Інфляція в Білорусі перевалила за 100%

Дата публікації
Перегляди
4956
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Інфляція в Білорусі перевалила за 100%

Інфляція в Білорусі перевалила за 100% / Фото: newspax.ru

Ціни на продукти у Білорусі за рік виросли більш ніж на 100%. Уряд пропонує перевести країну у режим жорсткої економії.

Базова інфляція в Білорусі в жовтні 2011 року склала 8,3%, а в січні-жовтні 101,5%, повідомив національний статистичний комітет країни.

Ціни на базові продовольчі товари в жовтні 2011 року зросли на 10,7% (+114% у січні-жовтні 2011 року), на непродовольчі товари - на 5,9% (+100,5%), послуги подорожчали на 6,3 % (+56%). У 2010 році базова інфляція в Білорусі склала 9,7%.

На розширеному засіданні уряду країни, яке відбулося у вівторок 8 листопада, уряд Білорусі фактично розкритикував економічну політику останніх 15 років і запропонував перейти від популізму до режиму жорсткої економії.

"Мало місце постійне розширення грошової пропозиції минулого року темпами, що перевищують їх потребу", - оцінив економічну політику останніх років заступник міністра економіки Олександр Ярошенко.

"Надлишкова пропозиція грошей в умовах фіксованого курсу якраз і призвела до наростання негативного сальдо. Результат - інфляція, що досягла за 10 місяців 89%, зростання курсу долара в три рази, падіння реальних доходів населення на 30%, в доларовому еквіваленті - в два рази", - розповів він про причини білоруського кризи та її наслідки.

Уряд країни намагається стримувати інфляцію: так, більш, ніж на 10 трлн білоруських рублів скорочено фінансування державних програм, фінансування державної інвестиційної програми на 2011 рік скорочено на 741 млрд, або на 30%.

"Зараз внутрішніх неемісійних джерел фінансування приросту ВВП нема", - зізнався Олександр Ярошенко, пояснюючи, чому не потрібно прагнути навіть до 7-8%-ого росту ВВП. Що стосується емісійних джерел, то пусте друкування грошей призведе до подальшої девальвації національної валюти і відповідно зростанню споживчих цін. За розрахунками Мінекономіки, зростання ВВП на 7-8% дасть трикратну девальвацію. Долар буде коштувати 22 тисяч білоруських рублів, а не 8,5 тисяч, як сьогодні. При реалізації сценарію, запропонованого урядом, співвідношення білоруського рубля та долара залишиться колишнім, а інфляція не перевищить і 20%.

Якщо гроші не друкувати, то державі доведеться жити за коштами, а це значить - скоротити фінансування держпрограм на третину, зокрема, замість запитуваних 36 трлн рублів витратити лише 12.

Пропоновані зміни вже отримали схвалення експертів МВФ, проте така політика в корені суперечить раніше проведеній владою. Нескінченне продовження своїх повноважень Олександр Лукашенко мотивував тим, що економіка динамічно розвивається, а доходи населення зростають. Якщо президент погодиться коригувати економічну політику, то йому фактично доведеться визнати крах своєї економічної моделі.

Як відомо, фінансова криза, яка згодом переросла у загальноекономічну, у країні виникла через дії самої влади Білорусі. Напередодні президентських виборів у грудні 2010 були підвищені зарплати у бюджетній сфері. Вже тоді білоруський рубль похитнувся. Ще до виборів люди почали скуповувати стабільніші долари і євро. В результаті за 2010 рік золотовалютні резерви Білорусі зменшилися на 622 млн дол. (11%).

За перші 2 місяці 2011 року білоруси купили ще майже 1 млрд дол., у березні - 500 млн дол. Зневірившись задовольнити ажіотажний попит на тверді валюти, Нацбанк Білорусі 22 березня 2011 року перестав продавати банкам долари для подальшого перепродажу населенню.

Такими методами влада країни сподівалася врегулювати ситуацію з нестачею доларів і євро, але результатом стала ще більша валютна паніка.

На початку жовтня президент країни Олександр Лукашенко заявив, що у Білорусі немає загальної економічної кризи, а є лише деякі проблеми на валютному ринку.

Читайте також:

Лукашенко продовжує вірити в ідеали "Великого жовтня"

Лукашенко з незворушною фізіономією заперечив кризу у Білорусі

Інфляція у Білорусі досягла 74,5%

Білоруський рубль обвалився за день на 60%

Білорусь може змінити національну валюту на російський рубль

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
4956
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація