Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Інфляція зростає швидше, ніж прогнозували. Нацбанк пояснив причини

За підсумками вересня показник інфляції становив майже 9%.

Споживча інфляція в Україні майже не змінилася і становила у вересні 8,9%. Серпневий показник – 9,0%. Ці цифри перевищують прогнози Нацбанку (+6,5% +/- 2% на кінець третього кварталу 2018 року). У місячному вимірі ціни зросли на 1,9%. Це пояснюють сезонними чинниками. Зокрема, через зростання цін на паливо.

"Базова інфляція у вересні лишилась на рівні попереднього місяця (8,7% р/р). Очікуване уповільнення стримувалося послабленням обмінного курсу гривні в останні кілька місяців. Це стимулювало прискорення зростання цін на непродовольчі товари, що переважно імпортуються (холодильники, пральні машини, автомобілі, кухонний посуд, ліки, газети та книжки тощо)", - пояснили в Нацбанку.

Темпи подорожчання продуктів харчування з високим ступенем обробки залишилися незмінними.

"Хоча прискорилося зростання цін на товари зі значною часткою імпорту (шоколад, кава, чай, макаронні вироби тощо), уповільнилось зростання цін на м’ясні та молочні продукти завдяки нижчим темпам зростання цін на сировину, на тлі розширення її пропозиції та зниження світових цін", - пояснили в НБУ.

Темпи зростання цін на послуги у вересні знизилися.

"Подальший тиск з боку збільшення витрат, зокрема, на оплату праці, та з боку споживчого попиту призвели до прискорення зростання вартості послуг закладів із особистого догляду, відпочинку, надання туристичних, медичних послуг тощо. Водночас тривало сповільнення зростання вартості послуг закладів громадського харчування, передусім завдяки зниженню темпів зростання цін на продукти харчування", - констатує регулятор.

У вересні здешевшали фрукти – завдяки високому врожаю яблук та деяких інших фруктів та ягід. Тривало падіння цін на овочі – перець, баклажани, огірки, бобові та часник. Водночас здорожчали овочі борщового набору через затримку зі збором врожаю пізніх сортів цих культур, що може пояснюватися дощами у вересні. Також прискорилося зростання цін на борошно, що також позначилося на вартості хлібобулочних виробів.

Темпи зростання адміністративно регульованих цін знизилися (до 13,5% р/р) та були нижчими за липневий прогноз завдяки відтермінуванню підвищення тарифів на газ для населення.

"У вересні уповільнилося зростання цін на алкогольні напої, а також цін на тютюнові вироби. Водночас зберігався тиск на адміністративні ціни через прискорення зростання заробітних плат та цін на паливо. Зокрема, до високих темпів зростання вартості послуг міського транспорту додалося прискорення зростання вартості проїзду в маршрутних таксі. Крім того, від 10 вересня 2018 року було підвищено тарифи на окремі послуги поштового зв'язку", - пояснили в Нацбанку.

Зростання цін на паливо прискорилося до 22,7% р/р на тлі стрімкого зростання світових цін на нафту та послаблення обмінного курсу гривні.

У НБУ наголошують, що "інфляційний тиск залишається високим, попри послаблення продовольчої інфляції. Високі темпи зростання цін підтримуються стійким внутрішнім попитом, швидким зростанням заробітних плат та різким подорожчанням нафти на світових ринках".

Новий прогноз інфляції Нацбанк обіцяє оприлюднити 25 жовтня.

Тим часом МВФ погіршив прогноз зростання економіки України.

Залиште свій коментар

Вибір редакції