Коронавірусний секвестр: Кабмін хоче урізати фінансування освіти, культури та видатки на навчання лікарів
Національний банк України
 • Кількість переглядів 12942

У культури, освіти та науки хочуть забрати понад 40% закладених у держбюджеті коштів.

Кабінет міністрів підготував пропозиції щодо скорочення видадків держбюджету в одних сферах (перш за все в культурі, освіті та науці) та спрямування коштів на інші напрямки, зокрема для боротьби з поширенням нового коронавірусу COVID-19. Щоправда, є навіть урізання коштів на навчання лікарів. Під час наради представники парламентських фракцій ці пропозиції розглянули та відкинули – мовляв, занадто багато урізань у гуманітарній сфері.

ЩО КАЖУТЬ У РАДІ

Представники всіх парламентських фракцій і груп розкритикували запропоновані урядом зміни до бюджетного кодексу, держбюджету та створення стабілізаційного фонду. Про це сказав заступник голови фракції "Голос" Ярослав Железняк, пише "Інтерфакс-Україна".

"Була нарада, на ній розглядалися виключно питання, які пропонував винести Кабінет міністрів. Зокрема, це створення стабілізаційного фонду в бюджеті, зміни до Бюджетного кодексу та зміни до державного бюджету. Всі фракції та групи виступили з критикою цих змін і дійшли спільної думки, що без узгодження з парламентом ці зміни в тому вигляді, в якому їх запропонував уряд, ухвалено не буде", - зазначив Железняк.

Він наголосив, що запропоновані Кабміном показники не є реалістичними. Водночас скорочення багатьох статей видатків місцевих бюджетів, на освіту та медицину в нинішніх умовах просто неможливі. Железняк додав, що низка положень законопроєкту взагалі не стосується заходів із протидії поширенню нового коронавірусу.

"У результаті спікер парламенту запропонував та прем'єр-міністр підтримав створення Антикризового штабу під керівництвом Шмигаля, до якого ввійдуть представники всіх фракцій і груп, які напрацюють спільно з фахівцями ці зміни й потім винесуть їх на розгляд Верховної Ради", - сказав нардеп.

ЩО ПРОПОНУЄ КАБМІН

Народний депутат від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко повідомив, що Кабмін направив керівництву Верховної Ради пропозиції про зміни до держбюджету. Там передбачено збільшити дефіцит держбюджету на 202 млрд грн, а також відтермінувати місцеві вибори, що мають відбутися 25 жовтня 2020 року.

Колишній міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський зазначив, що уряд "збільшує витрати загального фонду бюджету на 96 млрд грн, на 41% скорочує гуманітарну сферу (Міністерство культури, молоді та спорту) та майже незмінними залишає видатки на Апарат Верховної Ради України, Державне управління справами, Офіс Генерального прокурора, Міністерство внутрішніх справ України".

Пропоноване скорочення витрат на гуманітарну сферу (Міністерство культури, молоді та спорту, а також Міністерство освіти і науки) становить 13,4 млрд грн. Витрати на сфери Мінкультури зменшуються на 6,4 млрд грн або на 41%. Фінансування спорту (без врахування Олімпіади) скорочується на 43%.

"На 100% скорочуються (тобто знищуються) всі програми Українського культурного фонду, Українського інституту книги, Держкіно, Держтуризму, зупиняється будівництво музею Голодомору, музею Небесної Сотні, не створюється музей Сучасного мистецтва", - повідомив Бородянський.

Колишня міністерка освіти і науки Ганна Новосад на своїй сторінці у Facebook написала, що Кабмін хоче забрати в галузі, яку вона очолювала, до 5 млрд грн:

 • субвенцію на створення професійно-технічних навчально-практичних центрів - 259 млн грн;
 • Фонд розвитку закладів вищої освіти - 250 млн грн;
 • субвенцію "Спроможна школа для кращих результатів" - 1,5 млрд грн по загальному фонду (тобто програми не буде);
 • субвенцію на підтримку молодих вчителів - 1,5 млрд грн;
 • мінус 10 млн грн на Український центр оцінювання якості освіти (ЗНО);
 • мінус 7 млн грн на здійснення сертифікації вчителів;
 • мінус 36 млн грн на кредити на вищу освіту;
 • мінус 10 млн грн на діяльність Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, Омбудсмена;
 • мінус 75 млн грн на Малу академію наук (музею науки не бути);
 • мінус всі гроші (2,2 млн) на проведення WorldSkills в Україні;
 • забирають 200 тис грн на організацію гарячої лінії для вступників з тимчасово окупованих територій;
 • субвенцію на Нову українську школу - 1,4 млрд грн;
 • мінус 500 млн грн для запуску гранатового фінансування науки через Національний фонд досліджень. Залишають лише зарплати;
 • загалом усі кошти, які йшли в бюджетній програмі МОН "Підтримка пріоритетних напрямів наукових досліджень" (базове фінансування, 400 млн грн) - під нуль.

"Я розумію, що секвестр неминучий, що треба перерозподіляти кошти на медичне забезпечення. Розумію. Але чому в першу чергу влітає гуманітарній сфері? Як секвестр в освіті/культурі/науці корелюється з відповідними заходами у правоохоронній сфері, до прикладу? Знаю, що треба скорочувати бюджет, але чіпати принаймні три останні позиції - це просто стріляти собі в ногу. Ми втратимо один рік реформи школи, бо я дуже сумніваюсь, що в 2021-му хтось закладе більше 3 млрд, аби надолужити НУШ за два роки. Ну, і різати зараз науку - в мене цензурних слів немає. Як не хочете фінансувати інші напрямки науки, то спрямуйте ті 500 млн Нацфонду досліджень виключно на медичні напрямки. Ніт, треба забрати все. Станом на зараз це лиш проєкт. Знаю, МОН бореться за кожну програму, водночас розуміючи рівень складності ситуації загалом. Відповідальність за оце все буде на прем’єр-міністрові, бо фінальне рішення за ним", - зазначила Новосад.

Секвестром по освіті і науці. Респект і вдячність Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики ВРУ за те,...

Опубліковано Anna Novosad Четвер, 26 березня 2020 р.

ХОЧУТЬ УРІЗАТИ ВИДАТКИ НА НАВЧАННЯ ЛІКАРІВ

Народна депутатка Інна Совсун наголосила, що "секвестр – це завжди боляче і завжди під ударом опиняються освіта, наука, культура. Я очікувала, що з освіти будуть знімати багато, але не думала, що настільки багато. Але чого я не очікувала – що комусь в умовах епідемії спаде на думку урізати видатки на навчання лікарів".

У проєкті змін до бюджету пропонується повністю прибрати усі кошти з бюджетної програми "Загальнодержавні заклади та заходи у сфері медичної освіти". Цією програмою передбачалось:

1) фінансування безперервного професійного розвитку лікарів;

2) уперше – державне фінансування інтернатури;

3) єдиний державний кваліфікаційний іспит – щоб гарантувати якість підготовки лікарів.

Яка нині ситуація з цими напрямами:

1) порядок використання коштів був зроблений ще за минулого уряду, але не встигли винести на Кабмін, де зараз документ – невідомо, але він точно готовий і немає проблем його затвердити і почати конче необхідні гроші на лікарів.

2) Інтернатуру – півроку не підписувала необхідні документи ще попередня міністерка Зоряна Скалецька, що зараз – невідомо. Інтернатура – це ключовий елемент підготовки лікарів, після завершення навчання в університеті; головне там – це практична підготовка.

"Але на це МОЗ вирішує забити, і натомість пропонує виганяти в лікарні студентів, які фактично не мають досвіду роботи з пацієнтами. Звісно, це простіше, тільки ефект буде – нульовий", - наголосила Совсун.

3) Із єдиного державного кваліфікаційного іспиту ще попередній уряд вирішив прибрати міжнародний іспит з основ медицини.

"Ну, тому що – навіщо нам міжнародний іспит? У нас свої традиції і підходи. Вам страшно? Бо мені – так. Я не хочу, щоб мене, моїх близьких і друзів лікували за "українськими традиціями". Я хочу, щоб ми використовували найкращі здобутки світової медицини", - зазначила нардепка.

Секвестр – це завжди боляче і завжди під ударом опиняються освіта, наука, культура. Я очікувала, що з освіти будуть...

Опубліковано Inna Sovsun Четвер, 26 березня 2020 р.

ЯК КОРОНАВІРУС ВПЛИНЕ НА УКРАЇНСЬКУ ЕКОНОМІКУ

Попередні прогнози передбачали, що 2020 року економіка України зросте на 3,5-5%, інфляція становитиме 5% (плюс/мінус 1%), а долар коштуватиме 27-28 грн.

Історичні антирекорди гривні стосовно іноземних валют в офіційних курсах НБУ були такі: долар США 26 лютого 2015-го сягнув найвищого показника в 30,01 грн, євро встановив свій рекорд 26 січня 2018 року - 35,66 грн.

Тепер же через світову фінансову кризу, спричинену наслідками активного поширення нового коронавірусу COVID-19, експерти прогнозують падіння економік, зокрема й української. Оновлений базовий прогноз компанії Dragon Capital на 2020 рік передбачає падіння ВВП України на 4% та девальвацію гривні до 30 грн за долар на кінець року - за умови, що карантинні заходи триватимуть до травня (середній курс очікується на рівні 29 грн/долар, тобто девальвація складатиме близько 11% до минулорічного курсу). За менш оптимістичним прогнозом, якщо карантин буде продовжено на довший термін, ВВП може впасти на 9%, а гривня здешевшає до 35 грн/долар. За таких умов варто очікувати й зростання безробіття.

В Офісі президента спрогнозували, що 2020 року економіка України впаде мінімум на 5%.

Через епідемію коронавірусу 65% українських компаній не зможуть виконати свої річні бізнес-плани. Про це йдеться в опитуванні на тему "Економічний вплив COVID-19 на Україну", проведеного Американською торгово-промисловою палатою та консалтинговою компанією Deloitte.

 

Залиште свій коментар