Лише 16% власників готові продати земельні паї, а понад половина опитаних проти скасування мораторію

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Більшість власників паїв не вважають вартість оренди справедливою.

Більшість власників (70%) земельних паїв в Україні продовжать їх обробляти або здавати в оренду, і лише 16% мають намір їх продати.

Такі дані опитування, яке провела Соціологічна група "Рейтинг" протягом 24-27 жовтня. Із двох тисяч опитаних близько чверті зазначили, що мають земельний пай: з них 6% – обробляють його самостійно, 17% – здають в оренду. Власників паїв найбільше на Заході, серед жителів сіл та осіб старшого віку.

Серед причин, чому люди самостійно не обробляють паї, понад 25% опитаних вказали відсутність фінансових можливостей та стан здоров’я (переважно через вік). Наявність інших видів доходів, відсутність відповідних знань і вмінь для заняття фермерством, проживання в іншому населеному пункті - 10-12%.

ОРЕНДНА ПЛАТА ТА САМОСТІЙНИЙ ОБРОБІТОК

Більшість власників паїв (73%) не вважають вартість оренди справедливою. І лише 15% задоволені платнею.

42% вважають, що вартість оренди землі сільгосппризначення має встановлювати держава, натомість 38% переконані, що ціна повинна визначатися ринком. Кожен п’ятий не визначився. Ринковий механізм регуляції більше підтримують власники паїв, які самостійно їх обробляють, а також ті, хто вважає вартість оренди свого паю справедливою. При цьому молодь більше за ринок, старші – за регулювання державою.

18% опитаних швидше хотіли б зайнятися фермерством, 75% – не хотіли б, а близько 3% зазначили, що вже є фермерами. Серед власників паїв, які самостійно їх обробляють, більше чверті є фермерами.

Відео Народні депутати пропонують селянам письмово попереджати фермера про намір продати землю

У парламенті готуються до запуску ринку землі і обіцяють вже наступного тижня презентувати додаткові земельні законопроекти. Напередодні уряд вніс до парламенту законопроект про ринок землі і пообіцяв, що той запрацює уже з осені 2020 року.  

Народні депутати пропонують селянам письмово попереджати фермера про намір продати землю

СКАСУВАННЯ МОРАТОРІЮ

Скасування мораторію на продаж земель сільгосппризначення не підтримують 53% опитаних. За – лише третина (31%), серед них майже половина – власники паїв, які обробляють їх самостійно.

Більше половини зазначили, що можна запроваджувати ринок землі в Україні: з них 22% за відкриття ринку якнайшвидше, 10% за те, щоб це було через рік, 21% – через кілька років. А 28% проти запровадження ринку землі взагалі будь-коли.

Відео Уряд оприлюднив проект закону про ринок землі для громадського обговорення

Ухвалення саме цього закону є умовою скасування мораторію на продаж землі, який триває вже 18 років. Про те що не можна так поспіхом відкривати ринок землі - у регіонах агріарії вийшли з протестами. У столиці на прес-конференцію вийшов і міністр економрозвитку, який заявив, що ринок землі не відкривають, вони лишень виводять його з тіні.  

Уряд оприлюднив проект закону про ринок землі для громадського обговорення

ПРОДАЖ ЗЕМЛІ ІНОЗЕМЦЯМ

69% не підтримують ідею продажу землі іноземцям будь-коли. Лише 7% за, те щоб це було у найближчий час, 4% – через рік, 8% – за декілька років. Навіть серед тих, хто підтримує введення ринку землі – половина проти продажу її іноземцям.

68% опитаних вважають, що у разі відкриття ринку, землі можна продавати фермерам, які працюють на ній, 61% – усім громадянам України, близько 40% – державним компаніям та вітчизняним агрохолдингам. Водночас, продаж землі сільськогосподарського призначення іноземцям або іноземним компаніям підтримують близько 10% (проти – 82% опитаних). За останні два місяці зросла лояльність до фермерів, громадян України та державних компаній. Важливо, що молодь більш лояльна до всіх можливих суб’єктів ринку.

70% вважають, що власники земельних паїв повинні отримати право продавати/дарувати їх, але винятково вітчизняним компаніям або громадянам України. Дві третини за те, щоб громадяни України мали право вільно купувати землі сільгосппризначення. 60% схвалюють ідею надання права земельним власникам отримувати кредит у банку під заставу своїх паїв. Приблизно стільки ж (57%) підтримують ідею встановлення обмеження на максимальну площу землі с/г призначення у власності однієї особи. Ці ідеї мають більше схвалення молодших респондентів та тих, хто має і обробляє свої земельні паї.

Відео Земельна реформа: у ВР пропонують заборонити іноземцям купувати землю до 2024 року

У ВР зареєстрований ще один законопроєкт про ринок землі, яким пропонують заборонити іноземцям та компаніям з іноземним капіталом купувати українські землі до 2024 року. Однак, прописані й винятки. Кому з приїжджих  хочуть дозволити купувати українські угіддя та які новації прописали для вітчизняного аргарія – у сюжеті.  

Земельна реформа: у ВР пропонують заборонити іноземцям купувати землю до 2024 року

ПЕРЕДАВАННЯ ЗЕМЕЛЬ У РОЗПОРЯДЖЕННЯ ОТГ

Ідея передавання земель, які сьогодні належать державі, об’єднаним територіальним громадам (ОТГ), з наданням їм права далі розпоряджатися нею на свій розсуд (продавати, здавати в оренду тощо) підтримують 38% опитаних, не підтримують – 33%.

Водночас опитані скоріше не погоджуються з ідеєю збільшення розміру земельного податку для поповнення місцевого бюджету (48% – проти, 22% – за) та ідеєю надання права власникам паїв продавати їх усім, включаючи іноземних суб’єктів (71% – не підтримують, тільки 16% - підтримують).

Відео Землі державного значення хочуть передати об'єднаним територіальним громадам

Таке прописано у законопроєкті, що зареєстровано у Верховній Раді. За попередніми підрахунками, у розпорядження селам перейде до 8 мільйонів гектарів. Однак, це не стосується  земель, які перебувають у користуванні державних підприємств, інститутів та академій.  На них чекає інша доля і ще один законопроєкт.  

Землі державного значення хочуть передати об'єднаним територіальним громадам

Аудиторія опитування: населення України від 18 років і старше. Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами і типом поселення. Вибіркова сукупність: 2000 респондентів. Особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Помилка репрезентативності дослідження: не більше 2,2%. Терміни проведення дослідження: 24-27 жовтня 2019 року.

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції