Міненерго створило "чорний список" для порушників на ринку електроенергії

Міненерго створило "чорний список" для порушників на ринку електроенергії

Фото: pixabay.com

За словами першого заступник міністра енергетики, це рішення тимчасове, до 1 вересня, але воно допоможе найближчим часом стабілізувати ситуацію на ринку.

За порушення умов двосторонніх договорів купівлі-продажу електроенергії недобросовісних покупців тимчасово не допускатимуть до наступних електронних аукціонів на Українській енергетичній біржі (УЕБ). Таке рішення 13 липня ухвалив аукціонний комітет з продажу електроенергії за двосторонніми договорами, який провів перший заступник Міністра енергетики Юрій Власенко.

Участь у засіданні взяли представники НКРЕКП, Мінекономіки, Антимонопольного комітету, ДП "Гарантований покупець", Української енергетичної біржі, державних генеруючих компаній, повідомляє Урядовий портал.

"Сьогодні ми ухвалили рішення, що обмежить махінації і спонукає учасників ринку не вдаватися до маніпуляцій, а діяти за чесними правилами. Це рішення тимчасове, до 1 вересня, але воно допоможе найближчим часом стабілізувати ситуацію на ринку електроенергії», - зазначив Юрій Власенко.

Так, аукціонний комітет проголосував за внесення змін до Регламенту організації та проведення електронного аукціону з продажу електричної енергії на Товарній біржі "Українська енергетична біржа". Зміни базуються на пропозиціях УЕБ, з урахуванням зауважень з боку НКРЕКП та учасників ринку.

Згідно зі змінами, продавець електроенергії має право ініціювати внесення до "чорного списку" покупця, який порушив взяті на себе зобов’язання за двостороннім договором купівлі-продажу електроенергії. Для цього продавець має подати обґрунтовану заяву до організатора аукціонів – Української енергетичної біржі.

Виключний список критеріїв для подання такої заяви: 

  • нереєстрація покупцем в системі управління ринками куплених обсягів електроенергії
  • відсутність своєчасної оплати з боку покупця (підтверджується випискою з банку)
  • розірвання договору покупцем в односторонньому порядку

Як результат – недобросовісного покупця не допускатимуть до наступних аукціонів з продажу електроенергії впродовж 6 місяців.

Водночас, якщо покупець виконав зобов’язання за договором, то його можуть знову допустити до участі в торгах. Це також відбувається за письмовою заявою продавця та доданих до неї документів, що підтверджують факт врегулювання обставин.

"До 1 вересня Міненерго спільно з НКРЕКП та учасниками ринку має напрацювати зміни для системного рішення, що буде закріплено відповідною постановою Кабміну. Це рішення має встановити постійні правила, які запобігатимуть проявам неринкової поведінки учасників ринку електроенергії", - йдеться в повідомленні.

Нагадаємо:

  • Ціна електроенергії на ринку "на добу наперед" на 4 липня знизилася до історичного мінімуму в 2021 році в 426,06 грн/МВт-год, що на 35,9% нижче за ціну, що склалася на 3 липня і майже в 3,5 раза нижче ціни на 1 липня.
  • На 5 липня ціна підвищилася на 18,6% - до 505,68 грн/МВт-год.

Повʼязані теми:

Наступна публікація