі незрозуміло – за рахунок кого бенкет. Міністерство фінансів обіцяло пояснити це наступного тижня.

Кореспондент ТСН Ольга Василевська

Повʼязані теми:

Наступна публікація