Колектори погрожують чи телефонують через кредит сусіда: в НБУ пояснили, як захиститися

Колектори погрожують чи телефонують через кредит сусіда: в НБУ пояснили, як захиститися

У НБУ зазначають, що якщо колектор погрожує, він порушує законодавство.

У липні Національний банк отримав 535 скарг громадян на дії колекторів. Дві головні проблеми, з якими стикаються клієнти: колектори телефонують боржнику з погрозами та вони контактують з родичами або сусідами боржника, які не мають жодного стосунку до кредиту.

Про це повідомляє пресслужба регулятора у середу, 9 вересня.

"Якщо ви особисто не давали дозвіл на використання вашого телефону, фінансова компанія і колектори порушують законодавство. Якщо вам надходять дзвінки або листи по кредиту, який ви не брали та по якому не виступали поручителем, можна говорити про порушення Закону України "Про захист персональних даних". Номер телефону людини та її домашня адреса - це конфіденційні дані. Фінансова компанія та колектор не мають права на їх обробку без згоди власника", - йдеться в повідомленні.

Зазначається, що якщо колектор погрожує, він також порушує законодавство.

У НБУ нагадують, що погрози, цілодобові дзвінки боржнику та членам сім'ї, використання лайливих слів у повідомленнях, поширення образливих фотоколажів тощо - це порушення низки статей Конституції України (статті 3, 21, 22 та 32), Цивільного кодексу України (статті 3, 291, 301, 302 та 308), Кримінального кодексу України (стаття 182).

"Якщо колектор погрожує примусово стягнути борг - це обман. Лише органи державної виконавчої служби та приватні виконавці мають законодавчі підстави примусово стягувати заборгованість, дотримуючись офіційних процедур. Колекторські компанії можуть тільки інформувати боржника або поручителя про наявність боргу", - підкреслюють в НБУ.

Для того, щоб захистити себе, по-перше потрібно дізнатися назву колекторської компанії, представники якої телефонують.

"Якщо кредит ніяк вас не стосується, варто пояснити ситуацію і попросити припинити дзвінки. Якщо вам продовжують дзвонити по кредиту, який вас не стосується, зверніться з письмовою скаргою до керівництва колекторської компанії, а також в контакт-центр НБУ за телефоном 0 800 505 240. Також варто звернутися до Уповноваженого ВРУ з прав людини або до суду. Адже саме вони контролюють дотримання законодавства "Про захист персональних даних". По-третє, якщо колектори погрожують, потрібно обов'язково звернутися до правоохоронних органів", - йдеться в повідомленні.

Своєю чергою, НБУ приєднався до розробки законопроєкту, над яким працює профільний Комітет Верховної Ради, який має чітко визначити правила роботи колекторів, заборонити неетичну поведінку і встановити санкції за порушення.

Серед головних змін, пропонуються:

  • банки та фінансові компанії ще на етапі підписання договору мають попереджати клієнта про залучення колектора в разі прострочення по кредиту;
  • колектори будуть зобов'язані дотримуватися вимог етичної поведінки;
  • Національний банк вестиме Реєстр колекторів;
  • банки та фінансові компанії будуть контролювати поведінку залучених ними колекторів, а також будуть зобов'язані повідомляти НБУ про укладені угоди з колекторами.

Нагадаємо, у Луганській області троє мешканців Краматорська Донецької області "вибивали" кошти із керівників фермерських господарств. Якщо вони відмовлялися сплачувати їм гроші, погрожували фізичною розправою та втручанням у їхні бізнесові справи. Спіймали їх після вимагання з фермера двох мільйонів гривень. За скоєне зловмисники постануть перед судом.

Відео Терор колекторів: як себе захистити

Кредитні фірми вимагають повернути кредит за людину, яку ви навіть не знаєте, мовляв це ваш знайомий, і він вказав ваш номер, як поручителя чи контактну особу. Дзвінки від кредиторів повторюються кожні 5 хвилин, а ви про цю людину взагалі вперше чуєте. Знайома ситуація? Що робити, якщо вас необґрунтовано дістають телефонні “терористи-колектори" з'ясовувала наша журналістка. Про алгоритм дій у такій ситуації – просто зараз.  

Терор колекторів: як себе захистити

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Новини партнерів