Мораторій України на експорт лісу: ЄС трактує рішення арбітражу на свою користь

Дата публікації
Перегляди
3986
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Мораторій України на експорт лісу: ЄС трактує рішення арбітражу на свою користь

Фото: УНІАН

Єврокомісія заявляє, що рішення арбітражу щодо мораторію на експорт лісу з України передбачає його негайне скасування.

Європейська Комісія заявляє, що згідно з рішенням комісії з врегулювання суперечок (арбітражу) заборона на експорт необробленої деревини з України несумісна з Угодою про асоціацію між Україною та ЄС і має бути скасована якомога швидше.

Про це йдеться в повідомленні Єврокомісії, оприлюдненому на порталі ЄК у суботу, 12 грудня.

"Остаточне рішення комісії з врегулювання спорів, створеної відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, встановило, що мораторій з боку України на експорт всієї необробленої деревини несумісний з Угодою про асоціацію. Отже, очікується, що Україна скасує заборону на експорт якомога швидше" , - сказано в ньому.

У повідомленні наголошується, що ЄС і Україна неодноразово підкреслювали свою спільну відданість сталому розвитку, який передбачає боротьбу з експлуатацією природних ресурсів включно з лісами, а також захист довкілля. Також підкреслюється, що ЄС підтримує в Україні різноманітні проєкти, спрямовані на підтримку охорони довкілля, а також на підтримку державного управління та сталого лісокористування.

"Однак рішення комісії підтвердило, що запроваджений Україною у 2015 році мораторій на експорт необробленої деревини не служить жодній із цих цілей. Відповідно, це порушує Угоду про асоціацію між ЄС і Україною, яка прямо забороняє мораторій на експорт", - йдеться у повідомленні Єврокомісії.

Втім, у своїй заяві ЄК зазначає, що рішення арбітражу визнає, що "мораторій на експорт, обмежений десятьма конкретними породами деревини, запроваджений у 2005 році, може бути частково виправданий винятками щодо захисту рослин".

Позиція України

Нагадаємо, 12 грудня заступник міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства, торговельний представник Тарас Качка заявив, що арбітраж зі спору між Україною та ЄС про заборону експорту необробленої деревини (лісу-кругляка) визнав, що Україна має право обмежувати експорт лісу за певних обставин. Утім, він зазначив, що разом з тим арбітри визнали, що заборона 2015 року має бути відкоректована з урахуванням повного права України регулювати цю сферу діяльності відповідно до статей 290 і 293 Угоди про асоціацію. Заходи щодо коригування повинні бути здійснені в співпраці з ЄС.

"Заходи з коригування мають бути здійснені у співпраці з ЄС. Що є зрозумілим, оскільки хижацький попит з боку компаній ЄС є рушієм незбалансованого експорту лісу", - пояснив Качка.

Така позиція України розходиться з позицією Єврокомісії, де, як було згадано вище, вважають, що відповідно до рішення арбітражу мораторій на експорт лісу має бути скасований Україною якомога швидше.

Мораторій на експорт "лісу-кругляку"

Як повідомлялося, Верховна Рада 9 квітня 2015 року ухвалила закон, яким на десять років заборонила експорт лісоматеріалів і пиломатеріалів у необробленому вигляді (лісу-кругляку), при цьому заборону на експорт лісоматеріалів деревних порід (окрім сосни) було запроваджено від 1 листопада 2015 року, а деревних порід - від 1 січня 2017-го.

У Мінекономіки зазначили, що на країни ЄС припадало 70% українського експорту деревини.

Європейський Союз 15 січня 2019 року подав запит на проведення консультацій із Україною про тимчасову заборону експорту необробленої деревини. Консультації були проведені 7 лютого 2019 року, проте сторони не дійшли взаємоузгодженого рішення. 20 червня 2019 року ЄС ініціював процедуру вирішення спору шляхом арбітражного розгляду і направив запит про створення Арбітражної групи. Сторони досягли згоди про створення Арбітражної групи у вищезгаданому складі 28 січня 2020 року. Далі, 17 лютого ЄС подав Арбітражній групі своє перше письмове подання, а 11 березня 2020 року своє письмове подання у відповідь подала Україна.

22-23 вересня цього року відбулися слухання Арбітражної групи у спорі між Україною та ЄС про заборону експорту необробленої деревини (лісу-кругляку). Це перший в історії спір у рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Раніше стало відомо, що з України до країн ЄС імпортується більше незаконної деревини, ніж із будь-якої іншої країни світу і більше ніж із країн Латинської Америки, Африки та Південно-Східної Азії, разом узятих. За даними експертів, майже 60% вирубок порушують встановлені українським законодавством обмеження, найчастіше, під надуманим приводом санітарних рубань.

Правоохоронці викрили незаконний продаж деревини, хоча самих вирубок у лісі не знайшли

Правоохоронці викрили незаконний продаж деревини, хоча самих вирубок у лісі не знайшли

 

Наступна публікація