Касовий чек на складну техніку - боротьба між сірим і білим ринком електроніки

Продавці ринків не постраждають - зі списку "касових" товарів виключили дрібну електроніку, коляски, мангали, окуляри і ще десятки пунктів. Захід змусить великих продавців припинити "дробити" свої компанії на безліч ФОПів, втікаючи таким чином від податків.

Все частіше від покупців приховують важливу інформацію про придбаний товар, а продавці не видають не те, що фіскальні чеки, – взагалі ніякі розрахункові документи. Про відмову від чека як спосіб ухилення від оподаткування в секторі ринку електроніки, на 60% зануреному в "тіні" говорили експерти за круглим столом "Легалізації ринку електроніки" у Києві.

Учасники констатували, що білий ринок побутової техніки скорочується, а "тіньовий" зростає. За даними GFK, до 20% продажів планшетів, мобільних телефонів і ноутбуків знаходиться в тіні, для фотоапаратів цей показник добігає до 25%, для холодильників і пральних машин – до 15%, для телевізорів – до 10%, для мультиварок – до 13%, для пилососів – до 18%.

Одним з найважливіших механізмів детінізації нашої економіки експерти вважають точкову фіскалізацію ризикових товарів. До них як раз відноситься складна техніка на гарантії.

З одного боку, законодавчі ініціативи не повинні торкнутися малого бізнесу, оскільки зі списку "касових" товарів виключили дрібну електроніку, коляски, мангали, окуляри і ще десятки пунктів, а з іншого, змусити припинити великі інтернет-магазини "дробити" свої компанії на безліч Фопів втікаючи таким чином від податків.

У разі купівлі неякісного товару українці не можуть добитися справедливості від Держпродспожив служби, оскільки продавець не надає про себе практично ніякої інформації. Отже, перевіряючі органи просто не можуть встановити, до кого приходити з позаплановою перевіркою.

У цілому ж, 2016-го року до Служби надійшло понад 5тис. звернень українців з питань придбання нехарчової продукції або послуг. Понад 60% були вирішені на користь споживачів, але інші залишилися без розгляду як раз через неналежного оформлення звернення або відсутності розрахункового документа.

За словами члена правління ВФС "ПУЛЬС" Андрія Ліги, з перевірених 120 суб'єктів господарювання в 55% випадків встановити власника не вийшло, а у 88% чеки надавалися без необхідної інформації.

Таким чином, недобросовісні продавці просто позбавили покупців способів поскаржитися на неякісний товар. І якщо в одних випадках придбана, приміром, побутова техніка або електроніка можуть бути завезені в країну нелегально, то в інших це може бути просто підробка.

На думку експертів, застосування операторами ринку касових апаратів - вигідно, в першу чергу, покупцеві. Адже захищає його як споживача. "На практиці споживач взагалі не може отримати жодного документа, що підтверджує факт придбання товару чи надання послуги. На жаль, виданий папірець часто не дозволяє ідентифікувати продавця або отриману послугу. А розрахунковий документ зараз є єдиним, який може підтвердити здійснення операції з купівлі товару або послуги", — вважає в. о. заступника голови Госпродпотребслужбы Лілія Стиренко: "Немає документу і реквізитів - немає узгодження перевірки продавця - немає захисту прав споживача".

Також учасники ринку підготували ще ряд законопроектів, покликаних врегулювати питання з наданням магазинами фіскальних чеків. Популяризувати РРО в Україні покликаний законопроект №4117, який вже прийнятий у першому читанні в 2016 році. За задумом ініціаторів законопроекту, касовим апаратом може стати смартфон або планшет продавця, що здешевлює його придбання та обслуговування.

Залиште свій коментар