Кабмін "засекретив" інформацію про доходи бюджету

Звітність про виконання доходів бюджету перестали публікувати, коли надходження коштів різко впали.

Підвідомче уряду Держказначейство в березні припинило публікувати оперативні дані про виконання доходів бюджету. Наявність оперативних даних дозволяла оцінити бюджетні ризики.

В експрес-інформації казначейство повідомляло про фактичний обсяг зібраних податків і заплановані Мінфіном плани відрахувань для Державної податкової адміністрації (ДПАУ), Держмитниці і Нацбанку.

У січні-лютому казначейство звітувало кожен понеділок: останні дані – від 23 лютого. У березні публікувалася лише інформація про асигнування на захищені статті, обсяги дебіторських і кредиторських боргів бюджетних установ і надходженнях штрафів до місцевих бюджетів.

Начальник управління Держказначейства по роботі із ЗМІ Любомир Стадник зникнення оперативної інформації пояснив переходом на новий формат подачі відомством даних. "Завтра до 11 години текстовий варіант виконання бюджету по доходах вже буде на нашому веб-сайті", - пообіцяв він у понеділок. У вівторок відсутність даних він пояснив тим, що керівництво Держказначейства не затвердило цю інформацію. Повідомлення не з'явилося і в середу. Це не перша спроба приховати дані: у квітні 2008 року вони зникли з сайту відомства вперше за вісім років.

Зникнення оперативних даних відбулося тоді, коли сума вільних коштів єдиного казначейського рахунку різко впала: з 1 по 17 березня обсяг грошей бюджету зменшився у 3,5 рази - з 5,988 млрд. до 1,659 млрд. гривень. 13 березня був досягнутий абсолютний мінімум – 1,395 млрд. гривень. Це означає, що уряд витрачає більше коштів, ніж встигають зібрати ДПАУ і Держмитниця, стверджують експерти. При цьому в нього майже не залишилося грошей в запасі. "Нічого акумулювати на рахунках", - говорить аналітик Бюро економічних і соціальних досліджень Владислав Комаров.

Посилювання проблем з наповненням бюджету в березні неофіційно визнають в Мінфіні - зокрема, по ДПАУ прогнозується виконання на 70%. Джерела в Мінфіні стверджують, що податківці весь прибуток узяли ще в лютому, і тепер коштів немає. До кінця місяця ДПАУ проведе зустрічі з представниками морських портів, "Укрзалізниці", "Енергоатома" і НАК "Нафтогаз України", щоб переконати їх сплачувати податок не раз на квартал, а рівними платежами. Всього з плану в 7,483 млрд. гривень на 17 березня ДПАУ перерахувала до бюджету 1,646 млрд. гривень (22%).

У Держмитниці також кажуть, що "виконання план не дуже хороше" - менше 50%. Вони, як і податківці, розраховують на роботу з "Нафтогазом". "Ми плануємо отримати ПДВ по газу – нам обіцяють розмитнити його, ще трішки за рахунок надбавки в 13%, на яку також нараховуватиметься ПДВ. Зберемо ПДВ на рівні минулого місяця – 5 млрд. гривень", - розповідає джерело в Держмитниці.

Погана ситуація зі збором податків і приховування інформації говорять про реальні проблеми. "На рахунках казначейства критична сума, і якщо щось станеться, її не вистачить. Можна включити верстат, але в такий грошей інфляційна природа. Витрати будуть недофінансовані, вже зараз страждають захищені статті бюджету", - відзначає Комаров.

Читайте також:

Ющенко: Україна марно прожила 2008 рік

Борги по зарплатах в Україні наблизилися до 2 мільярдів

Рахункова палата: ВВП в Україні впаде мінімум на 15-18%

S&P: економіка України обвалиться на 12%, але швидко оживе

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: