Литва дала "Газпрому" два роки на повернення країні газогонів

Литва може за 600 мільйонів доларів викупити у "Газпрому" частину ГТС країни.

Президент Литви Даля Грібаускайте в середу підписала закон про реформу газової галузі, що забороняє постачальникам газу володіти газотранспортною системою.

Тепер російському "Газпрому", якому належить 37,1% литовської газової компанії Lietuvos Dujos, що контролює литовську ГТС, протягом двох років доведеться відмовитися від володіння газопроводами, пише Дело.

Адже зараз "Газпром" - єдиний постачальник газу в Литву, яка споживає близько 2 мільярдів кубометрів в рік.

В якості основного варіанту виходу "Газпрому" з ГТС розглядається викуп його частки в Lietuvos Dujos (ще 38,9% Lietuvos Dujos належать німецької E. ON Ruhrgas, 17,7% перебувають у володінні уряду Литви).

Раніше повідомлялося, що ціна угоди може скласти 616 мільйонів доларів.

Відстрочка на два роки дасть можливість опрацювати всі деталі цього питання, говорить представник "Газпрому" Сергій Купріянов: "Будемо готуватися до поділу".

Компанія поки не має наміру припиняти поставки в Литву, додає він.

Литовська влада все більше акцентує увагу і на диверсифікації поставок. Зокрема, планується будівництво терміналу для прийому скрапленого газу в Клайпеді, але це відбудеться не раніше 2015 року.

У 2011 році "Газпром" надав Латвії та Естонії знижку в розмірі 15% на газ, а Литва преференцій не отримала.

Заступник голови правління монополії Валерій Голубєв заявив, що це пов'язано з тим, що Естонія і Латвія пообіцяли в 2011 році повернутися до рівня споживання докризового 2007 року.

Литва назвала дії "Газпрому" економічним шантажем, покликаним перешкодити владі країни розділити транспортування і постачання газу.

Втім, литовська влада дає зрозуміти, що реформу газової галузі можна розглядати як торговельну позицію в переговорах з "Газпромом" щодо ціни на газ.

У вівторок Грібаускайте заявила, що ціни, встановлені "Газпромом" для Литви (у першому півріччі 2011 року близько 350 доларів за тисячу кубів), носять політичний, а не економічний характер.

Литовський міністр енергетики Арвідас Сякмокас зазначив, що прийняті в Литві поправки до закону про природний газ полегшать переговори з "Газпромом" про зниження цін.

Литва хоче отримати 15-відсоткову знижку, таку ж, як у цьому році отримали Латвія та Естонія.

З урахуванням обсягів закупівель Литви надання знижки призведе до незначних втрат для "Газпрому".

Нагадаємо, що сусідня з Литвою Білорусь днями ухвалила рішення про продаж Росії 100 відсотків газотранспортної системи.

Російський газовий монополіст "Газпром" хоче також отримати доступ і до управління українською ГТС. Заради цього Росія готова зупинити будівництво "Південного потоку", - газогону, що йде в обхід України.

Читайте також:

Литва поверне у держвласність продану Росії газову трубу

Росія купила ГТС Білорусі за 5 мільярдів доларів

"Газпром" може купити газову трубу Греції

Болгарія відмовляється від російського газу

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: