Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Як і хто заробляв на схемі "Роттердам+". НАБУ показала схему незаконного збагачення

Як і хто заробляв на схемі "Роттердам+". НАБУ показала схему незаконного збагачення

Слідчі оголосили про підозру шести особам.

Національне антикорупційне бюро України 8 серпня оголосило про підозру ексголові НКРЕКУ Дмитру Вовку та ще п'яти особам, причетним до запровадження формули "Роттердам+". Слідчі інкримінують їм створення умов, у результаті яких споживачам електроенергії нанесено збитки на мільярди гривень.

Про це йдеться в повідомленні НАБУ.

Серед інших підозрюваних: чинний директор ДП "Оператор ринку" (який на момент запровадження "Роттердам+" був членом НКРЕКП); начальник відділу НКРЕКП; керівник управління НКРЕКП; заступник комерційного директора однієї з приватних компаній групи - ключового оператора ринку теплогенерації України; директор департаменту однієї з цих компаній. 

Детективи встановили, що у 2015 році двоє посадовців із приватних генерувальних компаній ТЕС, що контролюють 70% ринку, почали тиснути на керівництво НКРЕКП, аби збільшити свої активи та вирішити фінансові  свої проблеми. Посадовці вимагали від керівництва НКРЕКП включити до ціни, на вироблену ними електроенергію, неіснуючі видатки. Зокрема, витрати на доставку та перевалку енергетичного вугілля з Європи до України.

Своєю чергою, НКРЕКП у березні 2016 року погодилося взяти участь у махінаціях і використовувало неіснуючі видатки у формулі, за якою розрахувався тариф для продажу електрики ТЕС на оптовому ринку електроенергії. У результаті таких дій, тарифи на електроенергію для промисловості, бюджетних установ, об’єктів соціальної інфраструктури, підприємців, суттєво зросли. Споживачі, які були змушені платити високу ціну за спожиту електроенергію, також підвищили тарифи на свої послуги. Як наслідок в Україні суттєво дали в ціні продукти харчування та товари першої необхідності. А приватні-компанії-ініціатори запровадження "Роттердам+" отримали 14,3 млрд гривень прибутку.

У НАБУ зазначають, що загалом упродовж 2016-2017 років дії посадовці завдали державі збитків на 18,87 млрд грн. Досудове слідство у справі триває. Наразі детективи встановлюють усіх осіб, що причетні до скоєння злочину та вживає заходів для відшкодування завданої шкоди.

Схема "Роттердам+"
НАБУ
Схема завдання збитків споживачам електроенергії через запровадження "Роттердам+"

Нагадаємо, детективи НАБУ затримали директора держпідприємства "Оператор ринку", ексчлена Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Володимира Євдокімова. Його підозрюють у справі "Роттердам+" й інкримінують зловживання службовим становищем та одержання неправомірної вигоди.

Раніше, 19 липня детективи НАБУ провели обшуки у центральному офісі інвестиційної групи ICU у Києві. Обшук тоді проводився в рамках справи "Роттердам +" - відкритого в березні 2017 року кримінального провадження стосовно посадових осіб НКРЕКУ за фактом можливого порушення. 

Як повідомлялося, Солом'янський райсуд Києва на початку 2018 року надав НАБУ доступ до документів ICU Investment Management Ltd. з купівлі в інтересах будь-яких осіб євробондів ДТЕК в період від березня 2015 року до квітня 2016 року і їх продажу від квітня 2016 до кінця 2017 року.

"У ході досудового розслідування встановлено, що компаніями - ICU Investment Management Ltd., CIS Opportunities Fund SPC Ltd. та Global Opportunities Fund SPC Ltd., що входять до групи ICU, де раніше працював глава НКРЕКУ, в період з вересня 2015 року по травень 2016 року (період розробки Порядку формування прогнозної оптової роздрібної ціни (ОРЦ) електроенергії), на Ірландській фондовій біржі здійснювалася купівля цінних паперів, емітентом яких є DTEK Finance plc ", - зазначено в судових матеріалах.

За даними НАБУ, після прийняття НКРЕКУ Порядку формування прогнозної ОРЦ електроенергії (формули "Роттердам +") вартість куплених ICU євробондів ДТЕК зросла на 60%.

"Зазначені факти можуть свідчити про те, що завдяки прийнятому головою та членами НКРЕКУ постановою №289 вартість куплених ICU Investment Management Ltd., CIS Opportunities Fund SPC Ltd. та Global Opportunities Fund SPC Ltd. єврооблігацій DTEK Finance plc. Значно зросла, що дозволило невстановленим наслідком особам, в інтересах яких діяла НКРЕКУ, отримати надприбутки ", - констатується в підготовлених НАБУ матеріалах.

У ICU спростовують всі звинувачення і заявляють: всі операції були ринковими і здійснені в повній відповідності з законодавством. НАБУ своєю чергою підозрює членів НКРЕКУ в змові в інтересах генкомпаній при затвердженні формули "Роттердам +".

НКРЕКУ почало застосовувати новий порядок формування прогнозної ОРЦ на електроенергію від квітня 2016 року.

Довідка:

Заснована 2006 року фахівцями з ING інвестгруппа ICU - незалежна фінансова група, що надає брокерські послуги, послуги з управління активами і приватним акціонерним капіталом. Спеціалізується на ринках Центральної і Східної Європи. Під її управлінням перебувають активи в обсязі понад $ 500 млн.

Власником групи є її топменеджмент: керівним партнерам Макарові Пасенюку і Костянтину Стеценку належить відповідно 45,011005% і 44,992663% акцій, ще 9,996332% - ексміністра енергетики і вугільної промисловості Володимиру Демчишину. Колишній донедавна співвласник компанії Олександр Вальчишен 2019 року продав свій пакет 6,58474% керівним партнерам.

Раніше співвласником і головою ради директорів групи була Валерія Гонтарєва, яку за пропозицією п'ятого президента Петра Порошенка парламент в червні 2014 року затвердив на посаді голови Національного банку України. Крім цього, деякий час в ICU працював Дмитро Вовк, згодом очолив НКРЕКУ.

В Україні інвестгрупі ICU належить банківська група "Авангард", в яку, крім однойменного банку, входять також ТОВ "Інвестиційний капітал Україна", компанія з управління активами (КУА) "Інвестиційний капітал Україна", КУА - Адміністратор пенсійних фондів "АПінвест". В її складі також відкритий пенсійний фонд "Династія", закритий недиверсифікований корпоративний інвестфонд (ЗНКІФ) "Інвестиційний капітал - стабільне зростання" і венчурні КІФ "Відновлення", "Інфініті профіт" і адвентура ".

ICU в 2018 збільшила активи під управлінням в Україні на 14% - до 3,5 млрд грн.

Залиште свій коментар

Вибір редакції