Країни СНД зірвали підписання договору про вільну торгівлю

Росія руками Казахстану заблокувала підписання нового договору вільної торгівлі в рамках СНД.

Договір про зону вільної торгівлі у рамках СНД, який вважався дуже вигідним для України, заблокували представники Узбекистану. Експерти упевнені, що відмова від підписання була пролобійована Росією, яка, таким чином, відреагувала на рішення Києва про вибір європейського вектору економічної інтеграції.

Про те, що на засіданні ради глав урядів Співдружності Незалежних Держав (СНД), яка відбулася в четвер в Мінську, має бути підписаний новий договір про зону вільної торгівлі (ЗСТ) у рамках СНД, неодноразово заявляли представники України і секретаріату СНД. Ці очікування не виправдалися - в четвер стало відомо про зрив підписання, пише Комерсант-Україна.

Прем'єр-міністр Микола Азаров того дня утримався від коментарів, а виконавчий секретар СНД Сергій Лєбєдєв повідомив лише, що документ відправлений на доопрацювання.

Усупереч словам Лєбєдєва, розбіжності виявилися дуже серйозними: вони торкаються ключових принципів роботи ЗВТ. На зустрічі в Мінську Узбекистан зажадав від країн-учасниць Співдружності відмовитися від передбаченого в договорі механізму рішення суперечок при введенні нетарифних бар'єрів у двосторонній торгівлі.

Український чиновник, інформований про хід переговорів, назвав позицію Ташкента "неконструктивною". "Наша делегація запропонувала узбекам: давайте запишемо, що усі спори вирішуватимуться в двосторонньому порядку, а не на рівні комісії СНД. Відповідь була "ні". Ми пропонували й інші варіанти, але вони все одно відповідали відмовою. Крім того, проти договору виступила Туркменістан, без пояснення причин", - стверджує інформоване джерело.

Раніше російська сторона обіцяла, що ЗСТ буде створена тими учасниками СНД, які готові до такого кроку. Але потім Москва раптом зажадала консенсусу усіх 11 країн СНД по усіх нормах договору, що і привело до провалу переговорів.

"Підписання зірвали росіяни руками узбецької делегації, у нас немає в цьому сумніву. Азаров теж це чітко зрозумів. На закритому засіданні в Мінську він звертався особисто до Володимира Путіна, але безрезультатно",- пояснив джерело.

Експерти вважають, що зрив переговорів про ЗСТ у рамках СНД пов'язаний з провалом консультацій Києва і Москви з питання участі України в Митному союзі (МС) Росії, Білорусі і Казахстану. Раніше Київ заявляв, що не має наміру вступати в МС і планує максимально задіяти механізми майбутньої ЗВТ СНГ для розвитку співпраці з країнами МС.

За розрахунками Міністерства економічного розвитку і торгівлі, створення ЗВТ СНГ дозволило б Україні збільшити товарообіг з учасниками договору на 35%.

Читайте також:

Україна віддала пріоритет євроінтеграції перед Митним Союзом

Переговори зі 152 країнами СОТ відділяють Україну від Митного союзу

ЄС: членство України в Митному союзі виключає вільну торгівлю з Європою

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: