Комуналка дорожчає майже вдвічі. Хто отримає шалену вигоду від підвищення тарифів

У формулу розрахунків тарифів заклали вартість "імпортного" вугілля, яке насправді купують в Україні.

В Україні стартували тарифні війни. Не встигли депутати підготувати законопроект про зниження ціни на газ, як у Нацкомісії з регулювання – підсунули нову "свиню".

Нові тарифи на електрику, прив'язані до ціни на вугілля. Аналогічно з газовою формулою, у вугільну закладена середньоєвропейська ціна з доставкою в Україну. Але якщо газ ми й справді більше купуємо за кордоном, то вугілля нам цілком вистачає свого. Попри це, чиновники змушують українців платити за фантастичною формулою, за якою дорогуче вугілля ніби привезене з-за океану і кілька разів перевантажене. Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Завдяки новим рішенням, отримали не тільки найдорожче в світі вугілля з українських шахт, а й найдорожчу електрику. Журналіст Дмитро Святненко зазирнув у копанки до українських "заможних" гірників і каже, що формула "Роттердам плюс" їх обікрала двічі.

На Сході України із так званих копанок шахтарі, щоб вижити, добувають вугілля. Нелегально і з ризиком для здоров'я. Вони продають "чорне золото" зовсім дешево – трохи більше 600 гривень за тонну. У собівартість цієї сировини входить мізерна зарплата шахтаря – максимум 4 тис. грн на місяць, просте обладнання і, звичайно, хабарі чиновникам, а тепер ще – і польовим "командирам" "ДНР" чи "ЛНР".

Добуте таким чином вугілля благополучно згоряє на українських ТЕС. А його частка становить, за різними підрахунками, аж 40%. Раніше про це пошепки говорили експерти вугільної галузі. А минулого тижня заговорили і на круглому столі в комітеті Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу. У вівторок тут презентував нову тарифну формулу 26-річний голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Дмитро Вовк. Горезвісний тариф "Роттердам плюс" підвищить комуналку українцям майже вдвічі.

"Із нашої точки зору, розгляд нової методики був прозорим. Був тривалим і сама методика має на меті врегулювати граничну ціну для генерації", – запевнив Вовк.

Отже, тепер українці купуватимуть електроенергію, вироблену із вугілля, купленого на українських шахтах, за ціною ніби купленого вугілля в порту міста Роттердам у Нідерландах із урахуванням ніби доставки потім в Україну кораблем і ніби ще одного перевантаження вже в українському порту. І всі ці фантастичні добавки стосуються продукції з українських шахт. Тобто, до введення цієї формули ціна вугілля залежно від якості коливалась від 1,1 тис. грн до 1,3 тис. грн. Тепер мінімальна ціна прив'язана до долара і на сьогодні становить майже 1,6 тис. грн. Це найвища ціна на вугілля у світі, кажуть експерти.

"Якщо подивитись на саму ціну вугілля, яку закладають нам у тариф, то в тариф електроенергії ціна вугілля закладена на 30% так званого "Роттердаму". А в Польщі – 10% нижче, ніж ціна вугілля в Роттердамі. При тому шахтар у Польщі отримує суттєво більше, ніж шахтар в Україні", - говорить експерт ринку енергетики Андрій Герус.

"Середня оптова ціна на електроенергію в Україні буде в середньому на 20% вища, ніж в Угорщині, Румунії, Польщі, Словачині. "Роттердам плюс" – це додатково буде витягнуто із споживачів 10-12 мільярдів гривень", – прогнозує колишній міністр житлово-комунального господарства України Олексій Кучеренко.

" У цьому випадку ми віддаємо ці загальні гроші приватному бізнесу державним рішенням. Ніхто не проти, щоб приватний бізнес заробляв прибутки, але це не має бути надприбуток", – переконаний виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.

За адвокатів рішень молодого чиновника Вовка з Нацкомісії та нових тарифів виступили представники компанії ДТЕК. До слова, цей енергетичний холдинг належить олігарху Рінату Ахметову та виробляє майже 80% української електроенергії. Власне, шахти теж йому належать.

"Я вважаю, що це позитивний крок. Якщо говорити про деталі формули, то дискусія була конструктивна та професійна", – заявив генеральний директор енергетичної компанії ДТЕК Максим Тимченко.

В усій цій катавасії з тарифами вражає ставлення чиновників і бізнесменів до шахтарів. Вони розповідають українцям про європейські ціни на вугілля і зовсім забувають, із чого складається його собівартість. Сьогодні у порту Роттердама продають вугілля із Північної Америки за 45 доларів за тонну. У його вартість закладена заробітна платня шахтарів – мінімум 3 тисячі доларів на місяць. У нас – максимум 300 доларів. У них є медична страховка і страхування життя на випадок нещасних випадків, нове сучасне обладнання і його амортизація. Одним словом, український шахтар про такі умови може лише мріяти. На офіційних шахтах справи не набагато кращі за копанки.

"Шахти добивали те, що залишалося. Латали. Варили. Клепали. Обмінювалися одна з одною. Купляли щось на невідомих аукціонах. У нас на шахті є такий комбайн – КЦТГ – іде на дуже низьких лавах. Але цей комбайн з 50-х років, із 1956 року. Ви розумієте в чому справа?!", – говорить лідер профспілки шахтарів Нововолинської шахти №1 Анатолій Мухомеджанов.

Він приїхав до Києва, щоб потрапити на прийом до міністра та просити для шахтарів гроші. На державній шахті, де він працює, вже багато місяців не платять зарплат. Вугілля марки "Г", яке вони видобувають, після приватизації ТЕС у його місті стало непотрібним. А можливості продавати його вроздріб приватним споживачам шахта не має. Закон забороняє. Так, він чув про "Роттердам плюс" і вважає, що шахтарів тепер обкрадають двічі – спочатку низькою зарплатнею, а потім вони ще й заплатять "драконівські" комунальні тарифи.

"Із цим "Роттердамом" нічого не зміниться. Чиїсь кармани стануть ще більшими. Чиїсь статки в офшорах стануть ще більшими. Люди стануть ще біднішими, будуть більше вмирати, тому що будуть економити на всьому", – переконаний Мухомеджанов.

Нові, європейські тарифи українці вже сплачують. А от коли отримають нову зарплату шахтарі, невідомо – голова державного регулятора – Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, – Дмитро Вовк утік від запитання ТСН.

Отже, за нові тарифи на електроенергію українці вже платять із травня. За нею минулого тижня піднялись тарифи на гаряче та холодне водопостачання. Поки що це "квіточки". "Ягідки" будуть у жовтні, коли у платіжці з'явиться опалення. Воно здорожчало удвічі. Та депутати радять не опускати рук і бачать вихід у судах, адже нові тарифи є економічно необґрунтованими.

Дмитро Святненко

ВідеоЧому українці отримали найдорожче в світі вугілля зі своїх же шахт

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: