Світову фінансову кризу викликали низькі зарплати

Міжнародна організація праці називає скорочення росту заробітних плат однією з причин світової фінансової кризи.

Однією з причин глобальної економічної кризи стало десятилітнє скорочення заробітної плати в світі.

Про це йдеться в оновленій редакції "Глобального доповіді про заробітну плату за 2009р." Міжнародної організації праці (МОП).

На думку авторів доповіді, саме роки стагнації зростання зарплати в порівнянні зі зростанням продуктивності, в поєднанні із зростаючим нерівністю, стали одним з факторів, що призвели до кризи, тому що в цих умовах єдиним способом для домогосподарства розширити своє споживання став позику коштів.

МОП в майбутньому рекомендує владі та бізнесу відновити взаємозв'язок між зростанням продуктивності і збільшенням заробітної плати для забезпечення економічної та соціальної стійкості.

"Компаніям слід підвищувати конкурентоспроможність у першу чергу за рахунок підвищення продуктивності, а не за рахунок скорочення вартості робочої сили, а працівники повинні мати у своєму розпорядженні досить дієві інструменти переговорів, що дозволяють їм відстоювати свою заробітну плату", - впевнена директор програми умов праці та зайнятості МОП і керівник групи авторів дослідження Мануела Томей.

Разом з тим, автори доповіді очікують, що, незважаючи на ознаки можливого економічного оздоровлення, падіння зарплат цього року продовжиться.

Автори доповіді відзначають, що в половині з 35 країн, за яким доступні дані, реальна місячна заробітна плата в I кварталі 2009 році скоротилася в порівнянні із середнім рівнем місячної заробітної плати в 2008 році. Найчастіше причиною такого становища є перехід на скорочений робочий день, відзначають в МОП.

Серед десяти держав "Великої двадцятки", за яким доступні дані, зростання реальної середньої заробітної плати в медіанної країні скоротився з 1% у 2007 до - 0,2% в 2008 році.

У 2008 році половина з 86 країн, включаючи США, Росію, Японію, Бразилію, підвищили рівень мінімальної заробітної плати, причому це збільшення було вище, ніж зростання інфляції. Автори доповіді пропонують поєднувати інструмент мінімальної заробітної плати з іншими заходами щодо підтримки доходів і (або) скорочення податків: соціальний діалог, колективні переговори.

Як відзначає МОП, особливу стурбованість у плані впливу кризи на заробітну плату викликають почастішали затримки зарплати. У таких країнах, як Україна, де ця проблема існувала і раніше, криза може призвести до подальшого погіршення ситуації.

Зазначимо, що за даними Європейського банку реконструкції та розвитку, Україна найбільше постраждала від глобальної фінансової кризи серед країн Східної Європи та Центральної Азії.

За даними ЄБРР, глибину кризи в Україні зумовило декілька чинників. Крім глобальної фінансової кризи, це – падіння попиту на її продукцію за кордоном, падіння міжнародних цін на сталь та хімічні добрива – головні статті українського експорту, а також зростання цін на імпортований газ.

Читайте також:

Україну визнано найбільш кризовою країною Східної Європи

Найбільшим країнам світу загрожує банкрутство

США почали закривати антикризові програми

Українська промисловість виходить з кризи

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: