На український ринок зрідженого газу зайшли фірми, які ведуть до Медведчука та "Roshen" - ЗМІ

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Діяльність традиційних 16 імпортерів зрідженого газу заблокована СБУ.

На початку року на Українську енергетичну біржу виставили зріджений газ на продаж 4 фірми, які раніше не були помічені в імпортуванні великих обсягів цього виду топлива. Вони прийшли на зміну 16 компаній-імпортерів, щодо яких Служба безпеки України проводить розслідування.

Про це йдеться у розслідуванні програми "Схеми".

За даними журналістів, ці нові фірми - "Глуско Україна", "Креатив Трейдинг", Wexler Global LP (Британія) та Gikka Limited (Британські Віргінські острови). Усі вони пропонують українським споживачам скраплений газ виробництва російської державної компанії "Роснефть".

ТОВ "Глуско Україна" через швейцарську Proton Energy Group пов'язують із Віктором Медведчуком – кумом президента Росії Володимира Путіна. Саме ця група компаній стала власником мережі заправок "Роснефть" в Україні.

ТОВ "Креатив Трейдинг" у січні-лютому ввезла в Україну понад 5 тисяч тонн зрідженого газу. Ще влітку інтерв'ю на правах власника цієї компанії давав Олексій Костяк. Зараз він працює департаменті скрапленого газу "Глуско Україна".

Ще дві іноземні фірми, Wexler Global LP та Gikka Limited, також між собою пов'язані. На торгах вони залишили однаковий контактний телефон. "Схеми" з'ясували, що це номер людини на ім'я Андрій Тарнавський.

При цьому виявилося, що Андрій Тарнавський та Олексій Костяк разом працювали у іншій фірмі ТОВ "Трансконтиненталь" – компанії, яка спеціалізується на транспортуванні газу.

"Таким чином коло замикається – фактично усі чотири фірми між собою так чи інакше пов'язані. І через "Глуско Україна", за даними журналістських розслідувань, ведуть до Віктора Медведчука. Щоправда, сам він публічно спростовує свою причетність до групи компаній "Глуско", - йдеться у розслідуванні.

Також журналісти звертають увагу на той факт, що британська фірма Wexler Global LP, що також успішно вийшла на ринок скрапленого газу, має у засновниках дві фірми – Viala Trade Limited (Беліз) та Gateno Ventures Inc (Панама). Ці ж компанії є засновниками британської фірми Foreway Sales LLP, через яку, за даними з митниці, корпорація "Rosнen" у 2015 році продавала свою продукцію до Туркменистану.

"Схеми" звернулися до всіх згаданих осіб та компаній за коментарями. У прес-службі громадського руху "Український вибір", лідером якого є Віктор Медведчук, повідомили, що раніше вже заявили, що ні Медведчук, ні його структури ніякого стосунку до компанії "Глуско Україна" не мають.

Решта осіб не відгукнулися на прохання висловити свою позицію.

Що сталося із традиційними імпортерами

"Схеми" повідомляють, що наприкінці 2016 року в імпортерів скрапленого газу почалися проблеми. Енергетична митниця Державної фіскальної служби зупинила оформлення декількох партій пального, щоб перевірити на предмет наявності вибухонебезпечних речовин. Підставою для цього став лист Служби безпеки України.

Причиною зупинки стало кримінальне провадження від 16 листопада 2016 року за статтею 285-5 ("фінансування тероризму"), яке СБУ відкрила щодо компаній "Нафтопродукт Трейдинг" та "НП-Трейдинг" і стосувалося поставки дизельного пального, а не скрапленого газу. Згодом СБУ зняла свої претензії до цих фірм, але продовжила переслідування імпортерів зрідженого газу за нібито ввезення отруйних речовин.

У підсумку СБУ зобов'язала Енергетичну митницю затримувати вантажі, що надходять на адресу 16 компаній. Цистерни зі скрапленим газом стоять в очікуванні слідчих СБУ для відбору проб або результатів аналізів протягом уже двох, а в деяких імпортерів і трьох місяців.

На початку лютого "Укрзалізниця" заборонила регіональним підрозділам експлуатацію 161 вагону-цистерни зі зрідженим газом, щодо яких СБУ проводить розслідування. Підставою також став лист СБУ.

Головне управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ вважає, що буксові вузли цих вагонів пошкоджені, що загрожує безпеці руху поїздів і може призвести до їх пошкодження й виникнення транспортних аварій. Перші перевірки вагонів не виявили несправностей, однак Енергетична митниця все одно відмовляється проводити оформлення газу, очікуючи на подальші розпорядження від СБУ.

6 лютого Міністерство економічного розвитку і торгівлі на вимогу СБУ видало наказ, згідно з яким, проти 16 компаній – імпортерів нафтопродуктів були введені спеціальні санкції – заборона зовнішньоекономічної діяльності. Причина санкцій та ж сама: кримінальне провадження за статтею 283-5 ("фінансування тероризму"). На компанії, проти яких введені санкції, припадає 40% імпорту скрапленого газу в 2016 році.

Учасники ринку заявляють, що СБУ є інструментом у руках політичних груп для переділу ринку і виведення нового гравця.

Залиште свій коментар

Вибір редакції