Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Урядова математика. Чому у платіжках за газ ціна не впаде і в чому різниця між споживачами Львова і Києва

Найбільше можуть зекономити ті, хто вкладає гроші в енергоефективність власних осель.

Не всім українцям вдалось зекономити на газі. Як повідомляється у сюжеті ТСН.Тиждень, все пов’язано з новим розрахунком вартості блакитного палива, який цього тижня презентував уряд, де також заявив про зменшення ціни на чверть порівняно з січнем минулого року. При цьому парадокс – вартість газу менша, а платити доводиться більше.

Причин зниження цін досить. Зокрема, загроза злету ціни через припинення транзиту минувала, а за рахунок велетенських запасів блакитного палива в українських і європейських газосховищах і теплої зими на ринку утворився надлишок. Коштує він зараз навіть дешевше, ніж липні, тому у високих кабінетах вирішили - українці мають отримати з цього свою вигоду.

Принципова відмінність нової формули в тому, що вартість газу тепер "плаватиме" залежно від ринку.

Нова ціна на газ, презентована урядом, складається з чистої вартості газу, ПДВ, націнки від постачальника, витрати на транспортування і доставку.

Якщо в грудні ви злякались зупинки транзиту і купили собі газову страховку, а тепер переживаєте, що прогадали, не хвилюйтесь – "Нафтогаз" вам все пробачить. "Уряд пішов за ще більш щедрим шляхом до споживачів і сказав: ми страховку прибираємо і вона нічого не буде вартувати. Так само "Нафтогаз" піде назустріч тим людям, які купили газ про запас. Гроші повернуть наприкінці опалювального сезону, або будуть повернуті, або зараховані в майбутніх періодах", - зазначив голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв.

Проте за газ тепер прийде не одна, а цілих дві квитанції. Перша, власне, за спожитий газ, який йде трубою, а друга платіжка буде за саму трубу. При цьому буде неважливо: мешкаєте ви в приватному секторі чи у багатоповерхівці, використовували газ чи прикрутили вентиль. Справа в тому, що із січня усі споживачі газу мусять платити абонплату за доставку облгазам. Математика проста: обсяг газу за останній рік поділений на 12 місяців і помножений на спеціальний тариф. Саме це і стане вартістю доставки.

Виглядає це так: в сумі за газ подекуди доведеться платити більше, ніж за попереднім великим тарифом, адже доставка від регіону до регіону геть різна і залежить від кількості абонентів на кілометр труби. У столиці велика щільність, тому обслуговування буде дешевше. На Львівщині ситуація буде прямо протилежною. Наприклад, киянин за кубометр газу і його доставку в сумі заплатить трохи більше шести гривень, а у Львові вийде майже 8 гривень. Ціна і газу і його тепер вже доставки - це 80% тарифу. І ось тут захована ще одна хитрість, каже енергоекспертка житлово-комунальних програм Громадянської мережі "Опора" Тетяна Бойко. "Тільки минулого року уряд ухвалив постанову, що в разі зміни паливної складової підприємства можуть переглядати паливний тариф", - повідомила вона.  

Ключове слово - “можуть”, а не зобов’язані. Все віддали на відкуп місцевій владі. Платіжки за тепло справді зменшилися, але не скрізь. Наприклад, мешканці Миколаєва та Чернівців платять як і раніше. Що з їхніми платіжками - болюче питання і одна з передвиборчих обіцянок президента Володимира Зеленського.

Цієї зими зможуть зекономити ті, хто вклався в енергоефективність своїх осель. Газ - це дорогий енергоресурс. Сьогодні ціна на нього падає - є чому тішитись. Але він ніколи вже не здешевшає настільки, щоб це не било по кишені. Єдиний вихід - менше його витрачати.

Відео Хитра математика: чому з новою газовою формулою українцям доведеться платити більше

Цього тижня уряд змінив принцип формування ціни на газ. Тепер вартість залежить від коливання ринку. Ціна зменшилася на чверть, порівняно з січнем минулого року. Та парадокс у тому, що хоч вартість газу і зменшилась, платити менше навряд чи вдасться. А в деяких регіонах доведеться діставати з гаманців навіть більше. Більше читайте тут

Хитра математика: чому з новою газовою формулою українцям доведеться платити більше

Залиште свій коментар

Вибір редакції