Київська земля подешевшала вдвічі

Ринок землі в столиці і Київській області паралізований і ситуацію не рятує навіть безпрецедентне падіння вартості ділянок.

З початку року земля в Києві і прилеглих до нього районах подешевшала на 50%, але фахівці впевнені, що ціни і далі котитимуться вниз і це триватиме як мінімум ще рік.

Ситуацію посилює відсутність кредитування, коливання курсу долара і різке падіння цін на житло. Тепер люди, які мають реальні гроші, роблять вибір на користь готової нерухомості, а не ділянки, на якій ще необхідно збудувати житло. До того ж від операцій із землею відмовилися девелопери, які зіткнулися в кінці минулого року з гострою кризою ліквідності. Раніше вигідний бізнес став нецікавий і спекулянтам, через яких проходило близько половини операцій із землею. За прогнозами експертів, вартість ділянок досягне згодом рівня 2004 року. Тоді сотка в 30-кілометровій зоні навколо Києва коштувала максимум 900 доларів.

Вже зараз середня ціна пропозиції в районах, прилеглих до столиці, за інформацією ведучих ріелторських агентств, становить 4,5 тисячі доларів за сотку. Зокрема, якщо ще навесні минулого року сотка землі в Бориспільському районі коштувала 6,8 тисячі доларів, то зараз вартість землі там впала в 1,5 разу — до 4,8 тисяч. Але навіть за цією ціною важко знайти покупця.

Основною причиною різкого падіння попиту (і як наслідок обвалу цін) експерти називають декілька чинників.

"Земля стала мертвим активом, адже для початку потрібного знайти гроші на її придбання, а потім ще додатково інвестувати в будівництво на купленій ділянці", — пояснює гендиректор агентства по нерухомості "Траєкторія" Сергій Клименко.

За словами експертів, в умовах кризи ліквідності знайти інвестора з грошима — велика проблема. Але навіть якщо він і є, то його цікавлять ті об'єкти, які відразу приноситимуть дохід.

За словами директора з маркетингу консалтингової компанії SV Development Володимира Степенка, кількість операцій по крупних ділянках (до 5 гектарів) в порівнянні з минулим роком зменшилася в 5 разів.

"Якщо ще на початку минулого року щомісячно продавали не меншого 10 наділів на місяць, то зараз в кращому випадку два", — констатує він.

Крім того, на обвал цін вплинуло припинення кредитування банками, коливання курсу долара і падіння цін на квартири.

"Ще минулого року ринок землі підігрівався тим, що вартість квартир була дуже високою і деколи вигідніше було купити землю в передмісті і будувати там будинок. Зараз же, коли ціни на житло обвалилися, інвестувати в нове будівництво невигідно", — зазначає радник інвестиційний-банківського департаменту "Драгон Капітал" Олексій Зеркалов. При цьому фахівець відзначає, що попит на землю впав не тільки з боку населення, але і девелоперів.

Плюс до всього стали невигідними спекуляції на ринку.

"Раніше спекулятивна складова була на рівні 60-70%, "торгаші" провокували постійний попит", — зазначив Сергій Клименко. Як і в ситуації з нерухомістю, на остаточне формування ціни земельної ділянки впливає торг. Якщо, наприклад, ділянка виставляється за 10 мільйонів доларів, то ви сміливо можете приходити до власника, говорити, що у вас в два рази менше, і він, найімовірніше, погодиться, зазначив Степенко.

На думку Зеркалова, відновлення активності на ринку землі безпосередньо пов'язане із зростанням економіки. Зростання активності може початися тільки до 2010 року, переконаний він. При цьому він відзначає, що темп зростання цін найближчими роками навряд чи повернеться до рівня 2007 року (коли щомісячний приріст становив 5-10%).

Читайте також:

Ющенко вимагає дозволити селянам продавати землю

Київрада віддала Катерині Ющенко 11 га землі

Українське село переживає кризу

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: