Київ вимагає від "Газпрому" зменшити поставки газу на 20 %

На запит про зниження закупівель ще на 20% "Газпром" згоди поки що не дав, пообіцявши подумати. У разі згоди російська сторона втратить 600 млн доларів доходів тільки за I квартал.

НАК "Нафтогаз України" знову зажадав від "Газпрому" зниження обсягів закупівель - цього разу з 8,75 млрд до 7 млрд кубометрів в I кварталі. Якщо "Газпром" поступиться в цьому питанні, він втратить близько 600 млн доларів доходів тільки за I квартал.

22 грудня голови "Газпрому" і "Нафтобазу" Олексій Міллер і Олег Дубина обговорили в Москві питання оплати поставок російського газу. "Зважаючи на неробочі святкові дні, досягнуто домовленість про перенесення дати оплати грудневих поставок з 7 на 11 січня 2010 року", - повідомляє прес-служба Газпрому. Це означає, що до закінчення новорічних канікул у Росії немає підстав для висунення Україні ультиматумів щодо газу.

Якщо конфлікту дійсно вдасться уникнути, це буде перший спокійний Новий рік для Газпрому з 2006 року - без газових воєн з Україною чи Білоруссю. У 2009 році "Газпром" перекрив газ Україні 1 січня о дев'ятій ранку за київським часом через відсутність контракту. В результаті Європа залишалася без газу майже три тижні. 16 січня президент РФ Дмитро Медведєв зібрав європейських прем'єр-міністрів і президента Вірменії і запропонував створити консорціум з контролю транзиту газу по Україні. Тільки 19 січня прем'єр-міністри Росії і України Володимир Путін і Юлія Тимошенко досягли угоди про перемир'я - зі схеми поставок було виключено посередника в особі RosUkrEnergo, введено прив'язану до європейських цін формулу вартості газу для України.

Зараз пропонуються контракти "Газпрому" і "Нафтобазу" від 19 січня 2009 року щодо купівлі-продажу і транзиту газу до 2019 року. Згідно з ними з 1 січня 2010 року сторони "перейдуть до ціноутворення на газ та формування транзитного тарифу за європейськими стандартами", пояснюють у "Газпромі". Раніше "Газпром" говорив про ціни для України на I квартал 300-310 доларів за тисячу кубометрів при середньорічній ціні 280 доларів.

22 грудня на зустрічі обговорювалися питання, пов'язані з обсягами поставок і транзиту газу в I кварталі 2010 року, кажуть у "Газпромі". Згідно з досягнутими в серпні домовленостями між прем'єрами Росії і України, у контракті на 2010 рік зазначено обсяг 33,75 млрд кубометрів. До цього рівня Україна попросила "Газпром" знизити обсяг постачань наступного року замість передбачених січневим контрактом 52 млрд кубометрів.

Проте і ці обсяги були незатребуваними. Джерело, близьке до переговорів, пояснює: "Україні не треба стільки газу, скільки зафіксовано у контракті, - 8,75 млрд кубометрів. Достатньо 7 млрд кубометрів". У зв'язку з фінансово-економічною кризою, підтверджують в "Газпромі", рівень споживання в Україні за 11 місяців впав до 22,5 млрд кубометрів російського газу замість 35,9 млрд. Однак 22 грудня на запит української сторони про зниження закупівель ще на 20% "Газпром" згоди не дав, пообіцявши подумати.

Радник прем'єр-міністра України, член комітету верховної ради з ПЕК Микола Пашинський упевнений, що Києву "вдасться домовитися купити менше, ніж хоче продати "Газпром". В крайньому випадку, на його думку, переговори перейдуть у політичну площину і "питання буде узгоджено на рівні прем'єр-міністрів". Сергій Тулуб, член комітету верховної ради з ПЕК, додає: "Росія і Україна не зацікавлені в повторенні минулорічного сценарію формування газового конфлікту".

За розрахунками Максима Шеїна з Брокеркредитсервісу, від чергового зниження обсягів поставок Україні "Газпром" втратить 525-612 млн доларів доходів тільки в I кварталі.

Як відомо, "Газпром" відклав термін розрахунків з Києвом за спожитий у грудні газ на 11 січня.

Читайте також:

Москва дала Україні відсрочку в оплаті грудневого газу

У Ющенка кажуть, що позов "Газпрому" до "Нафтогазу" досі лежить у суді

"Нафтогаз" пообіцяв безперебійний транзит газу

Росія обіцяє, що нової газової війни з Україною не буде

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: