Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Мультимільярдер Бренсон хоче інвестувати в Україну та розповів про переговори з Путіним

У Києві Бренсон прочитав лекції для студентів та провів переговори з авторами бізнес-проектів.

Англійський мультимільярдер, один із найавантюрніших підприємців у світі, засновник корпорації Virgin Group та людина з карколомною біографією Річард Бренсон розглядає можливість інвестицій в українську альтернативну енергетику. І намагається налагодити хоч якісь контакти із Кремлем, щоб припинити війну.

Що йому вдається і на що Україна у цій співпраці може розраховувати, Річард Бренсон розповів в ексклюзивному інтерв'ю програмі ТСН.Тиждень.

Річард Бренсон, якого вигнали зі школи у 15 років, який став мільйонером у 23 завдяки "боротьбі з дияволом". Адже перший мільйон він заробив після виходу на екрани фільму "Екзорцист", музику до якого видала його музична компанія.

Через кількадесят років вів перемови з Саддамом Хусейном про звільнення заручників і домовився з ним.

Потім він разом з Нельсоном Манделою створив групу "старійшин", об'єднавши 12 відомих світових фігур для вирішення політичних і стратегічних завдань.

Бренсон мало не загинув, підіймаючись на повітряній кулі, і започаткував низку компаній - від мережі салонів весільних суконь до авіаліній та космічних кораблів.

Залучаючи кошти майбутніх космічних туристів на свою космічну програму, він розвиває технології, які допоможуть виводити на орбіту супутники в рази дешевше, ніж нині.

Торік він втратив корабель і пілота, але не збирається зупинятися. Бренсон ризикує.

У Києві Бренсон читає лекції і зустрічається з потенційними партнерами.

– Один з моїх знайомих банкірів колись сказав дуже страшну, дуже цинічну і водночас дуже розумну річ: "Інвестувати треба, поки плями крові на асфальті ще не засохли". Що Ви думаєте про це, в контексті України? Чи не час зараз вкладати гроші?

– Якщо ми говоримо про чистий бізнес, про бізнес, як він є, про бізнесменів, які не інвестують тоді, коли все добре… Тоді так, десь у місці на кшталт України для таких хоробрих бізнесменів – це якраз правильний час вкладати гроші. Але для таких інвестицій потрібні ґрунтовні підстави. Завдяки таким вкладенням Україна зможе впоратись зі своїми проблемами. Найгірше, натомість, що може статися — це якщо всі "заморозяться" і не робитимуть нічого.

– Для нас тут, в Україні, Ви схожі на людину, яка є "королем фандрайзінгу". Ви берете гроші ніби нізвідки і вкладаєте їх у доволі ризиковані проекти, які іноді стають шалено успішними. Принаймні, так це здається з цієї частини світу. Чи є для Вас Україна саме таким проектом? І якщо так, то що пропонуєте? До чого б залучились тут? Врешті-решт, що Ви тут робите?

– Я прочитав кілька лекцій, говорив зі студентами про свій досвід. А також я зустрічався з однією чи двома людьми, які вийшли на нас зі своїми бізнес-проектами по Україні. Я думаю, це можливо. Навіть якщо проекти не будуть аж надто прибутковими, думаю, важливо, щоб компанії на зразок Virgin усе-таки інвестували в Україну. Я не можу поки що озвучити конкретних деталей і секторів, у які ми можемо увійти, але ми придивляємось.

– Ви зовсім не дасте конкретики? Жодної на цьому етапі?

– Я б не став поки що говорити, бо може статися і так, що все це зійде нанівець. Але так, ми спостерігаємо, придивляємось до України. Ми б хотіли інвестувати в Україну. От що я б сказав… Чи піде Virgin у ці конкретні сектори, ми ще подивимось. Але у нас є неприбуткова організація, у якій ми намагаємось зменшити залежність світу від нафти та вугілля. І я думаю, якщо Україна повністю позбудеться цієї залежності та спробує стати країною самодостатньою у сфері "чистої енергетики", тоді вам не доведеться шукати гроші, щоб висилати їх "за кордон" за оплату цієї сировини. Коли ви, так би мовити, "обладнаєте" свою країну сонцем і вітром, ви ж зможете використовувати це протягом сотень років.

Ви маєте встановити для себе чіткий план – десятирічний. Мовляв, ми маємо протягом десяти років стати самодостатніми у питаннях палива. І я думаю, що західні компанії, західні країни, якщо вам знадобиться допомога, мають у цьому допомогти.

– Ви вже говорили про це з українським керівництвом? З тими, хто зараз, як би це краще сформулювати, опікується управлінням цими землями?

– Під час цього вояжу я говорю про це публічно і намагаюся зацікавити цією ідеєю. Якщо ваш уряд захоче приєднатися до цього, ми з радістю будемо співпрацювати. Й інші люди бізнесу також. У мене є крихітний острів у Карибському басейні. І цей острів "енергетично нейтральний" для навколишнього світу…

– Тобто Ваш острівець Некер 100-відсотково енергетично незалежний?

– Так. Ну, майже. Ще не 100-відсотково, але скоро буде. В енергетиці й ви можете бути зеленими, чистими й економити державні гроші.

І що найважливіше для України – припинити пересилати гроші за кордон. Україна має силу-силенну проблем і в президента України зараз робота, тяжчої за яку в світі немає. Але він має записати собі в щоденнику в переліку основних завдань: "Зустріч із ключовими людьми в Україні". І на цій зустрічі він має сказати: "Ми маємо стати енергетично нейтральними, незалежними". Тобто жодна копійка не повинна витікати з України за імпорт енергоносіїв. Це має бути втілено за 10 років і ось таким чином ми маємо цього досягти. І ось у цьому, я гадаю, ваш президент знайде багато підтримки по всьому світові.

– Якби я попросив Вас намалювати кілька кроків для реалізації стратегії "швидких перемог" для України. Враховуючи також і агресію, яку ми витримуємо з одного боку кордону…

– Я вже згадав енергетику. Саме у цьому пункті – неймовірна велика частка всіх проблем. Усі надлишкові гроші я б (я про себе особисто кажу) на місці української влади вкладав би у цей проект. Я не знаю про інші інфраструктурні проекти, які потрібні Україні, але підозрюю, що їх багато. І окрім цього, як не сумно це промовляти, але і армію свою Україна повинна розвивати.

У нас є прекрасна група "старійшин". Старших, "старійшин", яку ми заснували п'ять років тому. Сам Нельсон Мандела зібрав їх тоді. Там Кофі Анан, колишній голова ООН, президент Картер… Цього тижня шестеро зі "старійшин" полетіли до Москви і провели якийсь час з президентом Путіним. Ідея візиту – подивитись, чи є якісь шляхи розв'язання світових конфліктів, у яких вони, наші старійшини, могли би допомогти. Ось конкретно ця зустріч була спрямована на те, щоб послухати, спробувати побудувати стосунки. Чи зможе це якось вплинути на ситуацію, побачимо.

– А в чому їхні месиджі? Які месиджі вони намагаються вкласти в голову Путіну? В чому порядок денний цієї зустрічі?

– Є багато конфліктів, у яких задіяна Росія. Є Сирія, є Іранські ядерні перемови, де старійшинам дуже важливо досягти успіху й повернути Іран у світову спільноту. І є, звичайно, і Україна. Я не можу обіцяти, що станеться щось позитивне. Тут вся річ  – у побудові стосунків. Якщо якісь стосунки вдасться побудувати, а криза у Східній Україні почнеться знову, можливо, вони зможуть підняти телефонну слухавку, подзвонити комусь у Москву. Можливо, вони зможуть щось зробити – я не знаю. Принаймні, в них буде якийсь контакт, який допоможе бодай спробувати.

– У Вас є чудова звичка говорити слоганами, які надихають. Якби Ви могли написати на лобі, на мізках у наших можновладців, що їм треба робити, щоб ефективно управляти країною. Які "нові заповіді" від засновника Virgin?

– Якщо ти керуєш компанією...

– Країною.

– Країною. Це теж група людей. Ти маєш надихнути їх повірити у те, що ти робиш, у те, що ти говориш. Ти ж проводиш на роботі більшу частину життя, тож треба зробити так, щоб ці люди були щасливими. Це робимо ми. І ми намагаємось переконати в цьому інших.

Олексій Бобровников

Відео Мультимільярдер Річард Бренсон хоче інвестувати в українську альтернативну енергетику

Залиште свій коментар

Вибір редакції