Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
На Івано-Франківщині психічнохворих людей здавали у найми і платили їм копійки за чорну роботу

Прокуратура жодних порушень закону в діяльності лікарні не знайшла.  

На Івано-Франківщині психічнохворих людей здавали у найми.

Про це телеканалу ZIK повідомили мешканці села Підмихайлівці.

Брати хворих з психіатричної лікарні для домашніх робіт було в селі звичною справою - за копійки хлопці робили важку домашню роботу. Працювали на чужих домогосподарствах, допоки не приїхала перевірка з Києва - комісія з прав людини.

Журналісти телеканалу також вирішили перевірити інформацію і звернулися до працівника психлікарні з проханням дати пару чоловіків, щоб скопали город.

"Заборонено!, - заявив працівник лікарні. - Тиждень тому дописалися. Було файно, і платили хлопцям, і все. Та там по пару рублів платили, нам то було простіше. Погодував його і він був задоволений. Він мав 20 гривень на день і з охотою рвався. А тепер вони аж кричать - хочуть йти на роботу, а ніяк!".

Однак, головний лікар Івано-Франківської обласної психіатричної лікарні Михайло Клочаний інформацію про використання хворих для чорних робіт заперечував.

ВідеоНа Івано-Франківщині психічнохворі люди робили важку домашню роботу

"Хворі для сільськогосподарських робіт на території села не використовуються, в чому ви переконалися, прийшовши до мене з цим питанням", - заявив лікар.

І лише після уточнення журналістів про те, що місцеві мешканці підтверджують факти використання хворих як робочої сили, головлікар зазначив: "А корови пасти, город копати? – Це зараз в зв'язку з останньою тенденцією, що це так ніби порушує права пацієнтів, але пацієнт має право, як і кожна особа, обирати, чи може він комусь допомогти. Тут немає закону, який би це заборонив, немає закону, який би це дозволив. От така пікантна ситуація", - сказав Клочаний.

Трудотерапію і справді використовують у лікуванні хворих з розладами психіки, але у таких випадках пацієнтів на місце праці мають супроводжувати. Та й робити хворі також можуть далеко не все.

"Трудотерапія – це коли щось там малювати, майструвати, щось такого ґатунку. Якщо людина йде сапати город, чи щось будувати, чи грузити вагони – це все-таки є використанням уразливого стану людини і зловживанням своїм службовим становищем", - повідомив правозахисник Роман Куровець.

Прояснити те, що відбувається у Підмихайлівці, мали б в управлінні охорони здоров'я Івано-Франківської області. Але там ще не визначилися, знають вони про ситуацію у місцевій психлікарні чи ні. Спершу кажуть, що це все чутки.

"Ви бачили хоч один документ, де хворі залучались до такої роботи? Я не бачив. Це все зі слів людей, які тлумачать своє бачення", - заявив директор департаменту охорони здоров'я Івано-Франківської ОДА Роман Мельник.

"Вже десятками років та лікарня і люди ходили по селу десь працювали. Хочете почути мою думку? Я за! На мою думку, було б добре, щоб хворі залучалися до таких робіт, аби вони не відчували себе десь закритими в тих клітках, щоб могли адаптуватися", - додає Мельник.

Івано-Франківська прокуратура перевіряла психлікарню у Підмихайлівцях, але жодних порушень закону у її роботі не побачила.

"Керівництво вказаного медичного закладу залучало до фізичної праці осіб тільки з легким психічним розладом, тобто, тих, які можуть керувати своїми діями і не завдати шкоди іншим оточуючим, в тому числі і собі. Це відбувалось за добровільної згоди особи", - заявив прокурор відділу Івано-Франківської обласної прокуратури Денис Свірідов.

Натомість юристи переконують, що використання праці психічнохворих порушує не тільки моральні, а й правові норми.

"Уразливий стан – це чітко є зазначено, що це є використанням психічного стану людини, тобто це людина, яка повністю не може контролювати свої дії, приймати рішення. Згідно з законом – це недієздатність. Тут можна говорити про статтю 149 Карного кодексу України – торгівля людьми. Тут можна інкримінувати другу частину – торгівля людьми зі зловживанням службовим становищем і з використанням уразливого стану людини", - зазначив правозахисник Роман Куровець.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що здорових українців закривають у психлікарнях заради їхніх квартир.

Залиште свій коментар

=

Вибір редакції