Коболєв розповів про можливу вигоду для Росії через перепідпорядкування "Укртрансгазу"

Рішення про зміну статуту "Нафтогазу" призупинили.

На початку вересня "Нафтогаз України" отримав новий статут, відповідно до якого з-під його підпорядкування забрали "Укртрансгаз". Рішення підписав перший віце-прем'єр, міністр економрозвитку Степан Кубів, не узгодивши його ні з "Нафтогазом", ні зі своїми профільними заступниками. Водночас зміна статуту "Укртрансгазу" може бути вигідна Росії під час розляду судових справ у Стокгольмському арбітражі.

Про це в інтерв'ю "Українській правді" заявив голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв. Він уточнив, що в день затвердження нового статуту перебував у Стокгольмі, Кубів про внесення змін до документації його не попередив. У той час також перебувала у відпустці голова наглядової ради НАК, перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Юлія Ковалів.

"Я спілкувався з Кубівим у його кабінеті за день до прийняття цього рішення. Він тиснув руку, посміхався і розповідав, які ми молодці. За останній три дні перебування в Києві я з'ясував, що підрозділи Мінекономіки, які відповідають за "Нафтогаз", не брали участі в його розробці. Тому поки я не розумію, хто його готував і як приймав", – сказав Коболєв.

Після підписання документу Коболєв спілкувався з Кубівим телефоном.

"У нас була телефонна розмова. Він мені сказав, що це його рішення, і висловив ще кілька емоційних речей", – зазначив керівник "Нафтогазу".

Коболєв пояснив, який взаємозв'язок між перепідпорядкуванням "Укртрансгазу" з можливим програшем у Стокгольмському арбітражі.

"У Стокгольмі є дві справи. Перша – за контрактом купівлі-продажу. В її рамках росіяни вимагають від нас до 40 млрд доларів за невиконання take or pay. Ми від них вимагаємо за переплату, вважаючи встановлену ціну несправедливою. У цій справі є потенціал до виграшу в обох сторін. Цієї суперечки перепідпорядкування "Укртрансгазу" не стосується ніяк", – пояснив посадовець.

Друга справа в Стокгольмі – так звана "транзитна".

"У ній ми вимагаємо компенсації 12 млрд доларів, вирішення проблеми віртуального реверсу, гарантій обсягів транзиту і права перевести контакт на нового оператора. В рамках цієї справи "Газпром" з нас вимагає символічні 6 млн доларів. Тобто, "Газпром" у цьому питанні все влаштовує. Все, що вони хочуть в цьому "транзитному" арбітражі, – зберегти статус-кво. Відповідно, якщо в разі першої справи у "Газпрому" є потенціал до виграшу, то в другій справі у "Газпрому" вихід із ситуації – це або нічого не виграти, або програти. Тому для них ідеальна ситуація – зупинити цей процес. Перепідпорядкування "Укртрансгазу" якраз зупиняє цей процес, тому що в результаті перепідпорядкування ми, "Нафтогаз", втрачаємо статус сторони в цій справі – ми вже не можемо виступати, як позивач", – розповів Коболєв.

Відповідно у цій справі потрібно буде подавати новий позов – від імені "Укртрансгазу" або Мінекономіки. Коболєв уточнює, що нинішній процес у "Нафтогазу" зайняв два роки. Тож стільки часу, напевно, знадобиться й під час нового позову.

"Я не вірю, що хтось найближчим часом зможе ефективніше нас довести цю суперечку до кінця. Крім того, будь-яка особа не може подати такий позов до Стокгольмського арбітражу без згоди "Газпрому". "Нафтогаз" – сторона контракту, і тільки з "Нафтогазом" є арбітражна угода. Без арбітражного угоди судитися з "Газпромом" доведеться в московському суді", – пояснив Коболєв.

Проблеми зі статусом "Укртрансгазу" лише на руку Москві.

"У 20-х числах вересня у росіян остання подача письмових заяв до Стокгольмського арбітражу щодо "транзитного" спору. Якщо їхня позиція не буде змінена, значить, вони мають відношення до того, що відбувається. Зараз ми б'ємо на сполох, тому що боїмося, що коли це станеться, нас запитають, чому ми мовчали", – сказав керівник "Нафтогазу".

Коболєв також зазначив, що звільнить керівника "Укртрансгазу" Ігоря Прокопіва, щойно матиме на це юридичне право. Сам же глава "Нафтогазу" звільнятися не збирається.

Сьогодні, 19 вересня, Кубів призупинив процес перепідпорядкування "Укртрансгазу" та виведення його з-під управління "Нафтогазу України". Питання подальшої долі "Укртрансгазу" мають обговорити на нараді у прем'єр-міністра Володимира Гройсмана.

У ЄБРР також висловили своє занепокоєння щодо ситуації та вимагають скасувати рішення. На тлі критики з Європи прем'єр Гройсман пообіцяв, що рішення щодо статусу "Укртрансгазу" переглянуть та змінять.

Залиште свій коментар

Наступна публікація