Казахстан відмовився від транзиту нафти через Україну

Казахстан вирішив, що зручніше транспортувати нафту через Польщу, аніж через Україну. 3,5 млн тонн казахської нафти уже перенаправлено в бік Гданська.

Казахстан відмовився від транзиту своєї нафти територією України, мотивуючи це рішення тим, що зміна маршруту транспортування казахської нафти в напрямку Польщі виявилася економічно вигіднішою, ніж транзит через Україну.

Про це заявив глава нацкомпанії "КазМунайГаз" Каіргельди Кабилдін на прес-конференції в Астані в четвер.

"Ми звернулися до наших російських колег, і вони направили нас у напрямку (Польщі), що економічно виявилося вигідніше, ніж на Одесу", - сказав він, уточнивши, що у бік Гданська було перенаправлено 3,5 млн тонн казахської нафти.

"Укртранснафта" наприкінці 2009 року письмово повідомила "КазТрансОйл" про одностороннє розірвання з 26 січня 2010 договору на транспортування казахської нафти територією України. Разом з тим між урядами Казахстану та України укладена і діє угода про співробітництво щодо поставок казахстанської нафти в Україну та її транзиту територією України від 1 червня 2004 року.

У ситуації, що склалася, лютневі обсяги казахської нафти будуть поставлятися в напрямку Польщі (Гданськ).

Нагадаємо, раніше міністр палива і енергетики України Юрій Продан заявляв, що "Укртранснафта" має намір добиватися підвищення ставки транзиту казахської нафти територією республіки. "Йдуть комерційні переговори про ціну на транспортування. Якщо сторони задовольнять одна одну за ціною і обсягом, то буде підписано відповідний договір", - зазначав він.

Раніше вже повідомлялося про те, що Казахстан планує переорієнтувати маршрут постачання нафти до Європи і направити його через Польщу через конфлікт з "Укртранснафтою".

Графік експорту нафти припускав транзит казахських обсягів нафти південною гілкою "Дружби" в період з січня по березень 2010 року в обсязі 1,356 мільйона тонн, у тому числі 756 тисяч тонн до Словаччини і 600 тисяч тонн до Угорщини. При цьому в січні постачання казахської нафти до Словаччини склали близько 340 тисяч тонн, а постачання в Угорщину і Польщу не здійснювалося, повідомили трейдери.

При цьому відвантаження, нафти Казахстану до Словаччини та Угорщини в лютому не планується - станом на 8 лютого, партій нафти Казахстану для цих країн, а також Польщі, оформлено не було.

У той же час, на думку ряду трейдерів, причиною розірвання договору на транзит казахської сировини до Східної Європи по території України могла стати відмова Казахстану від перевалки сировини на експорт в українському порту "Одеса".

"Якщо немає "Одеси" - немає і транзиту (по "Дружбі")", - сказало джерело в одній з компаній Казахстану.

Перевалка Urals через Одеський порт була припинена в четвертому кварталі 2009 року, після того як "Укртранснафта" запустила ділянку нафтопроводу "Кременчук – Одеса" в реверсному режимі для завантаження Кременчуцького НПЗ з моря. У результаті маршрут транспортування нафтової сировини в українські порти подовжився, а транзитний тариф виріс.

Читайте також:

Україна вимагає від Казахстану відновити переговори про транзит нафти

Росія і Білорусь домовилися про постачання нафти

Європа вже не боїться зриву постачань російської нафти

Україна і Росія погодили ставку на транзит нафти

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: