Іноземні інвестиції в Україну зменшилися

Глобальна фінансова криза вже вплинула на прямі іноземні інвестиції в Україну: в III кварталі приплив становив трохи більше 1 млрд. дол.

В III кварталі Держкомстат зафіксував найменший з початку року чистий приплив іноземних інвестицій - 1,17 млрд. дол., хоча із країни вивели всього 147 млн. дол. Левову частку капіталу інвестори направили у фінансовий сектор, торгівлю та нерухомість. Втім, подальший приплив інвестицій під загрозою.

Експерти очікують, що до кінця в Україну надійде на 2 млрд. дол. менше від очікуваних 9 млрд. дол. А наступного року залучення інвестицій знизиться до 7 млрд. дол. - менше буде вкладено в будівництво, нерухомість і торгівлю, вважають аналітики.

За даними Держкомстату, у січні-вересні приплив інвестиції становив 8,524 млрд. дол.. Чистий приплив інвестицій - з урахуванням відтоку (659,4 млн. дол.), курсової різниці (192,1 млн. дол.) і різних переоцінок - 8,079 млрд. дол. Спільний обсяг інвестицій до 1 жовтня досяг 37,621 млрд. дол.

Першість за обсягом інвестицій, як і раніше, у Кіпру - в III кварталі резиденти вклали 226,5 млн. дол. (за дев'ять місяців - 2,587 млрд. дол.). Серед лідерів - Австрія, Голландія, Франція і Великобританія, що направили в Україну 447,2 млн. дол. (за дев'ять місяців - 1,684 млрд. дол.). Вилучили кошти компанії з Угорщини (-24,6 млн. дол..), Росії (-10,3 млн. дол.) та Італії (-2,8 млн. дол.).

Найбільш привабливими для інвестування були фінансовий сектор, торгівля та операції з нерухомістю, які проте одержали коштів менше від звичайного. Нерезиденти вклали в їхній розвиток 933,7 млн. дол., збільшивши обсяг інвестицій до 4,5 млрд. дол. Знизилися вкладення тільки у виробництво продуктів харчування, напоїв і тютюнових виробів (на 7,7 млн. дол.).

На думку директора Бюро економічних і соціальних досліджень Валерія Гладкого, збільшення інвестиційних ризиків країн Центральної та Східної Європи, погіршення платіжного балансу України, відсутність приватизації і неприйняття бюджету-2009 на тлі політичної нестабільності в IV кварталі викличуть скорочення припливу інвестицій ще на 700 млн. дол.

Падіння обсягу інвестицій наприкінці року проявиться в будівництві, нерухомості і банківській сфері.

Гроші
Архів
"Приплив капіталу в банки завершився в першій половині року. Всі привабливі активи продані, залишилися дрібні банки, від продажу яких можна виручити 100-200 млн. дол., - відзначає Гладкий. - Але й ця сфера стає непривабливою для зовнішніх інвесторів. Усі очікують падіння капіталізації і збільшення частки проблемних кредитів".

Тому експерти знижують свої прогнози на цей рік з 11,5 млрд. дол. до 9-10 млрд. дол. Передумов для поліпшення ситуації в наступному році також нема, упевнена аналітик Dragon Capital Олена Білан. У її компанії очікують приплив інвестицій у розмірі 7-7,5 млрд. дол. і прогнозують, що торгівля, нерухомість і будівництво взагалі зупиняться в розвитку.

"Торгівля залежить від кредитів, які зараз одержати дуже складно", - пояснює експерт. "Інвестори утримаються від вкладень у нерухомість. Ринок був перегрітий, діяв спекулятивний фактор - нерухомість купувалася для перепродажу. Такого вже не буде", - вважає Валерій Гладкий.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: