Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
На Закарпатті розкрадають десятки кілометрів стратегічного кабелю з дозволу "Укртелекому"

Влада заявляє, що до неї за дозволами ніхто не звертався.

На Закарпатті невідомі полюють на мідь. Ідеться про надсекретну систему зв’язку кабелю стратегічного призначення. Нахабніше таємничі копачі поводяться там, де людей немає. Вони буквально зносять ліс на своєму шляху. Там, де ще недавно росли дерева - тепер багатокілометрові шрами просік. Лісничий Сергій Мартін упіймав одного з бригади землекопів, ідеться у сюжеті ТСН.Тиждень.  

"Від самого початку казав, що ми узгодили, а лісничий був в курсі. Але я з подивом на нього дивлюсь. Чому з подивом? Я виконую обов’язки лісничого і я не в курсі був. Я здивувався і сказав, що вони знаходитися тут не можуть і ніякі роботи не можуть проводитися на території лісфонду", - сказав в.о. лісничого Полянського лісництва Свалявського району Сергій Мартін.

Чудовий, здебільшого буковий ліс просто роздерли на шмаття. Збитки ще підраховують, але в лісників ледь не інфаркт від такого варварства. "Вони нанесли шкоду нам. Вони нам пошкодили молоде насадження, молодий приріст. Пошкодили ґрунт. Там маса є таких пошкоджень, що вони нам завдали збитків", - додав майстер лісу Полянського лісництва Свалявського району Михайло Чепинець.

Згодом стало відомо, що невідомі викопують кабель стратегічного призначення, який проклали в 1955-1960 роках. Це був зв'язок Москва – Берлін – Пекін. В одному метрі кабелю є 400–450 грамів міді. "Шар сталевий, потім іде шар. Це у нас свинець і потім іде 50 пар мідного дроту. Це високоякісна мідь без домішок. Саме січення цього кабелю дає можливість передавати сигнал на великі відстані без втрат. Це кабель міжнародного значення. Дуже дорогий кабель навіть у наші часи", - вважає командир відділення зв’язку за радянських часів Сергій Новіцький. 

Він колись обслуговував такі системи. Це справді системи, а не просто якийсь дріт. По-перше, поряд лежать два таких товстелезних кабелі з дорогоцінним кольоровим металом. По-друге, йдеться про складні підземні комунікації, в основі яких вакуум. Він оберігає кабель від зовнішнього впливу і робить неможливим будь-яку спробу несанкціонованого під'єднання. Зміна тиску – це негайна тривога. "У нашій компетенції кабелі, які відносяться до системи спеціального урядового зв’язку. Сьогодні немає в принципі Держспецзв'язку діяльності щодо кабелів, розташованих в Закарпатській області – кабелю спецурядового зв’язку. Я порекомендував би вам звернутись з цим питанням до СБУ", - повідомив представник Адміністрації Держслужби спецзв'язку та захисту інформації України Сергій Прокопець.

Можливо, це колишнє майно КДБ. Тоді в Службі безпеки про нього точно знали б, але в СБУ розвернули. Пояснивши, що архіви спецзв'язку мали б лишитись у Спецзв'язку. Встановити, кому належить стратегічна мережа зв’язку, не вдалось. 

Своєю чергою, в "Укртелекомі" зазначили, що цей дріт належить їм. "Кабель було встановлено в середині минулого сторіччя, приблизно у 1955-1957 роки. Із 2004 року він вже не експлуатується, тобто виведений з експлуатації і фактично це мідь, яка лежить в землі. Його було замінено сучасними волоконо-оптичними лініями зв’язку, які дозволяють надавати значно більший обсяг інформації при цьому займають значно менше місця", - сказав речник ПАТ "Укртелеком" Михайло Шуранов.

У компанії показали титульну сторінку паспорта кабелю та інвентарну картку. Усе побачене в регіоні є мародерством: переорані вночі городи, розлючені люди, знищені без дозволу букові ліси, перебиті комунікації.

Сам "Укртелеком" нічого такого не робить. Демонтаж, як це звучить офіційно, доручили приватній фірмі. "Через електронні торги ми залучили одну з семи компаній, які брали участь у торгах. Вони виграли і почали для нас виконувати ці роботи. Звичайно, отримавши всі необхідні погодження і з місцевими радами, і з керівництвом по шляхам, і з екологічним керівництвом документи в них фізично були", - констатував Шуранов. 

Запам’ятайте - "фізично були". Солідна фірма "КЛУБ Т-2", яка виграла тендер і демонтує для солідної компанії "Укртелеком" дорогезний кабель зареєстрована в готелі. Основний вид діяльності цієї фірми – роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах продуктами харчування, а також напоями та тютюновими виробами. Заступник директора "КЛУБ Т-2" Ігор Галайчук за сумісництвом працює депутатом Київміськради та першим заступником голови постійної комісії з питань транспорту, зв’язку та реклами.

За законом окрім проекту та його соціально-економічного обґрунтування, демонтажники мали би звернутися ще й до департаменту екології Закарпатської ОДА. "За цим питанням до Департаменту не зверталися ні юридичні, ні фізичні особи. Нас повинні були повідомити, що проводяться такі земельні роботи на таких ділянках і ми або б погодили, або відмовили, або зробили свої якісь зауваження", - заявив керівник Департаменту екології та природних ресурсів Закарпатської ОДА Сергій Рішко. 

"Є рішення суду. Я можу продемонструвати вам, в якому суддя, розглянувши всі документи, які ми надали йому стосовно проведення цих робіт. Суд сказав, що суд підтверджує законність проведення демонтажних робіт", - сказав Шуранов. 

Проте у рішенні суду немає права знищення кабелю. У документі йдеться про зняття арешту, накладеного на техніку, яка нищить чужі городи, виноградники та ліси. За словами речника ПАТ "Укртелеком", кабель викопують, продають на аукціоні - вартість може становити декілька мільйонів гривень. 

Загалом відомо, що в області проходить трохи більше 100 км кабелю. У метрі кабелю - близько 400 грамів міді та майже 1,5 кг свинцю. Таких кабелів лежить два. Кілограм свинцю – 50 гривень, міді – 150 грн за скромними підрахунками. Помноживши це все, отримуємо близько 20 млн гривень за сто кілометрів. 

Але ця сума геть не пояснює, як таке варварське знищення майна могла дозволити держава. Відновити такий кабель - просто захмарна сума. Просто закупити його без прокладання і впровадження в експлуатацію вартує понад 83 мільйони гривень. Значення резервних систем для країни в стані війни, та ще й із запровадженим воєнним станом важко переоцінити.  

"У нас у всіх мобільні телефони – це класно і зручно. Накрилася одна із веж, ну, підірвали її. Це значить, що в тому районі, так як це сотовий зв'язок, уже не буде телефонів. Значить, будуть аналоговий, провідний телефони - це альтернатива. Ми наразі країна, що воює. Ми не знаємо, що може статись, де що підірватись. У нас повинна бути якась альтернатива. Цифра – або є, або немає. Аналог може бути в поганій якості, в шумах, але він буде. Це диверсія, як на мене. Це диверсія проти країни", - вважає екс-командир відділення зв’язку Сергій Новіцький.

"Укртелеком" режим Януковича продав чи радше передав Ринату Ахметову. Наразі держава судиться за його повернення. Нині ж це приватна компанія, яка автоматично отримала доступ до секретної магістралі. Влада не має жодного прямого впливу на рішення власника.  

Не хочеться думати, що йдеться про відверту диверсію. Але навіть, коли йдеться про банальне розкрадання перед націоналізацією компанії, ситуація нагадує мародерство. Цікаво, а що там про мародерство каже закон про воєнний стан. 

Ірина Курило  

ВідеоНа Закарпатті мародери розкрадають мідний кабель стратегічного призначення

Селяни та лісники на Закарпатті скаржаться на невідомих копачів. Вони псують ліси, городи та виноградники у пошуках мідного кабелю. ТСН.Тиждень дослідив законність діяльності мисливців за міддю. 

На Закарпатті мародери розкрадають мідний кабель стратегічного призначення

Залиште свій коментар

Вибір редакції