Москва пригрозила Януковичу банкрутством "Нафтогазу"

Позовом компанії Centragas до України Москва попередила Януковича про погані наслідки ймовірної зміни контрактів між "Газпромом" і "Нафтогазом", якому тепер загрожує банкрутство.

Віктор Янукович
Прес-служба Партії регіонів
Москва пригрозила Віктору Януковичу карою за зміну газових контрактів
В разі перегляду газових контрактів між Україною та Росією, про який заявляв кандидат у президенти Віктор Янукович, НАК "Нафтогаз України" загрожує банкрутство.

Такої думки дотримуються експерти. На їхнє переконання, Москва вже попередила Україну про те, що будь-який перегляд газових контрактів стане причиною банкрутства української паливної компанії. В той же час, у Росії таку інформацію заперечили.

Утім, за даними експертів і джерел у паливних компаніях, "Газпром" вже попередив українців про ймовірні наслідки перегляду контрактів. Цим попередженням стала вимога співзасновника газового трейдера "РосУкрЕнерго", австрійської Centragas, про повернення 11 мільярдів кубометрів газу з українських сховищ. У разі відмови Україні загрожує судовий позов щодо газу, який був забраний рік тому, на суму 3,5 мільярда доларів і, як наслідок, банкрутство "Нафтогазу".

У "Газпромі" запевнили, що до ситуації, яка склалася, вони відношення не мають, але експерти цьому не повірили.

Нагадаємо, наприкінці минулого тижня австрійська Centragas повідомила про початок розгляду в арбітражному суді позову, поданого 26 листопада, щодо експропрійованих урядом України в 2009 році 11 млрд кубометрів газу "РосУкрЕнерго". Формально у Centragas (володіє 50% акцій РУЕ, інші 50% належать "Газпрому") є на те підстави.

У січні 2009 року, нагадаємо, прем'єри України і Росії Юлія Тимошенко і Володимир Путін звинуватили в розпалюванні газової війни підконтрольного Дмитру Фірташу трейдера РУЕ. В результаті посередника зі схеми постачань російського газу до України виключили, а борги РУЕ, що залишилися, перед "Газпромом" Тимошенко пообіцяла врегулювати сама.  Зокрема, уряд України спеціальною директивою зобов'язав главу "Нафтогазу" Олега Дубину викупити у "Газпрому" борг РУЕ перед російською монополією на суму не менше 1,6 млрд дол, або в обсязі 10,345 млрд кубометрів газу.

Вигода російської сторони від цієї операції була прямою. Директива передбачала, що саме цей газ "буде зарахований як аванс за послуги в 2009 році за контрактом про обсяги і умови транзиту газу через територію України в період з 2009 по 2019 рік".

Пізніше "Газпром" дійсно підписав договір з "Нафтогазом" про авансові платежі за транзит в 2009 році і I квартал 2010 року на суму 1,7 млрд дол. Був підписаний і документ про переуступку боргу РУЕ "Газпрому" на адресу "Нафтогазу" на ті самі 1,7 млрд дол.

При цьому російська сторона внесла до документу положення про те, що при виникненні проблем, що вимагають його розірвання, договір зворотної сили не має. Тим самим "Газпром" застрахував себе від можливого юридичного переслідування з боку постраждалого в тій ситуації Фірташа. Україна ж отримала скандальний газ.

Втім, як тільки Віктор Янукович заявив про бажання переглянути газові контракти з Росією, джерело, близьке до "Газпрому", повідомило, що РФ готова подавати з цього приводу судові позови.

Джерело, знайоме з ходом переговорів, не приховувало, що до понеділка ніяких юридичних дій з боку Centragas робитися не буде, все залежатиме від дій нового президента. "Якщо Росії запропонують переглянути договори, українському уряду буде пред'явлений рахунок на весь газ РУЕ за середньоєвропейською ціною", - пояснив співрозмовник. В п'ятницю на зустрічі з інвесторами менеджери "Газпрому" повідомили, що середня ціна на газ на 2010 рік становить 326 дол за тисячу кубометрів. Тобто, Centragas може зажадати 3,586 млрд дол.

У той же час, у судах Стокгольма вже розглядаються два позови РУЕ до "Нафтогазу" - про стягнення пені і штрафів за невчасну оплату за газ в 2006-2008 роках, а також відмову "Нафтогазу" в 2009 році підняти з належних йому ПСГ газ РУЕ на 2 млрд дол. За словами співрозмовника, сумарно ці вимоги разом з позовом Centragas потягнуть на 6 млрд дол.

Проте в Києві вже заговорили про загрозу енергетичній безпеці Європи. У минулу суботу заступник голови правління "Нафтогазу" Ігор Діденко заявив, що Centragas Holding AG намагається незаконно відібрати у НАК "Нафтогаз України" 11 млрд кубометрів газу.

Сам Янукович раніше заявляв і про перегляд газових контрактів, і про створення спільного з Росією та Європою консорціуму з використання української газотранспортної системи.

Читайте також:

"Нафтогаз" звинуватив Фірташа в загрозі енергетичній безпеці країни

Україна почала понаднормово споживати російський газ

В обмін на поступки Росія підвищить ціну на газ для України

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: