Інвестор у ризики: основні факти про найкрупнішого приватного кредитора України

Дата публікації
Перегляди
2486
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Інвестор у ризики: основні факти про найкрупнішого приватного кредитора України

Franklin Templeton – найкрупніший приватний кредитор України / Фото: Franklin Templeton

Американському Franklin Templeton Україна винна близько 7,6 мільярда доларів.

Україна вже п'ять місяців не може домовитися з приватними кредиторами про реструктуризацію державного боргу. За Спеціальним комітетом кредиторів, який не йде на поступки, стоїть один із найбільших інвестиційних фондів світу – американський Franklin Templeton. Переговори тривають таємно.

На останню зустріч до США полетіла міністр фінансів України Наталія Яресько – остаточних домовленостей не досягнули. Повернулася в Україну й не зробила жодних заяв. Що може означати єдине – знову не домовилися.

А час "підганяє": Україна повинна виплатити 60 млн доларів купона 23 серпня і погасити єврооблігації на 500 млн доларів 23 вересня.

 

НАВІЩО УКРАЇНІ ПОТРІБНО ДОМОВИТИСЯ ПРО РЕСТРУКТУРИЗАЦІЮ ДЕРЖБОРГУ?

У державному бюджеті не вистачає коштів, а тому для нормального функціонування економіки України потрібно зменшити навантаження за виплатами. Такі зобов'язання Київ узяв на себе, підписуючи нову програму розширеного кредитування з Міжнародним валютним фондом.

4-річну програму кредитування України на 17,5 млрд доларів Рада директорів МВФ погодила в березні 2015 року. Тоді ж Київ отримав перший транш розміром близько 5 млрд доларів. Другий транш у 1,7 млрд доларів надійшов на початку серпня 2015-го. Наступні транші в рамках пакету макрофінансової підтримки Україна зможе отримати після виконання реформ у сфері державних фінансів, енергетики, державного управління та поліпшення бізнес-клімату.

Україна почала переговори про реструктуризацію частини боргу в рамках нової програми з МВФ у березні цього року і розраховує в результаті відстрочки виплат за боргами та їхнього часткового списання заощадити до 5,2 млрд доларів у цьому році й до 15,3 млрд доларів у найближчі чотири роки. Про це пише УНІАН.

Зазначимо, що загальний державний борг України нині складає 75 млрд доларів США – з виплатами, що розтягнуті на десятиліття.

Після трьох з половиною місяців результативними стали лише переговори державних банків, "Укрексімбанку" і "Ощадбанку", які домовилися з власниками своїх єврооблігацій з погашенням у 2015-2018 роках на 1,5 млрд доларів і 1,3 млрд доларів відповідно про відстрочку сплати боргу на сім років в обмін на підвищення ставки купона без списання основної суми боргу.

У червні міністр фінансів Наталія Яресько заявляла, що Україна "теоретично" може оголосити мораторій наприкінці липня за відсутності прогресу в переговорах з кредиторами, для чого у Кабінету міністрів є повноваження згідно з чинним з 17 червня законом. Однак згодом сторони переговорного процесу оприлюднили спільну заяву про прогрес та укладення угоди про конфіденційність. 24 липня Мінфін сплатив купон за євробондами на 120 млн доларів – Україна уникнула технічного дефолту.

 

ЩО ТАКЕ СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМІТЕТ КРЕДИТОРІВ?

Держборг України перед приватними інвесторами становить 8,9 млрд доларів США. Переговори про реструктуризацію ведуть із березня, поки безуспішно. Усі перемовини засекречені, про що домовилися обидві сторони. У ЗМІ періодично з'являється інформація про хід переговорів, називають різні цифри. Проте офіційних підтверджень про конкретні пропозиції немає.

Приватних кредиторів на переговорах з Україною представляє Спеціальний комітет кредиторів, офіс якого розташований у Каліфорнії в США. Саме там розташований і офіс інвестиційного фонду Franklin Templeton, держборг України перед яким через його дочірню компанію Franklin Advisers складає до 7,6 млрд доларів США. Тобто ця компанія є найбільшим приватним кредитором України.

Також до комітету кредиторів входять ще два американські інвестфонди – TCW Investment Management Company та T. Rowe Price Associates. Про це пише "РИА Новости Украина". Четвертий учасник комітету – бразильський інвестбанк BTG Pactual.

 

КОЛИ FRANKLIN TEMPLETON ПОЧАВ СКУПОВУВАТИ БОНДИ УКРАЇНИ І ТАЄМНІ ЗВ'ЯЗКИ "СІМ'Ї" ЯНУКОВИЧА

Інвестфонд почав скуповувати українські бонди 2013 року. Розпочав із купівлі зовнішніх державних облігацій на суму 5 млрд доларів. Нині сума збільшилася до 7,6 млрд доларів США.

У січні 2013-го до США літали на неофіційні переговори з Franklin Templeton представники "сім'ї" Януковича – тодішній перший віце-прем'єр Сергій Арбузов та тодішній міністр фінансів Юрій Колобов (Україна нині оголосила обох у розшук). Британська газета Financial Times писала, що чиновники ніби літали, аби дати певні гарантії одному з найкрупніших держателів національного боргу. Про що говорили за зачиненими дверима, залишається таємницею й досі.

Російський бізнесмен і мільярдер, заступник головреда "Нової газети" Олександр Лебедєв у своєму блозі припускає, що Арбузов і Колобов могли домовлятися про те, аби скупити держоблігації України через Franklin Templeton грошима, вкраденими з держбюджету та "відмитими" в ОАЕ, Гонконзі, Уругваї, Кіпрі та інших офшорах.

"Цікаво, що обговорювали в січні 2013 року під час зустрічей з керівниками цього фонду тодішній перший віце-прем'єр України Сергій Арбузов і міністр фінансів Юрій Колобов, які відвідали США з "неофіційним візитом", тобто без запрошення від уряду? Часом не розміщення грошей, викрадених "сім'єю" Януковича в Україні та "відмитих" в ОАЕ, Гонконзі, Уругваї, на Кіпрі і так далі, для покупки євробондів України через "низові" 200 фондів зі знижкою 50%? Янукович у той момент навіть у страшному сні уявити не міг, що станеться через рік. Він був упевнений, що незабаром викупить їх за номіналом, але вже за гроші платників податків", – пише Лебедєв.

Найбільший пакет у 5 млрд доларів Franklin Templeton купив якраз напередодні Майдану, наприкінці 2013-го. Янукович тоді розраховував, що його уряд отримає від Росії обіцяні 16 млрд доларів кредиту і розплатиться за бондами, що перебувають у Templeton. Тобто його "сім'я" на кілька мільярдів уже "відмитих" (як їм здається) доларів "заробила" б ще кілька мільярдів абсолютно легально. Тепер – за рахунок майбутніх поколінь росіян (гроші Україні виділялися з російського Фонду національного добробуту) та українців.

"Якщо здогад правильний, то виходить, що Україна сьогодні винна Януковичу і його "familia" більше 7 млрд доларів США. З чим можна привітати офіційний Київ і його правоохоронні органи, які відчувають явні труднощі з пред'явленням обґрунтованих звинувачень колишнім керівникам країни. Одночасно Україна винна російській державі, держбанкам і корпораціям не менше 15 млрд доларів. Можливо, "сім'ї" Януковича розрахуватися з Росією українськими євробондами?", – зазначає Лебедєв.

 

ЧИМ ЗАЙМАЄТЬСЯ НАЙБІЛЬШИЙ ПРИВАТНИЙ КРЕДИТОР УКРАЇНИ – FRANKLIN TEMPLETON?

Franklin Templeton – одна з найкрупніших інвестиційних компаній США та світу, що є частиною американського холдингу Franklin Templeton Investments, заснованого 1947 року. Нині управляє активами в майже 845 мільярдів доларів від імені понад 25 мільйонів приватних, професійних та інституційних інвесторів. У холдинг входить понад 200 різних відкритих пайових інвестфондів і сім закритих фондів. Штат компанії налічує близько 8,5 тисяч співробітників. Про це пише Financial Times.

Інвестфонд названий на честь Бенджаміна Франкліна, одного з батьків-засновників США. Його портрет розміщений на 100-доларовій банкноті.

Фонд відомий своєю ризиковою діяльністю. Зокрема, в період фінансової кризи він скуповував держоблігації Ірландії, Південної Кореї, Угорщини. У цих випадках його інвестиції окупилися – дохід у 2012 році дочірньої компанії Templeton Global Bond Fund (обсягом понад 60 млрд доларів) під керівництвом одного з найуспішніших інвестиційних менеджерів у світі Майкла Хейзенстеба склав 15,8%.

Умовно кажучи, фонд купує за дешевими цінами борги проблемних країн. Потім шукає цим країнам гроші, щоб ці держави могли вчасно оплатити облігації, які пред'являє до оплати сам фонд.

"Україна привабила нас кількома факторами: довгостроковим потенціалом, неймовірно багатим людським капіталом, сільськогосподарським фондом і дуже важливим стратегічним розташуванням між Європою і Сходом", – сказав у квітні 2014-го керуючий глобальними борговими інвестиціями Templeton Майкл Хейзенстеб після відвідин Києва.

Проте ризики з купівлею українських бондів виявилися набагато більшими.

 

СКІЛЬКИ FRANKLIN TEMPLETON ВТРАТИВ НА БОНДАХ УКРАЇНИ?

Через падіння економіки України, пов'язаного в тому числі з військовими діями на Донбасі та анексією Криму, фонд Franklin Templeton втратив на українських бондах до 3 млрд доларів США через їхнє здешевшання на світовому ринку. Про це в своїй колонці для The Daily Beast пише журналістка Андреа Чалупа. Хоча останнім часом бонди почали додавати в ціні.

Саме шалені втрати й можуть бути причиною, чому Спецкомітет кредиторів не погоджується на реструктуризацію, у тому числі на списання боргу. Адже й так уже втратив забагато.

Раніше Bloomberg із посиланням на власні джерела писав, ніби уряд України забажав списання до 40% боргу, а в комітеті кредиторів "зі скрипом" могли б погодитися на списання не більше 5%. Проте остаточних домовленостей немає й досі.

Висновок напрошується єдиний – Franklin Templeton зацікавлений у тому, аби відновилася економіка України. Адже завдяки цьому інвестфонд отримає свої бажані прибутки на бондах.

Але без відповіді залишається запитання, хто буде кінцевим вигодонабувачем цих прибутків. Адже, якщо вдасться довести, що облігації скуповували на вкрадені з українського бюджету кошти, то і прибуток від них має надійти в бюджет України.

 

ПОРТФОЛІО АКТИВІВ, ЯКИМИ УПРАВЛЯЄ FRANKLIN TEMPLETON INVESTMENTS (дані станом на 30 червня 2015 року). У списку значаться боргові зобов'язання України та графіки їхньої виплати:

Портфоліо активів, якими управляє Franklin Templeton Investments from tsnua

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
2486
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація