Мінфін пояснив, навіщо зайві кошти

Міністерство фінансів України називає “невіглаством” коментарі політиків стосовно надмірних залишків коштів на Єдиному казначейському рахунку.


Про це йдеться в коментарі Мінфіну “Войовниче невігластво опозиції”, на який посилається УНІАН. 

Як зазначає міністерство, останнім часом у ЗМІ з’являються коментарі політиків стосовно надмірних залишків коштів на Єдиному казначейському рахунку - нібито значні кошти на ЄКР протизаконні. Висловлюють також побоювання щодо зловживання ними у період передвиборчої кампанії. 

“Такі оцінки діяльності уряду у сфері регулювання обігу державних коштів свідчать про некомпетентність або недобросовісність авторів критичних зауважень про функціонування всієї системи державних фінансів”, - зауважує прес-служба Міністерства фінансів.

У коментарі Мінфін “для необізнаних повідомляє, а недобросовісних попереджає про реальний стан справ”. Зокрема, за його інформацією, “всі кошти, які знаходяться на казначейському рахунку, мають цільове призначення, визначене відповідними витратними статтями бюджету. Ці кошти вже призначені, і ні копійки поза бюджетними призначеннями нікуди піти не може".

При цьому, йдеться в коментарі, чинне законодавство не визначає граничний розмір залишку коштів на ЄКР, а отже, незалежно від того, який обсяг коштів знаходиться на Єдиному казначейському рахунку, він є законним і не порушує ні Бюджетний кодекс, ні будь-яке інше законодавство.

Мінфін зауважує, що податки та інші надходження до державного та місцевого бюджетів акумулюються на рахунках ЄКР нерівномірно протягом місяця і впродовж року. Водночас, фінансування захищених статей видатків - це оплата праці, стипендії, трансферти Пенсійному фонду на виплату пенсій, дотації, субвенції соціального характеру, інші соціальні виплати населенню - здійснюють у перший робочий день місяця, незалежно від своєчасності наповнення ресурсної частини. Обсяг таких видатків становить близько 80% видатків загального фонду державного бюджету. У разі, якщо на початок місяця планових надходжень не вистачає для здійснення соціальних виплат, для виконання видаткової частини бюджету залучають вільні залишки коштів ЄКР.

За рахунок вільних залишків коштів на Єдиному казначейському рахунку Державне казначейство України обов`язково покриває тимчасові касові розриви Пенсійного фонду України, пов`язані з виплатою пенсій (в межах його фактичного дефіциту коштів на цю мету), а також обсяги тимчасових касових розривів місцевих бюджетів, пов`язаних із забезпеченням видатків на:
- оплату праці працівників бюджетних установ;
- нарахування на заробітну плату;
- придбання продуктів харчування і медикаментів;
- оплату комунальних послуг та енергоносіїв.

Cезонність у наповненні ресурсної частини бюджету викликана об’єктивними факторами функціонування економіки та податкової системи. Тому залучення коштів ЄКР дозволяє забезпечувати фінансування видатків державного бюджету в повному обсязі, незалежно від своєчасності надходження відповідного ресурсу.

Наприклад, залишки коштів за загальним фондом державного бюджету на 01.01.2007 склали 10,6 млрд. грн. Їх тимчасове використання дало можливість покрити касові розриви у І кварталі поточного року, коли було багато святкових і вихідних днів, йдеться в повідомленні Мінфіну.

За його інформацією, тенденція до збільшення залишків коштів на ЄКР пов’язана також зі щорічним зростанням середньомісячних видатків загального фонду державного бюджету. Так, якщо 2006 року середньомісячні видатки загального фонду державного бюджету складали 9,1 млрд. грн., то 2007 року це вже 11,9 млрд. грн.; на 2008 рік також планується їх подальше збільшення.

Щодо можливості використання бюджетних коштів не за призначенням у передвиборчий період, Мінфін ще раз нагадав “особливо затятим у невігластві опонентам уряду: всі видатки бюджету здійснюються в рамках виконання Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", відповідно до бюджетного розпису, вони рівномірно розподілені протягом року та абсолютно відкриті для контролю як з боку контролюючих органів, так і з боку громадськості”.

Раніше, 3 липня 2007 року, голова Ради Національного банку України Петро Порошенко висловив занепокоєння Ради НБУ тим, що істотні залишки коштів на Єдиному казначейському рахунку (ЄКР) уряду можуть стати чинником макроекономічних ризиків, які можуть погіршити інфляційні процеси. 

За його словами, на 1 липня залишки на ЄКР становили 22 млрд. грн., включаючи кошти, залучені урядом в червні. Як сказав Петро Порошенко, "фактично ми демонструємо певну невідповідність законам і Бюджетному кодексу, в якому передбачено, що залишки на Казначейському рахунку не повинні перевищувати 2% витратної частини загального фонду держбюджету. Вони мають бути меншими ніж 1 млрд. грн.".

Голова Ради НБУ наголосив, що існує ризик викиду цих грошей під час передвиборної кампанії, і це може стати причиною повторення ситуації кінця 2004 року з відповідною оцінкою інфляційних чинників.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: